Cisár František Jozef a Prvá svetová vojna

(TV film)
  • Česko Císař Franz Josef a 1. světová válka (viac)

28. júna 1914 zavraždili v Sarajeve následníka Rakúsko- Uhorského trónu Ferdinanda a jeho manželku. Bol to podnet na rozpútanie Prvej svetovej vojny.
Aj keď cisár František Jozef s jej vyhlásením otáľal, ministri a generáli ho napokon do vojny dotlačili. Na jednej strane bojovali Rakúsko -Uhorsko a Nemecká ríša so svojimi kolóniami, Osmanská ríša, Bulharsko a Taliansko a na druhej Srbsko, Rusko, Francúzsko a Anglicko s kolóniami, Belgicko a Rumunsko. Na celom svete narukovalo vyše 60 miliónov vojakov. Film zachytáva najdôležitejšie historické fakty a obdobia vojny, ktoré sú dokreslené ešte žijúcimi svedkami - priamymi účastníkmi tohoto vojnového besnenia. (oficiálny text distribútora)

cheyene

Výborný dokument, který přibližuje události Velké války, jíž se později začalo říkat 1. světová, a která přes své hrůzy a obrovský vliv na světový vývoj zůstala ve stínu skrze pozdější válečný konflikt, ještě daleko hrůznější, delší a do počtu obětí prakticky jednou tak ničivější. Člověk ani netušil, kolik filmového materiálu se z této doby dochovalo. Obyvatelé monarchie si žili v míru celých 50 let, aby nakonec celé soustátí a vlastně Evropa zůstala v troskách posetá miliony mrtvých vojáků, civilistů a obrovským počtem raněných a nadosmrti poznamenaných lidí. Nejzajímavější na celém dokumentu jsou výpovědi pamětníků, Delfina Borroniho a Franze Künstlera, dochované záběry a jedním z nejpůsobivějších okamžiků jsou sekvence s válkou postiženými lidmi a invalidy či fotografie vojáků s oběšenými civilisty. Jedinou výtkou je, že celý počin není doveden až k samotnému konci války, což je ovšem předpokládatelné již ze samotného názvu. Komentáře historiků jsou zajímavé a rozhodně celý snímek obohacují. Vzhledem k tomu, že dokument točili Rakušané, pociťoval jsem během oněch 51 minut ze strany tvůrců určitou nostalgii po monarchii. ()

Cheeter

Tento dokument mě zklamal. O Franzi Josefovi je tam akorát tolik, že válku začal, pak že dovolil užít plyn a umřel. Jinak ticho... Za ocenění stojí rozhovory s dvěma pamětníky a řada dobových záběrů. Doba dokument končí v roce 1916, čímž působí poněkud neuceleně. Rozhodně by se látka nechala zpracovat lépe, např. se více zaměřit na osobu Františka Josefa za války. ()

Ravi

Při pohledu na název trochu zklamání, ale jinak je to vlastně zdařilý dokument o první světové válce z pohledu Rakouska plný autentických záběrů k právě probíraným tématům. Navíc jsou zde i výpovědi dvou účastníků - jednoho italského vysokohorského pěšáka a jednoho bývalého německého dělostřelce. I několik novinek jsem se dozvěděl. Vzhledem k tomu a také k faktu, že dokumentů o Velké válce není mnoho, dávám 85% = 4/5 ()

gogo76

"Hrdinovia neexistujú"... Takto možno nazvať iba tých, ktorí mali viac šťastia ako ostatní. Aspoň vo vojne. Dokument rozoberá celkovú situáciu v monarchii i na Balkáne tesne pred vojnou i počas vojny. Priestor dostal samozrejme i cisár František Jozef. Nás Slovanov môže zaujať pár minút venovaným slovanským národom bojujúcim za cisára, ktorí mali problém so zabíjaním Slovanov na opačnej strane frontu, čiže Rusom a Srbom. Nahromadenú a ušetrenú energiu si naši vybili na Talianoch, s ktorými naši nemali žiadne väzby. Najviac ma prekvapila zmienka o nedostatku medi v priemysle, ktorá sa riešila rozkopávaním ulíc v mestách a výmene medených rúr a káblov za železné! Chýba trošku viac výpovedí veteránov, ale buďme radi aj za tých dvoch čulých starcov. Bavíme sa o prvej svetovej vojne a takých dnes spočítame na prstoch jednej ruky.80%. ()

Aky

Trošku zklamání. Podle názvu jsem předpokládal, že se dovím něco zajímavého z toho, jak František Josef I. osobně prožíval první světovou válku eventáleně počínaící rozpad jeho říše, ovšem namísto toho jsem se nedověděl o nic moc víc, než je již známé z jiných dokumentů o průběhu tohoto konfliktu; tentokrát jen z rakouského pohledu. ()