Akicu Masanosuke je bázlivý rónin (samuraj bez pána), který přišel do Eda (současné Tokio) z venkova, aby zde našel nějakou práci. Zde potkává Jaičiho, který ho požádá, aby byl jeho ochráncem. Masanosuke souhlasí, ale poté zjišťuje, že Jaiči je členem skupiny banditů a doufá, že se k nim Masanosuke připojí. Ten odmítá, protože je to proti jeho principům. Přesto se s touto podivnou skupinkou zločinců pomalu začne sbližovat. (Zíza)

Zíza

Na tohle anime jsem začala koukat kvůli animaci - tak netypické ve světě velkých očí, cool účesů a barevných světů. První díl se mi líbil, ale poté asi do 6. 7. dílu mě to moc nebavilo, příběh nebavil, jenomže pak to udělalo CVAK a všechno zapadlo na své místo a najednou jsem si seriál dokázala pořádně užívat. Dvanáct dílů jsme s bandou zločinců a je krásné, že jsou to opravdu zločinci, kradou, zabíjejí, unášejí (nekoná se to typické "i když jsem zločinec, jsem vlastně dobrák od kosti a mouše bych neublížil. Jen prostě žiju na okraji společnosti). Velkým kladem téhle série jsou určitě její charaktery; ať už čmucháte kolem Jaičiho nebo samuraje, který se bojí vlastního meče. Bez zbytečného moralizování, bez zbytečných slov vás to dovede do "sladkého" konce a vy si najednou uvědomíte, že je to vlastně příběh o přátelství. ()

Subjektiv

Co znám kusy Tomomi Mochizukiho, nikdy nespěchal s vyprávěním, nikdy nehnal děj splašeně kupředu. Nevěnoval se superhrdinům a seběvedomým. Sarai-ya goyō není výjimkou. Očekávání efektních šermířských soubojů je marné, tohle není žádná klasická bitkařina, ale pomalé poznávání osob, které po svém poznávání netouží. Každodenní žití a ospalé plutí časem. Snad až příliš. ()

Plasticine

hned po prvním díle víte, že tohle není další shounen anime, kde se cool samurajové ohánějí katanami. tohle anime totiž působí až nezvykle lidsky a celou dobu ho provází podivně podmanivá atmosféra. děj o skupině únosců Five Leaves plyne pomalu, protože spíš dává důraz na psychologii postav než na samotnou akci. animace je krásná, jednoduchá bez typických kawaii očí a postavy se vyvíjí a chovají zcela přirozeně. sice ne každému tempo a styl vyprávění příběhu sedne, ale rozhodně je to kvalitní podívaná. (a jako yaoistku mě to taky potěšilo^^) ()

D.Snake

Tak todle mě velmi příjemně překvapilo. Všechny hlavní postavy se v průběhu těch 12 dílů pěkně vybarvily a co víc, celé to dostalo důstojný konec. Líbilo se mi, že tady nebylo nic přikrášlené. Žádné zbytečné emocionální výlevy, které uměle dotváří charakter jako v naprosé většině ostatních anime. Tady vše působilo přirozeně. Navíc to je zaobalené do příjemné atmosféry, tvořenou prostředím Eda, velmi zvláštní kresbou a nádhernou hudbou. 8.5/10 ()

Tionois

Anime zatím dospělo zhruba do své poloviny a nezdá se, že by se něco mohlo pokazit, takže s lehkým optimistismem hodnotím předem. Sarai-ya goyou je anime nepodobné ostatním. Plyne velice pomalu, hlavním hrdinou je neschopný zasmušilý samurai, který se věčně tváří jako nakopnuté štěňátko. K nádherné kresbě, originálnímu designu a charakteristice postav přidejte zajímavý a spletitý děj a výsledkem bude skvěle strávený čas, ze kterého si užíváte každou minutu. Po skončení: Není co vytknout. Všechno se vyjasnilo a konečně mám přehled, kdo je kdo. ()