Taipei 101

(TV film)
  • USA Man Made Marvels: Taipei 101

Taipei 101, jeden z nejvyšších mrakodrapů na světě, měří 508 metrů a má 101 poschodí. Na začátku třetího milénia byl zbudován v tajwanské metropoli, která patří kvůli častým zemětřesením a pravidelným tajfunům mezi nejrizikovější oblasti světa. Vzhledem připomíná Taipei 101 stonek bambusu, a také tak funguje. Každá sekce složité konstrukce působí jako samostatný celek a díky tomu je celá budova pevnější, pružnější a lehčí. Stavba, překonávající množství technických prvenství, posunula malý ostrovní stát na špičku světového stavebnictví. (oficiálny text distribútora)

CANNIBAL

Už se nemůžu dočkat, až vznikne dokument o Nakheel Tower. :) Ale teď vážně, pokud jde o tento dokument ohledně Taipei 101, tak strhávám jednu hvězdu za málo technických informací k této stavbě. Další pak za opakující se záběry. Jinak doporučuji, po zhlédnutí tohoto dokumentu, použít ještě díl o Taipei ze seriálu 'Engineering Connections'. ()

Ded@M@tes

Neobyčejný dokument o stavbě jedné z největší budovy světa ve městě Tchaj-pej. Údiv a poklona tvůrcům tohoto mrakodrapu. ( Hodnocení: 8/10 ) ()

lofa

Skla na této do roku 2010 nejvyšší budově světa umývají 4 party po dvou a trvá jim to 3 měsíce,...až dojdou na konec, můžou začít znovu,....slušná představa :-)) ()

Paity

Je úžasné, že něco takového dokáže člověk vyprojektovat a postavit. Ale zároveň si pak kladete otázku, na co je to dobré a jestli by za stejné peníze nemohlo být postaveno X užitečnějších staveb. ()

IwoCZ

Dal jsem čtyři hvězdy, ale to spíš jen proto, že k tomuto mrakodrapu mám unikátní vztah. Jinak styl dokumentu se mi zase tolik nelíbí. Je to zřejmě určeno pro televizi a široké veřejnosti a tím pádem člověk zajímající se o stavařinu se toho po pravdě moc nedozví. To ale neznamená, že by člověk neměl obětovat tu hodinku času a podívat se, jak se stavěl tehdy nejvyšší mrakodrap světa v dost nestabilní oblasti. Jinak co se týče seriálu o stavbách Man made marvels, nabízí se zde srovnání s Megastructures a osobně bych spíš doporučil ten druhý. ()

Revivup

Nikdy jsem si neuvědomoval, s čím vším musí architekti počítat při stavbě mrakodrapu a jak na první pohled pouze maličkosti se mohou z měnit v téměř neřešitelný problém. Po zhlédnutí tohoto dokumentu si zase vážím staveb gigantických rozměrů o něco víc. ()

blezg

Dokument, kde se opakují záběry mě irituje. Nicméně část plánovací, tj. jak zabránit věžáku spadnout, byla nadmíru zajímavá. ()

s7RanG

Obdivuji celou tu monstrozní stavbu, nikoli však průměrný dokument bez přidané hodnoty. Nicméně jsem se dozvěděl, co jsem potřeboval. ()

radek.896

Dokument ukázal mnoho zajímavých problémů, které museli architekti řešit a poté stavebnící přímo na místě. Celkově mě dokument moc neohromil. ()