Tajemství života KHM

(TV film)
Česko, 2010, 57 min

Réžia:

Ivan Bareš

Nejznámější romantik Karel Hynek Mácha prožil plný, leč krátký život. Mnohé mýty a spekulace učinily z básníkova osudu fascinující příběh obestřený tajemstvím. Cílem dokumentárního filmu k dvoustému výročí narození básníka, je vydat se na pouť jeho životem proti proudu času, přinést nové poznatky, osvětlit ty málo známé a odpovědět na otázky: Jaký byl Karel Hynek Mácha? Jak vypadal? A proč byly stěžejní momenty jeho života překrucovány či tajeny? Máchův odkaz je tak silný, že má své místo i v 21. století, tedy v době počítačů a technických vymožeností. Právě využití moderních technologií nám v poodhalení Máchova tajemství pomůže. Básníkova podoba je dosud velkým tajemstvím. V minulosti proběhly pokusy o vytvoření portrétu pomocí sochařské modelace. V současné době však lze nejnovějšími kriminalistickými metodami počítačově rekonstruovat jeho tvář a porovnat ji s různými podobami, považovanými za obraz Máchy. S rozborem rukopisu básníka přichází také grafolog. Antropologický průzkum Máchovy lebky potvrzuje jeho vážné zranění z dětství. Tvůrci se v pořadu dotkli i hytotézy, že Mácha měl více dětí. (oficiálny text distribútora)

mysak.pitlik

Že to byl despota a úchylák, vím už dlouho. Přesto mě jeho osoba baví. Musela to být fascinující osobnost, přijít domů ze sledování popravy, zamknout tam svou těhotnou přítelkyni pod nejrůznějšími pohrůžkami a pak se pohroužit do psaní romantických básní. Kdo normální by tohle dokázal? ()

Mylouch

Směsice nicnevypovídajících dat, hraných pseudohistorických scén, absurdně moderní podoby máchovského místopisu s krátkými proslovy odborníků na místech spojených s Máchou, upocené mystiky a naivně investigativní formy s romantizujícím hudebním podkresem. Nosné je (dnes už celkem známé) poodhalení okolností jejich vztahu s Lori, ovšem zbytečně dramatickou formou, a naznačení okolností jeho smrti. Kdyby jen všechno vyšlo tak, jako hezký přednes Lindy Rybové coby Lori, stručná a výstižná vizualizace básníkova oblečení nebo jeho italské cesty, které spolu s několika dobovými kresbami tvoří vizuálně to nejcennější z celého dokumentu. Výroční výstavička 2010 v Národním muzeu přinesla při vší skromnosti více. ()