Filmy z Václaváku

všetky plagáty
Česko, 2007, 13x17 min

Před „koněm“, za ním i kolem něj se v minulosti stále něco dělo. Poněkud nadneseně se říká, že po Václavském náměstí „kráčely dějiny“, dokonce, že se tady dějiny psaly. Je to pravda, ale jen částečně, protože významné události, zvraty i převraty se rodily i na jiných náměstích i v jiných městech. A často i daleko od hlučícího davu, v kuloárech a budoárech.
Václavák nebyl uzavřeným náměstím, ale spíš bulvárem, kterým většina průvodů jen procházela – na Staroměstské náměstí, na Výstaviště, na Vítkov, na Vyšehrad, na Olšanské hřbitovy, nebo jen tak do vytracena...
Těch průvodů a pochodů – slavnostních, pohřebních, manifestačních a třeba i cirkusových si můžete užít nejenom v tomto pořadu, ale i v několika následujících. Kolik jich nakonec bude, to zatím neví ani sám autor. Postupně uvidíte téměř všechny dochované filmové dokumenty, natočené mezi jarem 1912 až podzimem 1948 v prostoru mezi Národním muzeem a Můstkem.
Historie filmování na Václavském náměstí je přibližně stejně stará, jako Myslbekův svatováclavský pomník. Úplně první záběry jsou však přece ještě o malinko starší, nejspíš z jara 1912, protože náměstí je na nich ještě bez pomníku. (oficiálny text distribútora)

consuela1

Sedmnáct nedělních zastavení, v nichž divák hledá ztracený čas tentokrát na proslulém českém náměstí, které vidělo všechny (ne)slavné dějinné okamžiky našeho národa a všechny slzy, nebo smích na tvářích jeho obyvatel. Které vidělo všechny oslavované i zatracované vládce i všechny uchvatitele. Které zažilo tisíce začátků a konců lásek pod sochou svého jménodárce. Kterému tolik domů vzali a nových dali, aniž by se s ním nějak zvlášť radili. A které se dávno jen vědoucně a shovívavě usmívá lidské pošetilosti a ví své o veškeré pomíjivosti. Pro mne sedmnáct důvodů proč být sedmnáckrát v neděli u televize a s láskou sledovat tak nádherný dokument. ()

ostravak30

V tomhle oboru je pan Čáslavský prostě nejlepší, to bezpochyby. Mě se staré historické záběry, kór z doby první republiky, líbí. Ukazuje to něco z doby, kterou nikdo z nás nezažil. Dokáže nám to tu dobu trochu přiblížit. Ostatně, je to to jediné co máme. Fotografie nikdy nebudou dost průkazné, protože zachytí jen jeden moment. Já jsem rozhodně spokojen. ()