Myšlienka hľadá svetlo

(festivalový názov)
  • Československo Myšlenka hledající světlo (viac)
Krátkometrážny / Animovaný
Československo, 1938, 10 min

Čiernobiely abstraktný film, ktorý mal varovať pred blížiacou sa svetovou katastrofou, sa vyjadruje pomocou odleskov a tieňov. Ide o posledný spoločný počin manželov Dodalových, ktorých cesty sa práve vinou nacizmu rozdelili. (Fest Anča)

Rattlehead

Tohle není žádná minutová reklama, ale osobně pojatý snímeček, což musím ocenit. Ovšem je také pravda, že o rok starší "Hra bublinek" je barevná a líbila se mi více. Bedřich Kerten složil tentokrát nezvykle vážnou hudbu. Líbí se mi myšlenka o tápání ve tmě, z něhož vede cesta ke světlu a ke kříži coby znaku Krista. ()

PetraMishka

Umělecký počin manželů Dodalových, který má náboženský přesah. Osobně se mi nelíbila hra světla a stínu, úvodní slova však byla užitečná k pochopení záměru autorů. ()

LeoH

Abstraktní animace s vysvětlujícími titulky na začátku je pro mě něco jako druhdy na výchovném koncertě programní hudba s lektorským úvodem – místo, abych prostě poslouchal (díval se), celou dobu čekám, kdy už vyjedou ti blaničtí rytíři, a zavřu si tím cestičku k vlastnímu nepředepsanému zážitku. A to u Smetany aspoň vyjedou, kdežto u Dodalových se ten slibovaný katastrofický zvrat jaksi úplně nedostaví. *** za odvahu prošlapávat nové pěšiny a za tajemně přitažlivé pohledy na protošvankmajerovské plastické struktury. ()

bratr.Milan

Tento abstraktní animovaný film se světlem a hmotou a duchovním přesahem se mi líbil. Úvodní vysvětlující a omlouvající se titulky je lepší nečíst a užít si ten zážitek bez vysvětlování. Pocit z těch titulků mám asi tento: "Moc se vám omlouváme, že tento film je natočený tímto způsobem a asi ho dobře nepochopíte, tak vám ho teď vysvětlíme, a taky jsme si s ním nechtěli vydělávat, víte, je to naše osobní výpověď a umělecké dílo." Jakmile ty titulky skončili, řekl jsem si, že je nebudu považovat za součást tohoto filmu a nebudu se na film dívat jejich optikou. Je to výborné dílo, Hermína Týrlová, která dělala animaci se tu vyřádila. ()