Reklama

Reklama

Recenzie (6)

liquido26 

všetky recenzie používateľa

Béčkový noirek, který má něco málo přes hodinu a rozhodně nezklame - napínavé, atmosférické, svižné a k tomu navíc dobré herecké výkony, nejvíc potěší začínající hvězda Susan Hayward. ()

Reklama

ad142 

všetky recenzie používateľa

Ranný noir režiséra Stuarta Heislera (The Glass Key, Storm Warning) boduje skvelou kamerou Theodora Sparkuhla a hereckými výkonmi, dokonca aj vedľajších postáv vo vedľajších úlohách. Nielen Albert Dekker v dvoj-úlohe dvoch bratov, ala aj mladučká Susan Haywardová podávajú skvostné výkony. Psychologické aspekty postáv sú kvôli krátkej minutáži síce samozrejme zjednodušené, ale za to tu nie je vôbec žiadna vata a všetko svižne odsýpa. Viacero scén už silne pripomína štýl noir ešte predtým, ako sa stali pre tento žáner normou, napríklad scéna naháňačky hrozivými a upršanými tienistými ulicami, ktorá sa končí vraždou. Na druhej strane sú skvelé zrežírované aj masové scény, ktoré pripomínajú tvorbu Fritza Langa (The Fury), najmä v závere, kedy mestečko Radentown zachváti chamtivosť a túžba po lynči. ()

Svadbos 

všetky recenzie používateľa

Among the Living bol premiérovaný 12.9.1941, 12 mesiacov po Stranger on the Third Floor a mesiac pred The Maltese Falcon. Tento film je ďalším príkladom významu horroru vo vývoji žánru film noir. V šablóne podobnej filmu Stranger on the Third Floor bol tento film uvádzaný ako horor, keďže v sebe obsahuje veľa aspektov tradičného gotického príbehu o bratoch-dvojičkách, jeden je šialený a druhý je obchodník. Oboch hrá Albert Dekker. Napriek chudobnému rozpočtu sa jedná o zaujímavý snímok, hlavne vďaka evokatívnej kamere Theodora Sparkuhla. Kariéra tohto neobyčajného kameramana začínala v nemeckom expresionizme 20-ych rokov, skrz francúzsky realizmus v rokoch 30-ych (vrátane „La Chienne“) až po kľúčové hollywoodske produkcie 40-ych rokov, ako napr. remake Dashiella Hammetta „The Glass Key“ v r. 1942. Film „Among The Living“ poskytol do tej doby najlepšiu úlohu Susan Hayward a taktiež Albertovi Deckerovi, ktorý vďaka charakterovým úlohám a politickým prekážkam nemal veľa šancí predviesť svoj talent. ()

Galéria (9)

Reklama

Reklama