Rubber

(festivalový názov)

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiálny text distribútora)

nirvanafan

Někdy je lepší zůstat u nápadu než ho realizovat. Mohl by z toho být příjemný kraťas, ale udělat z toho celovečerák byl opravdu chorý nápad. Na to, že se jedná o pouhých 80 minut filmového času, se toho tam totiž děje zoufale málo, scény se opakují a vybuchování hlav nebylo cool ani v 80. letech. Párkrát mě Guma přiměla k pousmání, ale většinu času jsem se nudila. Jedna hvězdička opravdu jen za ten nápad. ()

Freemind

Trailer jsem považoval za mystifikaci - nečekal jsem, že takhle střelený nápad (pneumatika vraždící na poušti lidi svými psychokynetickými schopnostmi) lze roztáhnout na celovečerák. A ono to jde, přátelé. Rubber je prvotřídní ptákovina, která má přitom své ambice a je všechno, jen ne banální. Potěší nakonec i pouštní scenérie a překvapivě vkusná kamera. Do prčic, kolik áčkových filmů má mnohem horší vizuál a zbaběle se schovává do "nezávislé" škatulky. Má to atmosféru, vtip a kouzlo. Bohužel obzvláště ke konci už je ta látka přece jen trochu natahovaná, některé vtipy jsou až moc suché, satira není tak inteligentní, jak se tváří. Přesto pro gumového zabijáka palec nahoru, škoda, že takových originálních projektíků nevzniká víc. ()

topi

Explodující hlavy lidí, explodující těla králíků a vrán v tomto šíleně ulítlým snímku. Je to docela prdel a originál zárověň. Musím se přiznat, že jsem nic podobnýho ještě neviděl. Pneumatika byla výborná, ale tříkolka ještě lepší, škoda, že nedostala více prostoru. ()

HareS

Rubber je metafilm, film vo filme, film o výrobe filmu, film, ktorý sám seba priznáva, sám seba si uvedomuje. Vie, že na „druhej strane“ je ktosi, kto ho recipuje a tak s ním komunikuje prostredníctvom sebauvedomelých scudzujúcich efektov. Toto francúzske postmoderné dielo nás hneď v úvode prekvapí jedným takým. Postava policajta do kamery tvrdí, že filmy poháňa dopredu prvok zvaný bezdôvodno, hovorí: „Film Love Story, prečo sa v ňom dve postavy do seba bláznivo zamilujú? Žiadny dôvod. Prečo je mimozemšťan vo filme Stevena Spielberga E.T. – Mimozemšťan hnedý? Žiadny dôvod.“ Podobne pokračuje aj ďalej cez príklady na rôznych filmových artefaktoch, pričom divákovi utvrdzuje jeho neschopnosť prijať myšlienku, že všetky filmy obsahujú časť bezdôvodna, ktoré ich posúva dopredu. Tvorca nám tak predostiera svojské alibi, akoby si potreboval hneď v úvode ospravedlniť svoje dielo, ktoré práve sledujeme, a ktoré s nami sledujú aj diváci vsadení do sveta filmu. Základným jeho príbehovým pohonom je bezdôvodno stelesnené pneumatikou, obyčajnou gumou z auta pohodenou na púšti. Guma putuje americkým kontinentom, avšak pred Hollywoodom zastaví, vediac, že tam by jej absurdnosť ako hlavného prvku príbehu neuspela. Rubber prináša postmoderný pohľad na film ako médium, reflektuje odratosť a meravosť hollywoodskych rozprávačských mustier i pasívnosť súčasného diváka. Je pastišom, láskyplne vzdáva hold béčkovým filmom, funguje aj bez odhalenia jeho druhej vrstvy, jeho dorozumenia s divákom skrz dvojité kódovanie, samostatne je odčítateľná základná, prvotná vrstva, príjemca nepotrebuje poznať kontext, nejde o paródiu. Panenský divák tak Rubber môže odčítať ako film o obyčajnej gume s telekinetickými schopnosťami, ktorá putuje krajinou a zabíja ľudí. V tomto momente však môže nastať šanca odsúdiť film ako nezmyselnú zbytočnosť v dôsledku nepochopenia jeho pravej podstaty. 80% ()

Vampireman

Film, kde na smeťáku ožije pneumatika, aby se NĚCO dělo a co začne ničit a zabíjet, aby měli lidi na co koukat. Příjemná minimalistická artová obžaloba diváctva, zamyšlení nad náhodnými jevy a bolestivou eko-stránkou (těch hořících pneumatik mi bylo fakt líto), podpořená hudbou od Mr. Oizo, s dobrou holkou a scénou, kde se pneumatika ráno sprchuje. Akorát se to celkem vleče a je to tak na pomezí *** a ****. ()

Hamaradža

Trochu rozpačité 4 (ku koncu gumka trochu strácala dych) ale za tú záverečnú scénu s Hollywoodom nakoniec dám. Strašne originálna a zábavná "hříčka". Dupieux je frajer so špecifickým druhom humoru-nehumoru a začínam si ho obľubovať (I keď v neskorších Wrong cops bol jeho štýl ešte o niečo vyladenejší). A to som čakal 80tkové béčko... ()

GILLWANDER

Guma zabijak? No... videl som toho dosť, čo sa oddialovalo od bežnej reality. Ale toto. Rubber ako film bol maximálne od veci. Dlho ma sužovala nuda, a už preto sú tri hviezdy automatický vylúčené. Napokon som sa rozhodoval medzi dvoma a jednou hviezdičkou, ale keď to tak dokopy vezmem, tak film sem tam niečim zaujal. Tím nechcem povedať, že zaujal, že WOW!, ale boli momenty, keď to bol pozerateľný film. Napokon som zostal pri dvoch hviezdach. Inak nuda ako hrom. 50% ()

honajz2

Absurdnost postavená na bezdůvodných a nelogických situacích ve filmech. Přesně to, co mi v různých filmech vadí, o tom celém je (cíleně) Rubber. Smysl tady nedává nic, člověk se tady může neustále ptát, proč se tam děje to, co se tam děje a jak ta pneumatika mohla obživnout, ale jak píšu, na tom to celé je prostě postavené. A ono to svoje kouzlo opravdu má, navíc to ještě experimentuje s filmem v tom, že do děje přidává i postavy diváků, kteří film sledují dalekohledem, jejich charaktery opravdu vystihují skutečně diváky a je v tom i přesah v očekávání snímku - půl hodinu sledujeme gumu, jak jezdí kdesi pouští, zabijí odpadky, zabíjí zvířátka a pak telepaticky i lidi. Jinak se ve filmu do té doby nic neděje a diváci ve filmu sledující strastiplný příběh té gumy jsou otrávení (nebo spíš otráveni), kromě jednoho trpělivého, co vydrží vlastně až do konce. Ono se to sice snaží být hlubší víc, než to může být a tady v tom Rubber selhává, ale jako absurdní komedie je to fajn, akorát člověk musí mít pro tenhle styl humoru smysl (nebo na něj být aspoň připraven - i když tady to je prostě takové, že to buď sedne nebo ne). Mě se ale Rubber docela líbilo a i když je to dlouhou dobu nudné (cíleně, v rámci toho experimentování s dějem filmu a přidáním postav diváků), pak mě to začalo bavit a nějak jsem si ten film užil. Kdyby to zůstalo opravdu jenom jako absurdní komedie a vykašlalo se to na bůhvíjaké filozofování, bylo by to asi i lepší. I tak je to ale celkem slušný průměr. Navíc to má doboru hudbu. A Goodyear je největší a nejlepší herec všech dob. 3* ()

easaque

zvláštní film se vším všudy, kde na první pohled upoutá surrealistické provedení docela povedeného nápadu o oživlé pneumatice, která má i zvláštní schopnosti. A navíc výrazně útočí na dnešní komerční popkulturu a dobře ji paroduje. Kdyby se dohodil trochu barvitější příběh a 5 hvězdiček by ode mě rozhodně dostal. Teď musí stačit "slabší" známka a vnáší čerstvý vítr do americké kultury, i když pro průměrného diváka tento film moc není. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Reziser Quentin Dupieux mi hovori leda tak hovno a zas tuna funguje to nestastne spojenie horor + komedia. Ani jedno nefunguje, ani druhe, skor nuda jaxvina. Namet o vrazdiacej pneumatike? No .... LOL. 10 % ()

nithiel

Neuvěřitelné, kolik se dá vytěžit ze záběru na kutálející pneumatiku, když to umíte s kamerou. A celý tenhle dada styl mě bavil. ()

U_S_O

Tak takýto film sa nevidí často. Škoda aj niečo o ňom písať, to musí človek proste vidieť! Ale niečo predsa len spomeniem - hudba a kamera boli skvostné! (75%) ()

destroy83

Nevšední, originální, neobyčejný, místy chytrý, občas vtipný a docela krvavý. Všemi těmito slovy by se dal popsat snímek Quentina Dupieuxe RUBBER. Dílko nabízí divákovi pohled na obživnutí a následné krvavé řádění ojeté pneumatiky, která masí vše co jí přijde do cesty, drobným zvířectvem počínaje a lidmi konče. Guma si to mastí vyprahlou krajinou a společně s divákem ji sleduje skupinka filmových diváků přímo v příběhu. Právě skupinka diváků nabízí společně s policajtem, jehož úloha je kromě gumy jednou z ústředních, nejvíce humorných situací velmi kolísající kvality. Řádění pneumatiky i přes zajímavou kameru a spoustu možností chápání jejího počínaní dochází časem šťáva a nebezpečně se přikrádá nuda, která částečně mizí až s příchodem první větší várky krvavých scén. Téměř hodina a půl je na jednu pneumatiku v podání francouzského tvůrce prostě moc. Výsledný dojem nezachraňuje ani zajímavý prolog, pohledná dívka, jež se stává během stopáže cílem agresivní pneumatiky a ani hrstka povedených gagů či vynikající konec. Jako nápad výborné, ovšem zpracování mi opravdu nesedlo a hodnotit výše než dvěma hvězdami prostě nemůžu. ()