Moravští Lucemburkové

Dokumentárny / Krátkometrážny / Historický
Česko, 2001, 28 min

Réžia:

Zora Cejnková

O Karlovi IV. víme takřka vše – jaký však byl osud dalších členů rodu? Karel IV. nebyl jedináček a jeho bratři a jejich potomci – jakkoli jsme se o nich v hodinách dějepisu mnoho nedozvěděli – sehráli v evropských dějinách roli nikoli nevýznamnou. Působili především na Moravě, která za jejich éry dosáhla nebývalého rozmachu. Nedávné archeologické nálezy pomohly rekonstruovat nejen fyzickou podobu moravských Lucemburků, ale i zajímavé – i když pozapomenuté – období naší historie. (oficiálny text distribútora)

mcleod

Zajímavé informace o vládě Lucemburků nad Moravou, jen zpracování trochu pokulhávalo. Výtkou nejen tohoto dokumentu, ale vlastně všech o Markrabství moravském, je to, že mi zatím žádný z nich neodpověděl na otázku, jaký byl vlastně status Moravy v rámci Zemí Koruny české. Šlo o personální unii, dynastickou unii, konfederaci, federaci, protektorát nebo byl markrabě pouhým správcem Moravy odpovědný českému panovníkovi (nebo římskému panovníkovi)...? Pořád čekám, kde se něco takového dozvím, ale stále nic. Tak snad příště. ()