Událost

• USA The Event
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller / Sci-Fi
USA, (2010–2011), 15 h 29 min (Minutáž: 40–44 min)

Tvorcovia:

Nick Wauters

Kamera:

Feliks Parnell

Jason Ritter, Sarah Roemer, Ian Anthony Dale, Željko Ivanek, Blair Underwood, Laura Innes, Scott Patterson, Taylor Cole, Bill Smitrovich, Lisa Vidal (viac)

Sean Walker (Jason Ritter) je obyčejný mladík, který plánuje požádat snoubenku Leilu (Sarah Roemerová) o ruku na výletní plavbě po Karibiku. Před odjezdem dokonce získá požehnání jejího otce Michaela Buchanana (Scott Patterson). Dívka však náhle a bez vysvětlení z lodi zmizí a podle záznamů se zdá, že na ní ani nikdy nebyla. Sean po ní začne pátrat a narazí na spiknutí, které mu přeroste přes hlavu. Americký prezident Elias Martinez (Blair Underwood) připravuje propuštění skupiny 97 zvláštních vězňů, zadržovaných na tajné aljašské základně Mount Inostranka. Prezident se o existenci zařízení dozvěděl těsně po své inauguraci a po setkání s vůdkyní uvězněných Sophií (Laura Innesová) se i přes odpor tajných služeb a ředitele národní rozvědky Blakea Sterlinga (Zeljko Ivanek) rozhodne seznámit s jejich existencí svět. Když se chystá vystoupit s prohlášením, objeví se letadlo připravené k sebevražednému útoku. Letoun však zčistajasna zmizí z oblohy a záhada začíná… Emociální thriller plný spiknutí je vyprávěn na přeskáčku za pomoci flashbacků a z pohledu mnoha postav. Seriál využívá podobné metody jako Ztraceni, 24, Flashforward nebo Akta X. Scénář vznikl už v roce 2006, ale zelenou dostal až na konci roku 2009. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (22)

Událost (2010)

Ono se fakt vyplatí počkat do druhé půlky seriály, kde to nabere úplně neskutečné grády - jen je to fakt třeba do té doby vydržet. Pak se to totiž pořádně rozjede a v tu chvíli jsem prostě potřeboval vidět všechny zbývající epizody nejdřív co to jen šlo. Jen je škoda, že druhá série nikdy nevznikne, protože to na ni bylo dostatečně komplexní (i když některé zvraty přijdou celkem zničehonic, ale smysl s dějem dávají, takže teprve druhá série by ukázala, jak moc to měli tvůrci promyšlené dopředu a jak moc to vymýšleli za pochodu - mám ale pocit, že pravdivá je spíš první možnost) a druhá půlka na to ten potenciál prostě měla, ale zároveň si za to ten seriál může sám. Přeci jenom, první epizody přeplněné flashbacky zrovna nenavnadí, a definitivně skončí až asi po pěti epizodách. Nicméně oceňuji slušnou atmosféru, hodně zajímavé postavy, které jsou i skvěle promyšlené (a skoro všechny jsou neutrální, protože občas dělají zlé věci a špatná rozhodnutí, ale vždy pro to každá má naprosto pochopitelný důvod a neutralitu v tom, která strana je vlastně ta zlá, udržuje ten seriál až do samého konce a ani pak to není zas tak jednoznačné...) a skvěle zahrané (zvlášť Željko Ivanek a Laura Innes hrají skvěle), napínavé a nepředvídatelné vedení děje a taky dost působivých zvratů a akce. Skutečně jen škoda slabšího úvodu, který sice není špatný, ale s druhou půlkou seriálu se fakt nemůže rovnat. Silné 4* ()

Neřekla jsem vám všechno (2010) (E01)

3,5*, ale má to potenciál, takže zaokrouhlím nahoru. Dojmy mi dost kazily ty neustále flashbacky, které po čase působí dost otravně, znatelně tak ubírají na atmosféře a z pilotu dělají místy celkem zmatenou záležitost. I tak mě ale některé postavy zaujaly, závěrečný zvrat mě zaujal hodně a jsem zvědavý, kam se to bude vyvíjet dál, protože z tohohle by mohl vzejít dost zajímavý příběh. Slabé 4* ()

Aby se nám nic nestalo (2010) (E02)

To fakt bude tolik flashbacků v každé epizodě? Ach jo... Jinak bych tomu totiž neměl co vytknout, příběh mi zatím přijde dost zajímavý a taktéž i hodně napínavý, takže mě to i přes to výrazné mínus dost baví. 4* ()

Chránit je před pravdou (2010) (E03)

Asi bych jen kopíroval komentář z minulé epizody - jen s výjimkou, že těch voiceoverů už naštěstí nebylo tolik. I když teda ty skoky do roku 1944 jsou strašně rušivé... 4* ()

Oběti války (2010) (E05)

Připadá mi to stále lepší a lepší, když teda pominu pár neuvěřitelných náhod, které na poslední chvíli vždy zachrání situaci. Jinak mě to ale hodně baví a ještě víc napíná, navíc se zde neustále něco děje a neustále se vše posouvá dopředu, víceméně bez vatových scén, což se vidí málokde. Je to spíš 4,5*, ale zaokrouhlím nahoru a doufám, že jsem tím nic nezakřikl. Slabých 5* ()

Loajalita (2010) (E06)

Vlastně mám pořád ty stejné klady a pořád se mi na tom líbí to stejné, akorát to bylo značně slabší než minulá epizoda. Slabé 4* ()

Vím, kdo jsi (2010) (E07)

První značně slabší epizoda, která neměla tak silnou atmosféru a tak zajímavý vývin děje, jako ty epizody předešlé. Ale konspirační skupinka mě zaujala, otázka, jestli bude Lee odhalen, samozřejmě taky a závěrečný zvrat přichází s další velkou záhadou, jenže ani to mi na čtyři hvězdy tentokrát nevystačilo... Silné 3* ()

Pro dobro země (2010) (E08)

Tentokrát spíš nuda. Moc se toho nestane, mimozemšťané se tu tentokrát vůbec neobjeví, policistka se tu taky neukázala... Zajímavá byla snad jen ta linka s odhalováním činností víceprezidenta, ale jinak prostě zklamání. Snad to příště bude lepší. Slabé 3* ()

Ukrást váš svět (2010) (E09)

Jo, jo, tady se to naštěstí zase pořádně rozjelo. Na rozdíl od dvou posledních epizod se zde konečně řeší všechno, co se řešit má, napínavé je to zase sakra hodně a když už jsem si myslel, že jsou odkryté všechny karty a teď už budu jen čekat na to, až se ukáže, že to tak bylo, závěrečný twist mě přesvědčil o tom, že nejspíš (a možná ani zdaleka) ne... 5* ()

Všechno se změní (2010) (E10)

O maličko slabší než minule, ale pořád dost solidní, napínavé a závěrečný zvrat je naprostá pecka. A zdá se, že se tvůrci konečně definitivně vykašlali na flashbacky, které tomu ubližovaly nejvíc, takže se mi ten seriál začíná líbit ještě víc než předtím. Silné 4* ()

A pak jich bylo víc (2011) (E11)

Plný počet nedám jen proto, že mě celkem irituje, jak se tu už vůbec nepracuje s Collierovou a že Lee se bez problémů pohybuje mezi Sophií a FBI, vždy může být tam, kde je zrovna potřeba a nikomu to nepřijde divné, ale jinak je to čím dál tím lepší a čím dál tím víc to graduje. Silné 4* ()

Osvobození (2011) (E12)

Tak tahle epizoda mě naprosto dostala. Tu snad ani nemám co vyčítat, to byl nářez od první do poslední vteřiny, plný zásadních setkání, hromady zvratů a hromady napínavých scén. V tuhle chvíli si mě ten seriál naprosto získal. 5* ()

Obrat (2011) (E13)

Ach jo, tak to Maya fakt nepřežila :-( Vadily mi zde nějaké nedotaženosti, ale jinak to pořád dost napínavé a šlape to tak, jak má. 4* ()

Odpověď (2011) (E14)

Některé věci tu moc dobře nefungují, ale jinak spokojenost jako vždycky. 4* ()

Tváří v tvář (2011) (E15)

Jo, ale tohle se zase povedlo. A to naprosto parádně. Za celých 43 minut jsem od toho nemohl odtrhnout oči, jak to bylo napínavé, jak to skvěle a nepředvídatelně gradovalo a když došlo k závěru epizody... No prostě mě to naprosto strhlo. A i toho Jamese sem zase skvěle zapojili, takže ani dějová linka s ním naštěstí nepovede do prázdna... 5* ()

Až na samé dno (2011) (E16)

Zajímavě se to vyvinulo - obě skupiny jsou vlastně "zlé", ale obě pro to mají své opodstatnění, většina postav je neutrálních a těch kladných je čím dál tím méně a méně... Navíc se mi líbí, že to není černobílé, že to dokáže neustále překvapovat a že ani vteřina tu není vatoidní. To se fakt vidí u málokterého seriálu. Silné 4* ()

Prezidentova žena (2011) (E17)

Vlastně bych jen opakoval to, co jsem vypsal u tří předchozích epizod. Dodám jen to, že napínavé je to jako kšandy a fakt se nemůžu dočkat toho, do čeho to v závěru dospěje a pro kterou skupinu to dopadne líp. Jen teda s tím Jamesem to tvůrci zakončili krapet bezradně, jako kdyby nevěděli, co s ním dál... Silné 4* ()

Napětí (2011) (E18)

Epizoda na podobné úrovni, jako pár předchozích - skvělá, ale něco podstatného jí prostě chybí. 4* ()

Kdo s koho (2011) (E19)

Škoda, že tu dějovou linku s Martinezem tak zbytečně protahují, jinak by to bylo na plný počet. Silné 4* ()

Život za smrt (2011) (E20)

Jo, ale tohle zase byl geniální díl, od kterého jsem opět nemohl odtrhnout oči, jak se tu neustále něco důležitého dělo. Navíc díl co díl je ten konflikt čím dál tím vyhrocenější a čím dál tím víc to jde pro jednu skupinu úplně do háje, takže jsem si oba zbývající díly musel pustit okamžitě jak jen to šlo... A ty dva zvraty v závěru mě taky dost uzemnily. 5* ()