Landův lektvar lásky

(TV film)
  • USA Landa's Elixir of Love

Dokumentární film, ve kterém jeho tvůrci portrétují umělce Daniela Landu prostřednictvím divadelního představení Tajemství Zlatého Draka.  V brněnském Národním divadle měla na podzim roku 2008 premiéru hra Tajemství Zlatého Draka. Tento dokumentární film se nezaměřuje na hodnocení představení z hlediska umělecké kvality. Tvůrci dokumentu se snaží skrze tuto inscenaci prozkoumat proměnu jednoho z autorů divadelní hry Daniela Landy od "skinheadského barda" z počátku 90. let až po současnost, kdy spoluzakládá tzv. "Legii zlatého draka". Dřímá v něm, krom nezměrné energie, hrozba pramenící z jeho temné minulosti, nebo už je to jen "hvězdička showbusinessu"? (oficiálny text distribútora)

Dadel

Dokument o tom, jak nejznámnější český agroskín, schizofrenik, sektář a mesiáš-samouk Daniel "Já-nic-já-muzikant" Landa uváděl v brněnském Národním divadle svou, z nedostatku přesnějších výrazů použijme výraz divadelní hru Tajemství zlatého draka. Z formálního hlediska jde o standardní středometrážní (díkybohu) televizní dokument, ale obsahově jde o podivohudnou směs absurdní komedie a děsivosti. _____Komické momenty: Titulek "umělec" pod jménem Daniela Landy. Vyprávění šatnářky o tom, jak na představení chodí skíni v kanadách, kteří pokorně poslouchají své kápy. Bezradnost Landových příznivců, když mají odpovědět na otázku, o čem hra je. A především zanícený projev samotného Landy na besedě s diváky, kde "po babicovsku" vysvětluje svou vlastní interpretaci "duchovního" obsahu hry. _____Děsivé momenty: Ukázky ze samotné hry - musel jsem si dát pod repráky kbelík, aby mi kapající patos nepromáčel koberec. Vystoupení dramaturga Dohnala, herce Petra Halberstadta, režiséra a šéfa činohry ND Plachého a brněnského primátora Onderky, zcela upřímně přesvědčených, že Landa je velký umělec, kterého tady potřebujeme, a že umí létat a měnit se v draka. _____Často zaznívají hlasy, že dokument je zmanipulován tak, aby tvůrci Tajemství zlatého draka vypadali jako blbci. Já se domnívám, že k tomu není třeba žádné manipulace, stačí jim dát do ruky mikrofon a namířit na ně kameru, což taky Erika Hníková udělala. Naopak, mnohem těžší by bylo natočit to tak, aby jako blbci nevypadali. To by nedokázal ani Michael Moore. Film je k vidění na webu ČT. ()

BoredSeal

Landa je fajn, je to prostě self-made osobnost české scény, kterou nelze hodnotit nějak jednoduše a neinformovaně, protože pak jsou z toho buď haterské komentáře nebo oslnivě obdivné. Bohužel to chce i profi dokument, aby nám Landu zachytil tak nějak správně... U kontroverzních projektů se nikdy z komentářů nedozvíte, jestli ten snímek stojí za to vidět nebo ne, protože si čtete jen samé nenávistné komentáře blbců jako je Paascha nebo Enšpígl nebo lidi, kteří Landovi fandí ale nemají to srdce říct o pitomém dokumentu o Landovi, že stál za hnědou. A tohle je další případ. ()

M.Macho

Tajemství, který nebudeš chtít nikde vyprávět je možná to, že tohle, co se odehrávalo v dokumentu je pravda. Což je legrace - celému tomuhle nepochopitelně nafukovacímu fenoménu jsem se věnoval od jeho začátku a fascinuje mě, že i po roce ve mě vyvolává "silné" emoce. Divný "špíl" pomyslel si chodec a nechal Mahenovu činohru dál doutnat s pomyšlením, že DL, ZP a MD si postaví nový chrám...:D ()

Carth

"Dokument", kterej toho řekne daleko víc o autorech, jak o Landovi. Ať na toho člověka mám názor všelijakej (hudba ok, zbytek prapodivnej), tak z tohohle díla byla cítit manipulace daleko víc ze strany autorů než z Landy. Komický bylo, když si párkrát zcela očividně dělal Plachý z "dokumentaristů" srandu a buďto to nepostřehli nebo to tam nechali s tim, že někdo uvěří např. v levitujícího skina. ()

lskala

Jsem Landův dlouholetý fanoušek, takže těžko můžu hodnotit jinak. Sice udělal pár přešlapů, (Ordo Lumen Temply) ale i tak ho pořád respektuji, jako inteligentního člověka. Který má velké charizma a nebojí se jít za svou vizí. Jeho éra v Orlíku mi vůbec nevadila. Naopak si jasně vybavuji tu dobu, kdy Orlík byl v plné síle. V té době bylo o 1000% méně Skinhaedů a dá se říci, že byli neškodní!!! Srovnejte to s dnešní dobou. Navíc je to nejprodávanější pěvecký interpret za poslední dekádu, takže ač někomu může vadit jeho osoba a názory, jeho hudba už je pro mnohé lidi kultovní. ()