Žluté moře

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Hwanghae (viac)

Gu-nam dře jako taxikář v Yanbian (korejská autonomní prefektura severovýchodní části Číny), aby mohl splatit půjčku, kterou si vzal, aby mohl poslal manželku za prací do Jižní Koreje. Situace se ještě zhorší, když Gu-nam ztratí práci. Navíc se stále častěji věnuje hazardu a o manželce už neví šest měsíců. Jednoho dne je mu šéfem podsvětí nabídnuta "práce" v Jižní Koreji, může tak hledat svou maželku a vymazat své dluhy. (-Rastaman-)

danliofer

Pět hvězdiček hlavně za ty neskutečně suprovně nasnímané honičky. Co se týče počtu zmasakrovaných členů gangů mi to trochu připomnělo starého dobrého Old Boye, kde jeden přepere celou řadu chlápků :-)) V tom si Korejci koukám vyloženě libují. A ještě se tomu mohl člověk zasmát, protože když čert sere, tak vždy na jednu hromadu. Tady těch hromad bylo ale setsakramentsky požehnaně :-)) V Koreji holt mají více čertů... ()

sniper18

Je to dosť dobrý akčný thriller. Má veľmi dobrý príbeh o chudobnom čínskom taxikárovi, ktorý sa pred časom musel zadlžiť, aby poslal svoju ženu za lepším životom v Južnej Kóreji, s tým, že by sa mu to vrátilo, ale to sa nestalo a už sa neozvala. A tak teraz má každodenné problémy s úžerníkmi, ale dostane ponuku, miestny vplyvný muž ho pošle zabiť jedného muža práve do Južnej Kóreje, čo prijme, pričom chce príležitosť využiť aj na nájdenie ženy, ale na mieste sa celá situácia skomplikuje a tak sa stane nielen najhľadanejším zločincom a musí unikať pred políciou, ale aj dvom silným mafiánskym organizáciám. So spracovaním som spokojný, síce neviem, prečo si tvorcovia pre tento žáner vybrali práve túto dĺžku, ktorá je teda príliš výrazný nadpriemer, ale ani s týmto prevedením nemám problém, film ma bavil po celú svoju dĺžku a to si zaslúži pochvalu. Najspokojnejší som s prvou tretinou, síce sa tu toho až tak moc neudeje, ale úvod o mužovi v dlhoch je dobre zvládnutý a aj celá prvá časť v Južnej Kóreji, kedy sa hlavný hrdina len pripravuje na akciu je nadmieru zaujímavá. Potom už zaujímavosť filmu o trochu klesne, ale je to len malý rozdiel, síce viacero prvkov sa dalo podať aj lepšie, hlavne polícia, ktorá je zase úplne neschopná a aj ten vzťah medzi dvomi mafiami na mňa pôsobí tak zvláštne, ale dobre sa na to pozerá stále. Akcie tu nie je až tak moc, alebo aspoň vzhľadom na dĺžku filmu, ale kvalitatívne je na tom dosť dobre. Tvoria ju hlavne naháňačky, či už pešie alebo aj v dopravných prostriedkoch, ktoré sú rozmanité a dynamické a najviac ma zaujali práve pešie, obzvlášť napínavý útek pred políciou. Ale viac sa mi páčia rôzne osobné akcie, síce je škoda, že ich tu až tak moc nie je, prípadne z nich moc nie je vidno, čo ma mrzí hlavne pri jednej z posledných, v ktorých najväčší zabijak filmu zabije mnohých protivníkov, ale vidno len smrť jedného, tento štýl nemám rád, no inak sú zvládnuté výborne, páči sa mi kamera, sú zaujímavé aj obsahovo a nadmieru krvavé, keďže sa v nich používajú hlavne nože a sekery. Vrcholom filmu je rozhodne prepadnutie hlavného záporáka, keď výrazne drsne vyvraždí všetkých útočníkov rôznymi reznými nástrojmi. Herecké obsadenie je na tom dobre, síce hlavný hrdina Ha Jung-Woo nemá charizmu na to, aby utiahol celý film, ale je to správny sympaťák a rozhodne som mu fandil, lepší je záporák Kim Yun-Seok, pri ktorom ma jedine mrzí, že v prvej polovici nemá moc priestoru, ale druhá už patrí prakticky iba jemu a viacero slušných zvyšných postáv. Réžia a technická stránka sú výborné, režisér Na Hong-Jin svoj talent predviedol už vo svojom predchádzajúcom filme, takže to ani nie je žiadne prekvapenie. Viacero prvkov sa tu dalo vylepšiť, hlavne by som pridal viac ručnej akcie a mierne zmenil scenár, ale inak som nadmieru spokojný a ani nadmerná dĺžka nie je žiadnym záporom. 77% ()

JFL

Subtilně dokonalý snímek naráží na očekávání diváků vyburcovaná jednak režisérovou prvotinou "Bílé maso", ale i převládající představou o jihokorejské kinematografii. Tradiční vnímání korejských filmů staví silnou dělící čáru mezi tamní komerčně orientované projekty s jejich lifestylově vyhnaným vizuálem a jakoby protilehlou kategorií festivalových snímků, které ukazují šeď a trudnost každodenní existence – v zásadě lze tuto polaritu též popsat jako opozici hyperrealisticky pestrách velkoměst a kvazirealisticky umouněných vesnic. Na Hong-jin pak dělá něco v jihokorejské kinematografii nevídaného, když akční blockbuster situuje do prostředí, která jsou zpravidla vyhrazená pro sociální dramata, a inscenuje psychologické drama shakespearovského ražení jako intenzivní thriller. Rozporuplné přijetí snímku jen dokládá, že diváci vyhledávající asijský pop od své filmové potravy chtějí primární atrakce a dravé tempo. "Žluté moře" totiž namísto toho pečlivě buduje půdu pro intenzifikaci thrillerového rámce. Právě díky dlouhé úvodní části zde schéma o „obyčejném hrdinovi“ vrženém do víru událostí, které ho převyšují, nemá roli vágního macguffinu, nýbrž je rozvedené jako vážná dramatická linie. Intenzifikačně funguje také profilace hlavního hrdiny coby tragické postavy se shakespearovskou posedlostí, jež nejen jeho vede do záhuby (famózní rozuzlení celého překotně spletitého příběhu vede zdejší hlavní postavu stejně jako Shakespearovy hrdiny k nazření vlastního osudu skrze utrpení okolo něho). Jak osvěžující a odvážné - v Jižní Koreji posedlé plastickou dokonalostí -, že režisér divákům předkládá postavy, které nejsou žurnáloví hezouni, a naopak figury žijící v luxusu prezentuje jako odpudivé a v zásadě impotentní tupce. Namísto toho přichází s novým obrazem divošské virility ve famózní postavě buranského mafiána, který ve výsledku zastíní i submisivního hlavního hrdinu. Jestliže se na přelomu tisíciletí v souvislosti s filmy mluvilo o „remaskulinaci“ jihokorejské společnosti, "Žluté moře" představuje nenápadnou reflexi genderového obrazu mužů v posledních letech. A ano, vedle toho má film dech beroucí akční sekvence, ale řemeslnou bravuru režiséra paradoxně spíš dokládá to, co divákům ostrým střihem neukazuje. ()

iamek

Vidím, že korejci mají rádi nože, mačety a sekery.Nádherně brutální scény jsou díky tomuhle vidět. Začátek a konec filmu je naprostý luxus, ale střed se trošku zbytečně natahuje a díky tomu, že každý šikmáč vypadá stejně jsem měl sem tam problém pochopit o co jde. Snad jsem to nakonec pochopil správně. Palec nahoru za skvělou hudbu a herecké výkony. Choreografie bojových scén stojí taky za to. ()

Enšpígl

Korejcům zjevně chyběla soudnost pokud jde o stopáž a co je horší i pokud jde o děj. Dívat se totiž na asijskou prodlouženou verzi videoklipu skupiny Kabát "když se u nás chlapi poperou, tak jen noži a sekerou" je skutečně otravný. Samozřejmě kdo si libuje v násilí , vystříkne, ale takhle nasilí pro nasílí mně moc nebere. První třetina docela ušla a zajistila filmu, alespon ty dvě hvězdičky. ()