ABBA: Koncert

(koncert)
  • Švédsko ABBA in Concert
Hudobný
Švédsko, 1980, 100 min (Alternatívna 52 min)

Sestřih z triumfálního turné skupiny ABBA v USA a především z londýnské Wembley Arény v listopadu 1979... Fenomén ABBA je neuvěřitelný příběh. Osudy popového kvarteta založeného ve Stockholmu v roce 1970 by vydaly na román. Prožili strmou, desetiletou kariéru, vydali osm studiových alb, s mnohými hity. Ale také úspěšně koncertovali. Patří k nejúspěšnějším kapelám v historii populární hudby. Název této hudební skupiny vznikl jako akronym spojením počátečních písmen křestních jmen jejích členů A*gnetha, B*jörn, B*enny a A*nni-Frid. Do roku 2010 skupina prodala přes 375 miliónů desek a i v současnosti prodávají kolem tří miliónů alb ročně. (Česká televize)

bagger95

Dávám sice 4hvězdičkové hodnocení, přesto si ale myslím, že z námětu šlo dostat mnohem víc. V tomhle podání jde o mix několika nahrávek z turné a dokumentu, což není právě to, co jsem očekával. Daleko více bych uvítal kompletní, na kousky neroztrhaný záznam živého vystoupení. Mimo tuto zvláštní formu jde ale o skvělou podívanou. It's gotta be rock'n roll to fill the hole in your soul! ()

jprmusic

Pokud chcete něco vědět o moderním popu a showbusinessu - tady máte první lekci :-). Všichni můžeme jenom litovat, že nelze ABBU vidět live při současné úrovni techniky, protože Madonně nebo Pink by zbyly tak akorát oči pro pláč. Fantasticky znějící band a především výborně zpívající protagonisté umocňují zážitek z poslechu songů geniálních popových skladatelů. ()

bohemia_regent

Jakožto milovník hudby se srdcem rockera vždy a všude ochotně přiznám, že lepší než blbý rock pro mě byl a bude prvotřídní pop, čehož je tvorba skupiny ABBA jedním z mála exemplárních případů. Tenhle film je ale poněkud schizofrenický - smysl úvodní desetiminutovky ze zámořského turné, která svojí plytkostí leda tak odradí fanoušky natěšené na live verze písní skupiny, která je koncem 70. let v podstatě na vrcholu svých interpretačních možností (ty autorské má už za sebou v podobě alba Arrival, druhý, velmi důstojný majstrštyk na rozloučenou v podobě alba The Visitors naopak ještě před sebou), mi totálně uniká. No ale pak se díkybohu konečně přesuneme do Wembley, dětský sbor v I Have A Dream má sice problémy s intonací, ale jinak dobré. Jenže - jenom dobré, nic víc. Tak nějak mě napadá: ABBA byla samozřejmě nejlepší ve studiu - ale že by se za celou její kariéru nepovedlo zaznamenat aspoň jeden opravdu špičkově provedený koncert? -------- V titulcích pořadu uvedeno: český i originální název ABBA In Concert. ()

subic

Formát 4:3. Víc než koncert je to spíš takový portrét kapely při koncertním turné po USA a na samém vrcholu slávy. A songy jako Gimme! Gimme! Gimme! a tančící Frida, Knowing Me, Knowing You, kde zpívá hlavně Frida, Summer Night City mě fakt nenechají nikdy v klidu. A má rád kapely, co hrají i na živo co nejvíc přesně. Jen škoda, že, ostatně jako vždy, ČT odvysílá jen tu kratší verzi. ()

otík

Pro fanoušky povinnost, pro mě, takového obyčejného posluchače ABBY je to průměrný koncert, který určitě dokáže potěšit. Samozřejmě stáří koncertu a trendy té doby jsou vidět a třeba oblečení je skutečně vtipné. Ale to není kritika, jen konstatování. Spíš vadil začátek, kde se nezpívá, jsme se zpěváky v letadle, autě, maskérně, ale v podstatě se nic neděje. Ale koncert nabízí jednu pecku za druhou. PS: kozačky Björna Ulvaeuse mě budou strašit ještě dlouho:-) ()