Svet (ne)ticha

(TV film)
  • Česko Konec světa ticha (viac)
Francúzsko, 2012, 52 min

Pokiaľ sa ponoríte do podmorského "sveta ticha" morských cicavcov, budete zaskočení množstvom zvukov. V tomto svete, kde je viditeľnosť obmedzená na dvadsať metrov, sa komunikácia odohráva predovšetkým pomocou zvukov. Je to svet oveľa hlučnejší ako tropický prales. Predstavte si komunikáciu dvoch delfínov: "Pikuit volá Stuita! Poďme si zaloviť tam, kde včera. Idem tam a pošlem ti radarový obraz!" - Znie to ako science-fiction, ale je to skutočnosť. Vydajte sa spolu s vedcami do podmorského sveta v okolí Havajských ostrovov, Hondurasu a Floridy a započúvajte sa do úžasného sveta /ne/ticha podmorských živoičíchov... Film získal cenu za inováciu na festivale v Marseille r.2012. (STV)

Autogram

Porozprávať sa s delfínmi je stále sci-fi, ale máme aspoň istotu, že používajú bohatý jazyk, ktorého štruktúra je pre nás celkom nepochopiteľná. Ale vieme, že ich mláďatá majú mená, ktorými ich matka vie zavolať. To sú len malé detaily komunikácie, to hlavné, na čo sa dokument sústreďuje, sú problémy veľrýb s neuveriteľným hlukom v oceánoch. Spôsobujú ho samozrejme ľudia svojimi aktivitami, lodné motory, skrutky a prevodovky, hľadanie ropy vzduchovými delami a vojenské sonary. Zhora, zo vzduchu sa to zdá nepodstatné, ale stačí sa ponoriť a zvuk vyzerá ináč. Pre veľryby tento hluk zamorí oceán na vzdialenosť tisíc kilometrov a tak ich ohluší a tým aj oslepí. Potom sa netreba čudovať nad smutnými výjavmi na pobreží. Riešenie tu je, ale, ako ináč, peniaze nepustia, pretože tiché lode sú drahšie, hoci sa vyrobiť dajú. ()

Marze

Překvapila mě pasáž pojednávající o tom, že vodní tvorové dnes jako by žili ve velkoměstě. Na rozdíl od minulosti je s expanzí civilizace pod vodou randál. Dříve bylo slyšet na tisíce kilometrů, nyní jen na deset. Zvuky bucharu, vrtačky, dělbuchy z podzemním průzkumů ropy zněly děsivě. ()

Arsenal83

Ja mám šťastie. Za pár dní dní už druhý dokument s veľrybími zvukmi, pri ktorých si dávam do uší vatu Lidl a aj tak nepomáha. Ako dobre, inak pekný dokument pre tých, ktorí sa chcú rozprávať s vorvaňmi a delfínmi: https://dokumenty.tv/konec-sveta-ticha-dokument/ ()