Aussig

všetky plagáty

Aussig, černá komedie jejíž příběh se odehrává v Ústí nad Labem, pojednává o vztahu ruského a amerického lektora na místní univerzitě. Oba jsou nuceni bydlet spolu v jednom malém pokoji na kolejích. Vzrůstá mezi nimi velké napětí, které je podněcováno propastnou rozdílností jejich povah a vzájemnými antipatiemi. Rozpory vznikají z banálních hádek a neshod – od přidávání kečupu do jídla až po způsob jak jednat se ženami. Je to, jako by se další studená válka rozpoutala na bojišti jejich těsného kolejního pokoje. (oficiálny text distribútora)

Santino7

Buď ma absolútne minulo, čo týmto filmom Laue sledoval a jednoducho som ho nepochopil, to je možnosť prvá. Pravdepodobnejšia je však tá druhá, a to že tento film je skutočná fraška "se vším všudy". Humor väčšinu času viac trápny než vtipný, kamera biedna, dialógy chabé, príbeh nulový (donekonečna omieľané dialógy o "big bossovi z Ameriky" ma vážne nebavili), pointa žiadna... A v podobnom duchu sa niesli aj výkony ústredného hereckého dua Pitetsky-Laue, ktorých herecké remeslo zjavne minulo v plnom rozsahu. Vlastne ani neviem, načo som to pozeral a ako ma mohla úvodná scéna s ceduľkami zaujať a následne to dopozerať až do konca (t.j. vyslobodenie). Nechcem byť až prehnane nepríjemný ale podľa môjho názoru sú takéto filmy viacmenej zbytočné, šancu by si zaslúžili možno iní. Bodík dávam iba ak za ojedinelý náznak humoru - ktorý aj tak neustále vychádza iba zo vzájomného nepochopenia, jazykovej bariéry a podobne, čo tiež časom omrzelo - a výber prostredia, ktoré bolo zakomponované vcelku fajn. Ako celok to však pokladám za jedno veľké tápanie a tiež absolútne zbytočný počin, bez ktorého by sa český film jednoznačne a v kľude zaobišiel. 1/5 ()

Lapacka

Na to, že je to v podstatě amatérský film jen s několika profi herci, je to docela OK. Závěr mohl vyznít torchu líp, studentka se třeba mohla probrat nebo nějak tak. Bohužel to chtělo nějakého lepšího dramaturga nebo nějakého "poradce pro příběh", kteří by byli možná schopni přesvědčit autora scénáře, aby storyboard udělal pro diváky trochu vstřícnější a nemixoval žánry do právě téhle podoby, která v podstatě chutná bezdomovectvím, neukotveností a laciným jablečným vínem. Takhle je to slabší. Viděl jsem pár filmů podobného druhu z oblasti Krušných Hor, autory místní tahle krajina vyloženě láká, problém s amatérismem při psaní scénáře a s dramaturgií měly snad všechny. To až teprve musel přijet do oblasti natáčecí team České televise a udělat 1-2 psycho seriály... v porovnání s těmito seriály oceňuju lidskost a snahu o humor aspoň v části úvodní tohoto filmu. ()

Tommassi3

"Máš štěstí, žes nevyrůstal v Americe.. Určitě bys chodil na terapie !!" ;) Přinejmenším terapeuta budu muset brzy vyhledat já, jako abstinent, pokud ještě párkrát natrefím na podobnou bizarní zvrácenost !! Titulky v českém filmu ?? Proč ?? No, dobře !! Odpudivá czenglish ?? Proč ?? Proboha proč ?? Aussig, jako nechutný slepenec trapné crazy taškařice a home videí, budu vstřebávat nejspíš ještě velmi dlouho !! Naprosto absurdní brutálně za vlasy přitažený příběh s ještě absurdnějšími postavami, které se většinou chovají tak hloupě a prvoplánovitě, až to bolí, přičemž ten střet Američana a Rusa v tuzemském prostředí naprosto černobílýma českýma očima s hlavou plnou předsudků, byť lokace Ústí nad Labem navíc v tomto (ne)řemeslném zpracování vyvolává velmi skličující a odpudivé dojmy, mi přišel velmi dobrý.. Ta neustálá dějová linka s Big Bossem však už hraničí se (sebe)parodií a totálním nevkusem a nabízí otázku, o jakou že tu vlastně jde univerzitu.. Magnuskova univerzita filmového diletantismu, kterou navštěvoval i sám "režisér" ?? Po herecké stránce ansámbl naprosto nesympatických ochotníků v čele s čtyřicetikilovou Vagnerovou coby sebevědomou šlápotou, do níž se oba lektoři pro mě nepochopitelně zamilují, nepřekvapí naprosto ničím, závěr se snaží překlopit "film", který však osciluje na hraně dokumentu pořádného retarda, do roviny černé komedie, leč ani trochu se nevyvedl, a tak zaujme snad jen práce kameramana a ne zřídka vtipné hlášky i některé situace, které sice naprosto nedrží pohromadě, ale občas i slušně pobaví.. Celkově velmi špatná a dost nezařaditelná záležitost !! ()

Chřástal

Zatímco Ionesco se pro své absurdní drama inspiroval banálními větami z učebnice angličtiny, Aussig působí jako slepenec scének a rozhovorů právě z výukových TV pořadů anglické konverzace. S tím rozdílem, že ty jsou většinou líp pointované. Scény ze „Svobodné univerzity“, kdy postavy neustále významně mluví o všemocném Velkém šéfovi a tváří se, jako že vědí něco víc, než říkají (nejspíš narůstající poznání, v jaké to hrají srágoře), mají aspoň určitou absurdní atmosféru - a to je tak všechno. Zvěčnění kolejí UJEPu a VŠ baru je záslužné (zdravím F.W. Colqhouna), ale ve filmu s takovým názvem bych čekal víc z ústeckých pamětihodností a koloritu (kultovní hospoda Hnáta, ulice lemované dle tradičního zvyku odloženým nábytkem a další šumná místa), s kterými by se mohli hlavní hrdinové - „neAussigeři“ konfrontovat. Slovo nezávislý tady znamená pouhou amatérštinu. ()

Deimos

TV/// Obsazení 5/10 Děj 3/10 Hudba 4/10 Prostředí 2/10/// +Hana Vagnerová a Ondřej Brzobohatý jistě potěší, stejně tak i titulky, respektive možnost poslechnout si v českém filmu angličtinu -hodně zvláštní a divně se chovající postavy, kamera zabírající převážně nehostinou část Ústí nad Labem, působí to hodně sklíčeně a nepříjemně, rovněž kvalita obrazu vypovídá o levném natáčení/// Začátek byl zajímavý, snad až do doby než jsem si začal říkat "what's going on". Prostě jsem to nechápal. A ten závěr je taky divný. Takže z filmu jsem spíš rozčarován./// Celkem 33%/// ()

• Hana Vagnerová a Tony Laue nastupují do starého autobusu MHD. V jednom z dalších záběrů ale vystupují ze scela jiného typu autobusu. (Brůny)
  • Většina filmu byla natočena v prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. (Brůny)
  • Scénář filmu vznikl na motivy povídek Nika Pitetského, který zároveň ztvárnil jednu z hlavních rolí. (skudiblik)