Na fonus

(amatérsky film)
Krátkometrážny / Dráma
Česko, 2011, 8 min

Snímek zachycuje stáří, chování a myšlenky jedné babičky. Každý den si vhazuje drobné do kasičky na svůj funus, chodí na hřitov upravovat hrob a její myšlenky jsou velice pesimistické. Radost jí udělá až malá holčička (zřejmě vnučka), se kterou chodí do cukrárny. (zdeny99)

Hrabka

Dobrý, tohle má něco do sebe. Po trapné "Stolici" přichází "Na funus". Proč je tam fonus? Je v tom něco mysteriózního? Dobrá atmosféra, černý humor a pěkné zpracování. Takhle by to šlo... ()

Vitex

Má to zvláštní kouzlo (a jemný humor), které ten schematický příběh drží nad vodou po celou dobu. Tedy skvělá režie. Závěrečný pocit je ale pro mě trochu zbytečně rozmetán "hlučným" stylem titulků. ()

SOLOM.

Konečně. Alespoň jednou jsem se dočkal toho, že Rosana brala vážně to, co chtěla natočit. A nevedla si přitom vůbec špatně. Zapracovala na psychologické stránce filmu, ubrala zbytečné (hlavně kolikrát až trapné) dialogy a nechala pracovat divákovu představivost. Smutný, místy lehce depresivní leč opravdu poutavý short, který mě mile překvapil.60% ()

MartinNDL

Rosana filmařsky roste, což je sympatický. Nemám moc co vytýkat, přesto bych měl několik poznámek/tipů. Úplně bych se vysral na pohyb kamery a jel bych to celý staticky, ten filtr a kruhová roztmívačka odkazují k věku té babči, tomu rozumím, ale podle mě je to jeden z těch odkazů skvěle působících na řadovýho diváka, ale zbytečný pro lidi ve filmu zběhlé. Spíš bych víc využíval netradiční záběry ve stylu Hanekeho snímající objekty namísto postav. Píšu to proto, že se ve filmu (nejen v tomto) často zaměřuješ na předměty, které dávají význam záběru a dodávají mlčky sdělení. Jinak moc povedenej zvuk, sympatickej, střízlivej projev postav, žádný přehrávání, jak tomu bývá, bohužel, v amatérských filmech. Hezký, hezký, jen tak dál. PS: Beru to jako vkusnou reakci na grupen blití Zelenky, Mádla a Issový. ()

balone

ten střed se mi zdál takovej moc dlouhej nezáživnej a ta hudba ani nijak nechybí, bylo by hodně složité vybrat tu správnou... ()

• Ocenění na soutěžích amatérského filmu: 2011: Mladá kamera - 3. cena; 2011: Juniorfilm - Memoriál Jiřího Beneše - 1.cena; 2011: Krajské kolo CSNFT ČR Zruč n.S. - 3.cena; 2011: Celostátní soutěž NFT ČR Český Videosalon - 2.cena (Rosana)