Správny chlap

• Česko Bezva chlap (viac)

Ulrik (Stellan Skarsgård) je sympaťák. Asi byste do něj neřekli, že se právě vrátil z basy. Moc toho nenamluví, netrápí ho žádné zvláštní touhy a nic moc od okolí nevyžaduje. Chce jen v rámci možností vést spořádaný rodinný život. Není to ale jednoduché, když jeho bývalá manželka (Kjersti Holmen) je svolná maximálně k jedné “rychlovce”, jeho už dospělý syn (Jan Gunnar Røise) ho skoro nezná a navíc čeká dítě s ženou (Julia Bache-Wiig), která si myslí, že je dávno mrtvý. Jediní, kdo Ulrika bez debat vítají, jsou jeho staří přátelé, gangsteři lokálního charakteru. Seženou mu první bydlení, práci i holku. Ulrik tak začíná nový život opravdu od nuly. Bydlí ve sklepě a kalhotky jeho první holky by nevzrušily ani chlapa, co dostal doživotí. Ulrik navíc řeší ještě jedno dilema: vyrovnání starých účtů. Měl by sprovodit ze světa člověka, který ho dostal do kriminálu. Nebude ale svět nakonec lepším bez jeho gangsterských kámošů? (Aerofilms)

Necrotongue

To si zase jednou Norové zablbli. Mám rád tyhle v podstatě minimalistické záležitosti s humorem tak nenápadným, že ho divák vnímá skoro podprahově. Netajím se tím, že nemám rád kriminálníky, ale vrah Ulrik mi byl jaksi sympatický. Faktem tedy je, že byl jeho život na svobodě téměř k nerozeznání od výkonu trestu (byt se od cely lišil jen tím, že v něm byl větší nepořádek, a jeden měl kolikrát sex, i když nechtěl). Stelan Skarsgaard zahrál nemluvného Ulrika skvěle, ale ani zbytek hereckého obsazení se nenechal zahanbit, takže vzniklo panoptikum postaviček, které mi připomněly naše veksláky, ale našly by si své místo i v německém pornu. Být to ještě o maličko větší bizár, asi bych šel do plných. / Poučení: Nemluv jako kulomet, srdce by to nemuselo utáhnout. ()

F.W.Colqhoun

Promiň Ulriku, ale my tu nekouříme. Film podpíraný třemi pilíři - Skarsgårdovým odtažitým charisma, gangsterské poetice a její skandinávské ironizaci. Bohužel, nevyvratitelná je pouze podpěra první. Stellan Skarsgård sytí plátno svou jedinečnou člověčí kvalitou nepřetržitě, jde ostatně o sólo s několika schopnými nahrávači. Film díky tomu pajdá o to zřetelněji. Bizár korektního severu, v němž pro macho zločince přestává být místo, protože v post-době úsvitu třetího tisíciletí se jejich mužné násilné kvality zdají směšné a mimo mísu, a v němž se před očima rozpouštějí tváří v tvář univerzálním, ženštějším hodnotám, našinci až příliš připomíná filmy jako Jedna ruka netleská. To může být dobře pro Ondříčka, protože Bezva chlap je na úrovni jednotlivostí skutečně jinde, ale filmu to škodí, i když za své chudší příbuzné možná / přímo nemůže. Jsem odrazen od Boje sněžného pluhu s mafií. I děvky mají srdce. / Ovšemže mají! ()

italka63

Propuštěný vězeň za vraždu po odseděných 12 letech v podání Stellana je skutečný samorost, který se vrátil ke svému kumpánu a parťákovi, který mu sehnal práci v autoopravně a špeluňku jedné místnosti u své ošklivé, skoro bachařské sestry.Kolem třetiny děje filmu , kdy tato pronese po zcela zvláštní, nečekané rádoby milostné scéně -příště už to bude lepší - jsem pochopila, že se koukám na mimořádně černočerný film a excelentní Stellanův herecký výkon, při kterém nevíte, jestli jeho Ulrika přerazit, nebo litovat, nebo frajersky poplácat po zádech. Ale abych byla spravedlivá -jednotvárná řeč šéfa autodílny byla nezapomenutelná a silonové podkolenky jeho bytné jakbysmet.-) ()

jedna_vrana

Presne pre tieto postavy mám Stellana Skarsgårda rada. Ponúka rozporuplné pocity. Najprv vám môže byť jeho postava Ulrika nesympatická, máte pocit, že dej je nejaký statický, ale stačí chvíľu vydržať a film sa vám dostane pod kožu a dostanete zážitok, o ktorom potrebujete ešte niekoľko dní premýšľať, nechať si ho poprevaľovať po mozgových bunkách, aby ste vyťažili tie správne pocity, chute a vône. Každá z postáv má niečo spoločné – sú synonymom málo potrebných ľudských bytostí – od absencie lásky až po rôzne životné krivdy. Nie sú ani krásni, ani nijako nadaní, vlastne pri nich pociťujete pachuť márnosti. Prach si a na prach sa obrátiš. Dialógy sú strohé, ešte aj ten sex je bez akýchkoľvek prikrášlení – rýchly a bezemočný. Budete sa cítiť múdrejší, krajší a úspešnejší ako oni. Ale v každom je iskra nádeje, že sa môže život zlepšiť. Nakoniec, je to často naša voľba, ako sa posunúť ďalej. ()

Brygmi

En Ganske snill mann může člověku připadat osvěžující a inovativní jen pokud předtím neviděl žádný severský film. Prostě norský standart s dobrými herci, humor spíše vulgární než černý, vše jaksepatří ušpiněné, mluva drsná... Jenže to stejně nefunguje. A pardon, odmítáním se smát u soulože s ošklivou paní domácí, navíc když je ten "vtip" opakován stále dokola. Berlinale 2010 ()

• Filmovalo sa na viacerých miestach v Nórsku, no najmä v hlavnom meste Oslo. (MikaelSVK)