Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Googooplexer

hm, hm, hm. Veľmi dobrí herci + dobrý, avšak dosť jednoduchý príbeh, kde sa postavy príliš nevyvíjajú, samozrejme až na kráľa, ktorý sa nakoniec - POZOR SPOILER - trochu odkokokce. To všetko = 3 hviezdičky, možno by som dal aj 2, ale je tam pár humorných situácií. Oscara si to podľa mňa zaslúži asi len za casting. Koho však zaujímajú historky z histórie kráľovskej rodiny, ten to asi ocení. ()

Lenykov

Příběh anglického krále Jiřího VI. v tak neklidné době a se svým handicapem, je určitě skvělý námět na film... Mám slabost pro britské filmy a tento jsem si doopravdy užívala.. Musím ale podotknout, že to bylo hlavně kvůli skvostnému hereckému výkonu Colina Firtha (ale také Rushe a Bonham Carter). Také kamera, výprava a hudba Alexandra Desplata umocňuje požitek z filmu. Chvílemi se mi však zdálo, že byla hudba místy nevýrazná. Jinak nemám co vytknout. Co jsem od filmu chtěla, to jsem bohatě dostala. Ovšem, co na britské verzi vynikalo - myslím tím báječně "ukoktaný" král, v českém dabingu jakoby jeho koktání zaniklo. Petr Rychlý to jednoduše nezvládl. A to je na film, který je o člověku, který celý život bojoval se svým handicapem, velká škoda. ()

DarlinKa

Tento film je nádherným příkladem a ukázkou typického jemného a klasického anglického humoru. Neopakovatelný a úžasný Geoffrey Rush spolu s Colinem Firthem dávají filmu nádech něčeho, co lze jen těžko popsat slovy. Dialogy jsou promyšlené, žádné bezduché žvatlání ve filmu nenajdete. Tleskám nápadu i pojetí. ()

Choucas

Skvělý film, o skvělém příběhu, který ve skutečnosti vyústil v záležitost značně smutnou. Skvěle natočený příběh o tom, že by se vlastně nemělo nic zbytečně vzdávat, a že vše není tak, jak doopravdy vypadá. Zahráno se skvělou, britskou noblesou! Jednoznačně perfektní, zasluhující plné hodnocení. ()

NellieLovett

Výborný výkon hlavní trojice, hlavně Colina Firtha a jeho logopeda Geoffrey Rushe. Do role Bertieho se dokáži absolutně vcítit, po letech s vadou řeči na základní škole, kdy jsem se na každý svůj projev před třídou poctivě připravovala, smekám, jak opravdově Colin Firth svoji roli pojal. Dílo pod vedením režiséra Toma Hoopera je konverzačně vtipné i dramatické. Jen doufám, že se ke mě nikdy nedostane český či slovenský dabing. ()

Khotzilla

Silný příběh, skvěle vykreslená dobová atmosféra, úžasná hlavní trojice představitelů. K tomu výborné zpracování (kamera!) . Dojemný, konzervativní film, dokazující, že i ze zdánlivě bezvýchodné doby se může rodit optimismus, a vysvětlující, proč tolik Britové lpí na tradicích. A asi jen idiot u něj nepochopí výhody monarchie, její sílu a to, proč u nás z předlistopadových dob zakořeněné opovrhování šlechtou nikdy nemůže zemi přinést nic dobrého... ()

jan152

Mám pocit, že ten film není až na 86%. Pro mne tam chybí děj, něco jako v Shawshanku nebo Tenkrát na Západě. Takovouhle konverzačku, byť podloženou historií, stačí vidět jednou. Chápu, že pro krále Jiřího 6. mohla být koktavost pořádný mindrák, a fandil jsem mu i jeho učiteli, ale neuznávám hru s nesmyslnými pravidly, koho si kdo smí vzít a s kým chodit. ()

Loooba

Luxusní zážitek, který v hlavě zůstane na pěkně dlouho. Výprava výborná, herecké výkony v čele c Colinem Firthem brilantní a jeho závěrečná řeč tak působivá, že se přistihnete u toho, jak mu držíte pěsti, aby to zvládl! A on to zvládne, povolíte pěsti a s blaženým pocitem užíváte krásně strávené chvíle s tímto filmem. ()

bratr_jezek

Neobyčejně jímavý příběh o pozadí převzetí vlády člověka, který spolu se svou ženou pro Británii představoval ve válečných časech oporu. Představit tohoto člověka jako normálního smrtelníka a zaměřit se na jeho vadu (koktání) bylo určitě odvážné (nekoktá totiž jen když je rozčílený nebo mluví sporstě). Protože Colin Firth dokáže budoucího krále zahrát tak, že mu od začátku fandíte a také proto, že se vychází ze skutečného příběhu, není divák zklamán, i když jde v podstatě o koncert mezi Firthem a jeho "učitelem" v podání skvělého Rushe. Mezi oběma herci funguje zvláštní chemie, která fungovala i mezi skutečným králem a jeho lékařem a stejně jako ve skutečnosti, tak ve filmu sledujeme zrod z profesionálního vztahu lékař-pacient na vztah blízkého přátelství. Nebýt trochu nemastného představení jiných klíčových postav (hlavně starší bratr, který musel abdikovat), byl by to skvělý film. ()

xray0045

Kombinace Colin a Geoffrey je dokonala. Atmosfera je tak uveritelna. Colin hraje historickou postavu se skutecnym hendikepem, ktery dokazal silou vule zvladnout, jeho cesta je ve filmu vykreslena hodne poutave. Film ktery si muzete dat 1x za rok a stale se Vam bude libit. Postava Winstona Churchilla ma pouze par replik, ale stoji za to. ()

radek.896

Režísérsky výborně zvládnuté přecházení od komedie ke dramatu. Po herecké stránce to byl koncert Firtha a Rushe. Konečná řeč byla opravdu strhující. ()

mr_radek

Silný snímek o věcech, které jsou pro dnešní společnost stále velkou neznámou a trošku tabu. Jsem rád, že se dostává do podvědomí lidí alespoň takovýmto způsobem. Někomu to může přijít absurdní, ale těžko to někdo, kdo nikdy nekoktal, může plně pochopit. Colin Firth to zahrál neskutečně, věřil jsem mu každý zásek a zaslouženě vyhrál vše, na co byl za to nominován. Měl jsem i tu možnost shlédnout film s českým dabingem a za mě bohužel rozhodně nedoporučuji. Rychlý vůbec netuší, koktá naprosto nepřirozeně a nelze mu to ani na chvilku věřit. Dabing degradoval film o stupen dolů. A zajímavý postřeh na závěr: Pokud mohl plynule číst, když mu do uší proudila hudba, proč prostě při rádiovém projevu nenasadil sluchátka a nepřečetl to? ()

Emmaen47

Přišlo mi, že tenhle film dokázal vystihnout duši britského národa. Atmosféru celého filmu dokreslují ještě bravurní výkony Colina Frtha, Heleny Bonham Carter a Geoffreyho Rushe. Z posledních scén běhal mráz po zádech, Chválím Toma Hoopera, scénáristu, obsazení a všechny ostatní, kdo se na tomhle filmu podíleli, za nevšední zážitek! :-) ()

Martyjoker

Vynikající snímek. Dabing vždycky filmu uškodí, někdy více, někdy méně. Kdo ale konkrétně tento film neviděl v původním znění, jako by ho neviděl vůbec!! ()

Šefča

Ze začátku to bylo dost špatné, přemýšlel jsem, že to vypnu, ale pak jsem to vydržel. Je to takové podprůměrné, do děje jsem se příliš nevžil. Nemastné, neslané, jsou přiléhavá adjektiva. Postava Churchilla to tam na konci vylepšuje. Taky co si budeme povídat - ono to, že se kdosi potřebuje odnaučit koktat, není nejlepší zápletka. ()

mirika39

Na úlohu povýšeneckého kráľa Georga VI. sa mi nikto nehodí lepšie, než úžasný Colin Firth, s jeho vzpriameným, priam aristokratickým držaním tela. Ja osobne, keby som si nepozrela tento film, ani by som nevedela o existencii nejakého kráľa Georga, ktorý mal poruchu reči. Koniec-koncov, tiež sú to len ľudia, hoci predstierajú dokonalosť a čokoľvek vymykajúce sa dokonalosti, do ich života, ako aj na verejnosť nepatrí, tak ako najmladší brat Georga VI., Johnny ktorý bol údajne "schovaný" z verejného života preto, že mal epilepsiu a zomrel keď mal 13 rokov. Miestami bol film Kráľova reč celkom dojemný. ()

Mikkys

Velmi povedeny film, ale musi na nej mit clovek naladu, jelikoz se nejedna o bezduche reseni problemu s koktanim. Velmi dobre zahrane. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)