ČT Live - Alphaville

všetky plagáty
Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2010, 52 min

Karel Gott

Německá skupina, která hraje již od roku 1982 a v oblasti hudby již ušla poměrně dlouhou cestu, oslavila svoje pětadvacáté narozeniny společně se svými fanoušky koncertem na pražském Žofíně v prosinci 2009. Zakládající členové Marian Gold, Bernhard Lloyd a Frank Mertens původně experimentovali s jevištním projevem a nakonec se propracovali přes pop až k pop-rockovému projevu do formy, jak si ji všichni jistě dobře pamatujeme. Ještě v roce 1983 koncertovali pod názvem Forever Young. Se jménem Alphaville vystoupili až v roce 1984, kdy zároveň vydali první CD s názvem Forever Young. V roce 1986 jim vyšlo další album Afternoons in Utopia, a po něm třetí The Breathtaking Blue a album First Harvest, které je mezi hudebními kritiky označováno za jejich nejlepší. Kapela se v dalším období téměř deseti let věnovala převážně studiovým nahrávkám a skládání pro Hollywood, což jim zabralo veškerý čas. A tak v roce 1993 zjistili, že již deset let nekoncertovali a pro svůj další koncert si vybrali libanonské město Bejrút a dále pokračovali koncerty v Evropě a Jižní Americe.V roce 1998 vychází jejich antologie na osmi CD, mapující celou historii kapely. Hostem pražského koncertu v prosinci 2009 byl Karel Gott, který si právě písničku Forever Young před léty převzal do svého repertoáru. (oficiálny text distribútora)

Jara.Cimrman.jr

Mé ucho vždy nerado slyší, když něco kdysi skvělého aktuálně zní dost mizerně. Musel jsem si ihned pustit alba svého dospívání Forever Young a Afternoons In Utopia, abych si ověřil, že si to nepamatuju špatně, ale nikoli - byly skvělé. Tohle jsem chtěl slyšet a ne podivné hýkání do nepřehledného rachotu, kterým se legendy prezentovaly na Žofíně. Takže ty tři hvězdy jsou spíše z nostalgické úcty, neboť tento koncert se mi jeví býti podprůměrným. ()

triatlet

Bohužel přes snahu zůstat Forever Young působili modernizovaní Alphaville jako staří mladí. Poslech jejich hitovek na CD funguje, ale záznam koncertu na Žofíně mě nedostal. I když diváci se bavili. Vystoupení Karla Gotta a společné zazpívání hitu Navždy mladý bylo příjemným překvapením. ()

Hennes

Záznam jsem shlédl a musím dát "Triatletovi" za pravdu. Jsem fanoušek hudby osmdesátých let a Alphaville patří do klasiky tohoto období. Koncert je ovšem trochu slabší a zůstanu raději jen u audia. Jejich nové album Catching Rays On Giant z roku 2010 je návrat k té klasice. Karel Gott, který "Forever Young" proslavil jako své "Být stále mlád", koncertu pomohl v tom dobrém slova smyslu. Přiznávám, že zde hodnotím víc audio než cokoliv jiného. ()