Poslední jaro alžírské války. V létě roku 1962 bude vyhlášena nezávislost Alžírska, které tak nabude konečně suverenity a zbaví se francouzského područí. Ali Charef, jedenáctiletý Alžířan, má za nejlepšího kamaráda Francouze Nica. Oba společně sledují, jak Alžírsko doznává značných, mnohdy násilných změn. Ali i Nico však věří, že jejich přátelství přečká i tyto dramatické události alžírských dějin a Nico nebude muset se svými rodiči tuto severoafrickou zemi nikdy opustit. (claudel)

Sakulnikov

Velice působivý film o odchodu Francouzů z Alžírska. Zachycuje komplikovanou situaci soužití dvou rozdílných kultur na konci dlouhé války za nezávislost. Díky pohledu skrze malého chlapce je vidět, jak se mění pohled dětí na "ty druhé" - ač původně kamarádi, rychle se skupinka chlapců rozdělí na Francouze a Alžířany a nesmiřitelně se rozhádají. Zároveň jsou vidět zvěrstva, které páchali bojovníci za svobodu a přezíravost francouzských úřadů k Alžířanům (zvláště postava výpravčího je výživná). ()

claudel

Když se podívate na tenhle film, napadne vás, že Francouzi mají současné problémy s imigranty za trest, zvěrstva, která páchali v Alžírsku, nejdou jen tak smazat. Velmi zdařilý snímek, který nám účinným stylem - očima malého chlapce nastiňuje vyhlášení nezávislosti Alžírska. ()