Německé pohádky

O duchu v lahvi (E04)

(epizóda)
Rozprávka
Československo, 1973, 13 min

Když se vrátil nedostudovaný syn dřevorubce domů, nebyl otec (S. Neumann) štěstím bez sebe. Doufal, že syn (M. Nohýnek) bude lékařem a oběma se povede líp. Ale co se dalo dělat, když peníze na studia nebyly. Syn šel otci pomáhat s prací do lesa. Jednou uslyšel hlas, prosící ho, aby ho pustil na svobodu. Našel pod stromem láhev. Když ji otevřel, objevil se obrovský duch (Z. Kryzánek). Namísto odměny mu pohrozil, že mu srazí hlavu. Jak se tedy chlapci povedlo nad duchem zvítězit a navíc získat plný pytel peněz? Vlastní chytrostí. Posuďte sami… (Česká televize)

honajz

Slušné kulisy a tak trochu i atmosféra - na tak krátkou věc -, ale příběh je takový divný. Během pauzy u sekání dřeva si odskočíte do lesa, osvobodíte ducha, který vám za odměnu chce srazit hlavu, ale nakonec se ukáže, že je úplně pitomý... Jediná dobrá hláška tady, když syn chce do města, aby je rozsoudili lidi, duch vytáhne pytlík peněz a řekne, že za tohle mu lidi ještě rádi sami nechají hlavu srazit. ()

otík

Spíše horor než pohádka. Synek v lese najde láhev, ze které někdo žádá o propuštění. Propustí jej, ale probudil pouze šílené zlého ducha. Ten hrozí, že chlapíka zahubí, ale synek ho převeze. Pro dospělé možná dobré, pro děti ale spíše strašidelné. Hudba: Ladislav Simon ()

ostravak30

Mini pohádka z cyklu Německé pohádky je docela povedená. Kvalitní kulisy a dva skvělí herci. Jak Stanislav Neumann tak Zdeněk Kryzánek - ten především, pohádku ještě o kousíček povýšili. Druhý jmenovaný je pak i dobře nalíčený. Každopádně motiv pohádky byl ještě stokrát opakován a použit v mnoha jiných pohádkách. ()