Tinar

• Irán Tinar
Irán, 2009, 72 min

Réžia:

Mahdi Moniri

Objímá telátko jako nejlepšího přítele a láskyplně mu zpívá do ouška. Tinar tráví víceméně veškerý čas s telátkem a zbytkem stáda, o které se má starat. Zanícený a citlivý dokumentární portrét mladého pastevce představuje chlapce, jehož jedinými společníky jsou krávy ze stáda, které každý den pase. Ale jeho naděje, sny a strachy se neliší od ostatních lidí. Film Tinar získal Zvláštní uznání v Soutěži dokumentárních filmů na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2010 a mnoha kritiky je považován za jeden z nejlepších íránských dokumentů za posledních deset let. (Festival íránských filmů)

Radko

Veľmi smutný film. Dieťa - pastier kráv, tráviaci samučičký sám noci v maštali s kravami, vôkol počuť len vlčie zavýjanie. Dni sú plné ťažkej roboty pri obriaďovaní, kŕmení a dojení stáda kráv. Vďačný za každý ľudský kontakt, za každé naučené písmeno, za objatie kravičky, nahrádzajúce mŕtvu mamu. Podľa slov uvádzača filmu chlapcovi na vzdelanie dodnes prispieva režisér dokumentu. Ráz prírody aj celkové vyznenie mi pripomenulo osud horehronskej polosiroty, vyhnanej macochou z domu, ktorý ako osemročný sa stal honelníkom na salaši a neskôr pastierom oviec. A veru - ani to nebolo tak dávno. ()

Oggi89

Človek by očakával, že ide o milý dokument chlapca, ktorý má veľmi rád kravičky, o ktoré sa musí starať. Avšak po nejakom čase, keď sa zoznamujeme so životom 13-ročného Ghasema, slabším povahám začnú tiecť slzy. Zatiaľ čo deti v jeho veku chodia do školy a hrajú počítačové hry, on sa musí postarať o seba, aby mal čo jesť a nezamrzol. ()