Americký sen

• USA The American Dream
všetky plagáty
Krátkometrážny / Animovaný
USA, 2010, 30 min

Tento animovaný dokument pojednává o americkém bankovním systému. Kde americká vláda bere peníze? Kdo je tiskne a jak to všechno začalo se dozvíte ve 30 minutách příjemně podanou a zábavnou formou. (Kratke-filmy.cz)

Morholt

Pokud se chce někdo ekonomikou nepolíbený seznámit s tím, jak fungují banky, tak fajn. Ale pokud někdo čeká nějakou sebereflexi made in USA, tak dost narazí. Závěrečný dojem byl, že ti ubozí Američané vlastně za nic nemohou, protože do jejich idylické zahrádky natáhla svá chapadla podlá chobotnice z Evropy. V tu chvíli se ze zábavně-poučného kresleného dokumentu stala těžce konspirativní a dezinformační hříčka. Nejhorší je, že spousta Amíků je tomu schopna uvěřit. I přesto jsem se u toho dokázal pobavit a v závěru s úsměvem zavrtět hlavou. 60% ()

Marek1991

Ak vám ekonómia nič nevraví, tak možno to bude pre vás. To, že je to animované, ale neznamená, že je to vhodné pre deti, lebo občas je to vulgárne, používajú sa rôzne druhy humoru, aj keď ide skôr o smutné veci, no a hlavne to akoby objasňovalo fungovanie celého sveta financií posledných storočí, čo nie je úplne správne takto zjednodušovať, najmä ak vinu zhadzujete na úzku skupinu ľudí. Nehovorím, že nás neovláda, to však treba hľadať zrejme okolo Bilderberg group, Trilaterálnej komisie, Rady pre zahraničné vzťahy, MMF, G8, EÚ, Goldman Sachs a spol.. Problémom je tiež systém ako taký, nevedomosť väčšiny, ľudia ktorí neveria, že veci môžu byť priam ako z najnezmyselnejšej vedeckej fantastiky, napríklad, keď sa nedávno odhalili masové odpočúvania, kedy sa zistilo napríklad, že všetko, čo na internete urobíte sa dá zistiť priam až do jednotlivých krokov a klikov, že sa dá nabúrať priam až do webových kamier, vašu identitu a život zneužiť, že nových adeptov si hľadajú dokonca vraj až v počítačových hrách a že sa medzi sebou odpočúvali navzájom. Miliardy sa naďalej vytvárajú, zbrojí za ne, podporujú sa režimy podľa potreby a vlastne sa ovláda takmer celý svet s tým, že demonštrácie sa už teraz obmedzujú a sú neúčinné a tiež sa nedbá na chudobu ľudí v zaostalých krajinách, nepomáha sa im, pričom by im mohli zabezpečiť lacno vodu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, či ich poučiť o tom, aby sa naďalej nemnožili nerozumne, no namiesto toho si tých ľudí zotročujú cez rôzne pôžičky, geneticky modifikované semená a potraviny, drancujú ich nerastné bohatstvo a ľudia mlčia, lebo niekto povedal, že to je konšpiračná teória, že to je paranoja, neznalosť, no všetko ide stále ďalej, tak kto má potom pravdu? Určite toto nie je najdetailnejšie, najsprávnejšie, svojím konzumným spôsobom života a zakoreneným fašizmom sa na tom podieľame všetci, no je to odvážne dielo, akých by to chcelo viac. Ja osobne preferujem nie veľmi divácku a na pozornosť problémovejšiu trilógiu Penieza ako dlh, no z môjho subjektívneho pohľadu tomuto trocha zaujatému dielu k priemeru prihodím ešte jednu hviezdu, pretože by to mnohým mohlo otvoriť oči aspoň trocha. ()

james11

No jsou tam věci, se kterými se úplně neztotožňuji, ale na některé věci mi to upravilo pohled a ukázalo i něco, o čem jsem neměl ani zdání. Třeba o vraždu na JFK jsem se v poslední době celkem zajímal a překvapilo mě, kolik si za svoje období udělal "nepřátel" podepisováním "nepřípustných" zákonů. Nevím, zda byl zabit právě kvůli tomuhle, ale je pravda, že je to vše poskládané tak, aby to na sebe hezky pasovalo. Nicméně je zajímavé, že i 11. září by se do tohoto filmečku dalo skvěle zapracovat... ()

OzzyCobain

Mnoho věcí film zachytil pravdivě. A ačkoliv to je už nějaký čas co jsem snímek viděl, pamatuji si že jsem cítil smrdutý dech jakéhosi chlapa... Ten chlap se jmenoval Marx, a jeho dech byl cítit socialismem. Film upozorňuje na nedostatky kapitalismu. A to je něco za co se nemůžu úplně postavit. Přesto doporučuji. Jelikož ten chlap co cestuje časem je oficiálně nejdrsnější animovaná postava vůbec! A to je víc než dost důvodů. ()

Statista

Jednoduché, krátké, stručné. Humorné, zábavné, chytlavé. Ale hlavně - pravdivé. Nepříliš dlouhý kreslený snímek o muži-chlapci, který přišel o ten svůj "americký sen" - proto přichází na scénu jeho drsný a prďácký kamarád v strojočasoautě, aby mu ukázal, jak nás obírá FED o peníze, přičemž zabrousí i do nejhlubší historie. Hezky zpracované a krutě pravdivé. ()

• V historické citaci Thomase Jeffersona zaznělo slovo „confusion“, což znamená zmatek. Ve filmu je však toto slovo zaměněno za slovo „profusion“, což znamená hojnost. (orkadimenza)