Malíř, který svým uměním a názory se značně rozchází s konvenční společností malého amerického města, je podezříván, že zavraždil svou manželku. Když jsou proti němu v období místních voleb rozpoutány vášně, zachraňuje si život útěkem do jeskyně v blízkém lese a odtud s pomocí dětí, jejichž důvěru si získal, organizuje formou dětské hry úspěšné pátrání po skutečném vrahovi. (oficiálny text distribútora)

honajz

Ona to tak moc není zrovna detektivka, ačkoliv i na tento motiv dojde, ale spíše kritika společenských poměrů. To, co dnes vnímáme jako běžnou věc, ještě nedávno nejenom v USA pokládali za věc hodnou vyřízení si to po svém a vlastníma rukama či brokovnicemi. Popravdě mi ten vztah hlavního hrdiny s dětmi přišel zde, tak jak je podán, přece jen poněkud pedofilní, takže být policajtem, mám ho v hledáčku určitě také a dvojnásobně. Ale jinak je to celé vystřižené krásně, dobře zahrané (ačkoliv Marie Drahokoupilová zde má spíše zápornou roli a panu Vinkláři jsem jeho šerifa moc nevěřil), opravdu povedená hudba i lokace (přestože samotný vnitřek jeskyně je ateliér), a dojde i na Jupitera Jonese ze Tří pátračů a jeho pátrací dětskou skupinu. ;-) Jo a mimochodem, obrazy, jaké hlavní postava maluje a kritikům se nelíbí, hodně připomínají Paula Kleeho, který se těmito obrazy naopak proslavil. ()

Astaroth12

Tento film sa hral na bol som lynčovaný s ukážkovým Spencerom Tracym a bezchybnou réžiou Fritza Langa. Ale tento sa naň mohol naozaj len hrať, lebo všetko v tomto filme bolo len priemerné, narozdieľ od úžasného Fritzovho diela. Tu mi najviac vadili strojené herecké výkony, ako z nejakého nepodareného kabaretného vystúpenia. A len kvoli tomu má obsahová stránka vobec neoslovila, nebavila a bolo mi úplne fuk, ako to celé s hlavnou postavou dopadne. Ja som už to konečné rozuzlenie bral len ako fakt, že to konečne za chvíľku skončí a ja rýchlo na tento nepodarok zabudnem. Môže to byť aj tým, že mi nesadlo prostredie, kde sa tento film odohráva alebo , že chcel režisér rozohrať detektívku na mačku a myš, ale na ktorú nemal rozhodne žiadny talent. Slabé 3* a aj to len kvoli niektorým mojim obľúbeným hercom, ktorí sa aspoň snažili z tohto slabého príbehu spraviť niečo seriózne, ale v mojom prípade sa to minulo účinku. 20 film z diskusie V .R. K. ()

Adam Bernau

Taková normální americká knižní detektivka, vymykající se zdánlivě vedlejším motivem, který však (alespoň v této dramatizaci) vychází jako ten nejzajímavější, totiž interakcí mezi stíhaným hrdinou a dětmi, zvláště pokud jde o tu podivně problematickou holčičku - zde nastupuje to pravé drama. Krom toho je samozřejmě zajímavé sledovat, jak socialističtí adaptéři využili "nastavování zrcadla" stran různých společenských a politických motivů (ostatně i v tom, totiž ve vztahu mezi titulní postavou a okolní společností, překračuje toto dílko meze běžné detektivky - stručné zhodnocení viz v Marthosově komentáři). Herecky si lze užít nejen okrasnou Drahokoupilovou, neobvykle pokornou Maciuchovou nebo Vinkláře coby buranského šerifa, ale naštěstí i toho Jelínka v titulní roli. O dva roky starší adaptace Konfrontace od téhož režiséra dle téhož spisovatele je však čistě coby společenská detektivka přece jen kvalitnější. ()

Snorlax

Krásnà čistá konverzačka je ozvláštněna přítomností dětské party. Poněkud úsměvně působí namaskování jednoho z chlapců na mouřenína, což mělo znamenat, že hoch je černoch. Ale tak jako si dvorní dàmy lepily pihu krásy, tak si tato inscenace nabarvila jinocha. Jinak jí totiž nelze nic vytknout. Spíše se v dobrém pozastavit nad tím, jak to tady Jelínkovi slušelo. /// Výzva 2019 od Willy Kufalta ()

MontyBrogan

Atmosféra na mňa fungovala výborne. Keby to nezaznelo v záverečných titulkoch, ani by som nemal pocit, že sledujem inscenáciu. Inak trochu hysterický film, ktorý ma žiaľ znepokojoval na nesprávnych miestach. Keďže som mal podobné dojmy aj zo slávneho diela To Kill a Mockingbird, chyba bude asi na mojej strane. Aby som prezradil, čo tým vlastne myslím, miestami som mal pocit, že hlavný hrdina samozrejme nebude násilník ani vrah, ako ho obviňovali, ale skôr latentný pedofil. Úmysel bol určite dobrý, no prevedenie maliarovho vzťahu s deťmi mi vadilo. Je to škoda, lebo zjavne bol naopak sympatický liberál, ktorých začínajú ovce v rúchu človeka prenasledovať aj dnes. Muž v osidlech sa teda môže pýšiť nadčasovosťou. ()

• John Hamilton (Rudolf Jelínek) je v předloze románu „A Man in the Net“ z roku 1956 označován jako komunista. Scenárista Hubač tady narazil při schvalování, protože být označen komunistou je v USA bráno jako cejch. Argumentoval však, že Hamilton je nakonec jediný, kdo má v příběhu čisté ruce, což schvalovatelé uznali, takže nakonec v inscenaci zůstala jeho politická orientace. (sator)