Lucemburkové

Šestidílný cyklus dokumentů má za cíl být hlavním příspěvkem propagace jednoho z nevýznamnějších dat v historii českých zemí, 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn, sňatkem čtrnáctiletého Jana Lucemburského s osmnáctiletou Eliškou Přemyslovnou, dne 1. září 1310. Dílo zobrazuje osudy zřejmě nejmocnějšího šlechtického rodu úzce spojeného s historií našich zemí, od jeho vzestupu na přelomu 13. a 14. století, přes následné osudy a průběh téměř sto třiceti let jejich vlády v Čechách až po smrt posledního významného a mocného člena rodu, císaře Zikmunda, dne 9. prosince 1437, a následné pokusy moravské větve rodu udržet moc. Éra Lucemburků je prvním pokusem o sjednocení evropského kontinentu a dodnes jeho inspiračním a ideovým pramenem. Připomínka výročí 1. září 1310 je tedy významným datem pro všechny Evropany. (oficiálny text distribútora)

cpt.Lynch

Není to zlé, ale Lucemburkové by si určitě zasloužili větší stopáž a hloubku. Co však neskousnu je mě krajně nesympatický průvodce Vladimír Mertlík. Jeho přirovnání k dnešní době a záběry z dnešní doby krajně nevhodné. ()

sportovec

S mnohým lze nesouhlasit, ale kvalitu odborného zpracování i popularizace není možné popřít. Význam Lucemburků v českých i evropských dějinách je mimo diskusi. ()

sator

Mertlíka coby průvodce, asi každý nedá.. Snaha o neformálnost, snad až příliš.Za cenu zjednodušení a natlačení do krátkého času dochází k nepřehlednosti... ()

Aky

Jsem vděčný za každý projekt o české historii, se kterým si autoři dají dost práce, aby vyzněl důstojně. Tohle kritérium se zde naplňuje, a tak ubírám jednu hvězdu jen proto, že je chvílemi příliš vidět, jak se realizace potýkala s nedostatkem peněz. ()

dr.fish

Přátelé, nenechme se mýlit. Zde jde o velmi dobře připravený projekt. Zprvu možná máme pocit, že Mertlíkův projev je drobet vulgární, ale to se brzy vstřebá a zůstávají data. Na tak malém prostoru je divák doslova hlcen událostmi, je tu však patrná snaha nenudit a podat to lidově. S tvůrci procestujeme značné množství historických míst (Kresčak, Moravské pole, Korutany atd.), často jen kvůli krátkému záběru kamery, nastínení souvislosti. To všechno, včetně málo běžných záběrů našich měst, vytváří netradiční pojetí a přístup k látce, možná ne ideálni, ale rozhodně prospěšný. Myslím, že laiky i odborníky to neurazí, i když každý bude mít výhrady. Tak je to ale vždycky. U mě za 90% ()