T... jako tým!

Dokumentárny / Športový
Česko, 2010, 58 min

Réžia:

Jiří Kalemba

Dokumentární film mapuje cestu basketbalových reprezentantek za stříbrem na MS 2010. (Česká televize)

Šakal

Nepamatuju si, kdy naposledy mě takovýmto způsobem dojmul jakýkoliv snímek.Když o tom tak přemýšlím, tak možná kdysi dávno snad Nagano :o) Tomuto basketbalovému týmu složeného trenerém Luborem Blažkem a jeho asistenty a točícího se kolem sympatické a loučící se Kapitánky s velkým K Hany Horákové podporované dalšími 11 holkami se to beze zbytku podařilo. Na dobu 14 dní se tyto holky ( jejich nadšení, jejich touha, obětavost, " srdíčko ", sebeobětování ve prospěch kolektivu ) staly hrdinkami pro valnou ( nejen ) sportovně založenou část národa. Každý, kdo alespoň na chvíli dělal trochu vážněji ( a ne nutno na vrcholové úrovni ) nějaký sport, musí mít pro toto pochopení. TAKTIKA - UŽÍT SI TO - DISCIPLÍNA...jsme na vás hrdi holky! p.s. závěrem bych pouze dodal...škoda, že ta národní hrdost a pocit sounáležitosti k tomuto státu ( národu ) se projevuje ( troufám si tvrdit u valné většiny z nás) pouze při takovýchto příležitostech. Ikdyž pravda, naši volitelní političtí zástupci nám nedávají moc příležitostí.... Představa, že bych se rozbrečel při jakémkoiliv politickém mítinku či interpelacích ze sněmovny ve mně vyvolává téměř záchvaty smíchu. Možná snad v kontextu s nemohoucností dotyčných.... Ale zpět k tomu podstatnému...., díky holky a přiznávám bez mučení...slzička ukápla a to jsem tvrdej chlap. ()

progression

Výborný sportovní dokument o dramatické cestě ženského basketbalového týmu až do finále MS 2010. Velice povedeně sestříhaný dokument obsahující jak klíčové scény ze zápasů, spoustu emocí, originální záběry z hřiště i zákulisí. Ale tou přidanou hodnotou je věrohodné zachycená atmosféra a soudržnost týmu skvěle vedeného neúnavnou bojovnicí a kapitánkou s velkým "K" Hanou Horákovou, která neúnavně svým příkladem strhávala všechny spoluhráčky k výkonům přes hranice jejich možností i teoretických předpokladů. A celou atmosféru v týmu (včetně trenérů a celého realizačního týmu), neutuchající bojovnost, obětavost, nezbytné "srdíčko" i únavu po dramatických zápasech, ve kterých holky nechaly úplně všechno i spoustu souvisejících emocí znázornil tento dokument strhující a nesmírně poutavou formou. Ta emoční podobnost i soudržnost týmu s velkým "T" nepřipomínala Nagano zdaleka jen náhodou. ()

FireTight

Další skvělý dokument z produkce sportovní redakce České televize, tentokráte o basketbalovém mistrovství, které se (premiérově?) konalo v Brně, Ostravě a Karlových Varech. Možná je trošku škoda, že dokument nenabízí delší sestřihy přímo ze zápasů, aby uspokojil taky ty statistiky lačné jedince, ale jako celek to funguje. Holky, děkujem! ()

Caszidy

Nuže musím trochu zmírnít zdejší pochvalné ódy. Ano, ČT se po nějaké době konečně podařilo natočit solidní sportovní dokument. Navíc o tak pohádkovém příběhu, jakým byla cesta basketbalistek na domácím MS až do finále proti nezdolatelným Američankám. Ale přesto, že z tohohle všeho mám radost a Jirka Kalemba, jenž za dokumentem stojí je také sympaťák a navíc v zkostnatělé ČT bojuje za vysílací prostor pro českou ligu amerického fotbalu, přes to všechno musím suše konstatovat, že takovéhle dokumenty se "za velkou louží" točí jako na běžícím pásu. Proto musím stejně tak konstatovat, že není jediný důvod používat na "naše" a americké sportovní dokumenty rozdílná měřítka. Možná tu tak budu za škarohlída a zkazím euforii, ale T... jako tým! je prostě a jednoduše solidní, nadprůměrný, sportovní dokument. Nic víc, nic míň. ()