Nastúpte na Nautilus a zažite strhujúce podmorské dobrodružstvo! Kirk Douglas, Paul Lukas a Peter Lorre hrajú stroskotancov, ktorých zajme záhadný kapitán Nemo. Toho geniálne stvárňuje James Mason. Nemo, ktorý sa pohybuje na hranici geniality a šialenstva, sa vydal na smrteľne nebezpečnú križiacku výpravu naprieč siedmimi moriami. Odhalí posádka zajatcov jeho diabolský plán skôr, než zničí svet? Disneyho vynikajúca oscarová (najlepšia výprava a najlepšie vizuálne efekty) adaptácia vzrušujúceho príbehu Julesa Verna robí z Dvadsaťtisíc míľ pod morom skutočne fascinujúce majstrovské dielo. (Disney+)

Kryton

Efekty jsou i na dnešní dobu skvělé. Souboj s velkou krakaticí je i v této době úchvatný a napínavý. Hodně dobře působil kapitán Nemo v podání Jamesa Masona. Avšak největší škodnou je tu Pepek Námořník v podání Kirka Douglase, který střída komické, vážné a akční scény, tak rychle, že mu nelze věřit ani toho lachtana. ()

sud

Skvělý dobrodružný film a nejlepší zpracování tohoto románu. Přečetl jsem asi sedm Verneovek a 20000 mil pod mořem se mi líbila nejvíc. Nevadí ani tak, že se film striktně nedrží předlohy. Jedinečné podmořské záběry, které nejsou ani trochu kýčovité a výborné herecké výkony jsou zárukou skvělé zábavy a napětí. 75%. ()

ClintEastwood

Je fascinující, že Jules Verne psal o ponorkách ještě dávno před tím, než byly vynalezeny. 20 000 mil pod mořem - je jedním z jeho nejznámějších románů a toto filmové zpracování, pod taktovkou režiséra Richarda Fleischera (Tora Tora Tora, Soylent Green, Ničitel Conan), dodnes patří k lákavé látce malých i velkých diváků. Ve filmu září James Mason, jako démony posedlý idealista, kapitán Nemo (jistá podobnost s Achabem z Bílé velryby), který ztrácí svou lidskost a stále více se pod hladinou moře odcizuje normálnímu soužití s lidmi, které už obecně zatratil. Dále je zde Kirk Douglas, jako potrhlý a věčně rebelující harpunář či Paul Lukas, coby konzervativní profesor Aronnax. Ve filmu je několik pamětihodných scén, vydařily se hlavně podmořské záběry, které vypadají jako z krásného dokumentárního filmu. Dále pak divácky vděčná bitva Nautilusu proti gigantické olihni, či Douglasův útěk z ostrova plného kanibalů. Ozdobou snímku jsou samozřejmě krásné triky - na dobu vzniku (1954) takřka neuvěřitelné, ale i dnes působivé a okouzlující. Klasika dobrodružné sci-fi. ()

Han22

Upřimně jsem se na tenhle film těšil nejvíce z celého roku 1954. Dobrodružný film s Oskarem za efekty, námět podle Verna a režisér mé milované Fantastické cesty. Jasná pětihvězdičková záležitost na papíře, jenže jsem čekal více. Efekty jsou samozřejmě báječné - design lodi, podmořské záběry Nautila opravdu to nevypadá jako nějaká muzejní záležitost. Jenže je to nuda. Samotný příběh mě byl ukradený, protože v Masonově podání je Nemo jen blázen, profesor Anorax je nevýrazný až běda a postava připitomělého hrdiny Neda je otřesná, navíc Kirk Douglas přehrává až běda. Nakonec se to rozjede, nechybí parádní souboj s chobotnicí, útok kanibalů či vojáků. Slabší 4* (spíše tak 70%) za druhou půlku a nemůžu si pomoc, Zemanův Vynález zkázy z téže doby je mnohem lepší. Dobrodružný film roku 1954. ()

farfalla

Vědecko-fantastický a dobrodružný film ze studia Walta Disneyho. To v podstatě znamená, že film má sebevědomý náboj, dobré triky, zajímavou výpravu. Na druhou stranu si scénáristé vybrali z Vernea jenom to, co je jim tuze hodilo. Postavy jsou dost šablonovité a příběh lavíruje mezi zbytečnými scénami, nataženými scénami a schématickymi skoky v ději. Jako podívaná po únavném dni však příjemně pobaví. ()

• Skutečné podmořské záběry byly natočeny na Bahamách na stejném místě, jaké byly použity pro 20 000 mil pod mořem (1916). (sator)
  • První funkční replika potápěčské helmy kapitána Nema postavená Patem Reganem z Vulcania Submarine na Havaji je spolu s předměty z filmu vystavena v Muzeu historie potápění Florida Keys v Islamoradě. (sator)
  • Jedna league je považována za 3 námořní míle na moři (námořní míle je asi 1,15 míle). Pokud by tedy procestovali 20 000 leag, procestovali by asi 68 350 mil, dost na to, aby obepluli Zemi téměř dva a půl krát. (sator)

Zemřel herec Charles Grodin

Zemřel herec Charles Grodin

19.05.2021

Ve věku 86 let zemřel včera v americkém Connecticutu herec Charles Grodin. Mnozí diváci si ho jistě vybaví hlavně jako otce rodiny Newtonových z komedií o sympatickém bernardýnovi Beethoven a… (viac)