Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

shakein

Ten film je napínavý, není okázalý a herecké výkony jsou perfektni. Hlavně Colin Firth. Ten fim splnil, co jsem od něj čekal, něco přidal, líbil se, nemůžu nic než doporučit. (100%) ()

Tamten

Natočit snímek o tak nezajímavém tématu, jako je léčba koktajícího člověka, je skutečně umění. Obvzláště když se na to dá koukat a nenudit se při tom. Ovšem i když je to sebelépe natočené, stále se jedná o nezajímavé téma, které samotným obsahem těžko vyvolá větší napětí. ()

haWranka

Nevím, jestli si The King´s Speech zasloužil Oscara, v případě Colina Firtha není o čem pochybovat. Ovšem podle mě si měl sošku odnést hlavně Geoffrey Rush, ten mě nadchl! ()

E lan

Prozatím film roku, už dlouho mě film tak nepohltil po celou dobu trvání tohoto poutavého originálního příběhu. Navíc herecké výkony ústřední trojice jsou úžasné, historický (bohužel skutečný) podtext je dech beroucí a celkové zpracování člověka také nenechá chvilku odpočinout. Colin i Geoffrey si opravdu zaslouží Oskary! ()

Dartdevil

Dokonale do detailů historicky věrné a přesné. Ano, tak to opravdu bylo. Nechybí ovšem ani trocha té lidskosti a dramatu - například skvělá scénka, kdy se jako král poprvé vrací domů k dcerám, ty se ovšem nepřiblíží na dva metry a pozdraví Jeho Královské Veličenstvo. Na druhou stranu ještě že jsou Oscary za scénář dva, jinak bych ho asi dal Social Network. Jinými slovy: mléko do čaje si kvůli tomuhle lít nezačnu. ()

haroska

Poutavý,dojemný,srdceryvný,výpravný,něžný pohled do Královské historie....geniální filmový počin se silným duem Firth-Rush v popředí. ()

Ceberus

Tak to jsem nečekal. Jako typický fanoušek amerických akčních blockbusterů a hater českých "sociálních" filmů, kde se nic neděje, jsem očekával nudnou sociální dávku běžných denních starostí, na které nemusím chodit do kina, když je mám všude okolo (osobně znám několik koktajících lidí). Ale chyba lávky. Zápletka je naprosto triviální - hlavní postava se potřebuje zbavit koktání. To si říkáte: "To samo o sobě stačí na sto minut materiálu?" Pokud máte v ruce ten správný scénář a k dispozici ty správné herce, pak to zcela bez problémů funguje i po dobu sta minut. Závěrečná králova řeč je plnohodnotnou náhradou za závěrečnou napínavou sekvenci leckterého akčního filmu. ()

Gardenboy

Azda prvý film po niekoľkých rokoch kde sa nezabíja a nie je postavený na nenávisti. a ešte k tomu prvotriedna áčková produkcia, ktorá chytí za srdce a priková do sedadla. Dynamika čerpaná doslova odnikadial je na závidenie aj u niektorých filmov, ktoré by ňou mali prekypovať a neprekypujú. Bravo. ()

teyra

Film konzervativní nejen obsahem, ale i formou, plný suchého konverzačního humoru a natočený s typicky britským odlehčeným respektem k "firmě" zvané monarchie (nejpovedenější je asi jemně ironické zpodobení anglikánské církve v osobě arcibiskupa). Celkem bez výrazných překvapení se děj stáčí k předvídatelnému finále, které při vší efektnosti zavání nechtěnou sebeparodií. Hlavní devizou je herecký koncert Firtha a Rushe a jejich psychoterepeuticko-logopedický vztah. Před návštěvou kina jsem byla zvědavá, zda skromný námět vyléčeného koktání utáhne celovečerní film, a snímek mě v tomhle ohledu úplně nepřesvědčil. ()

Lasombra

Na Oskarové filmy se vždycky dívám trošku přísněji, v tomto případě musím dát za pravdu všem příznivcům a fanouškům snímku. Herecké výkony opravdu brilantní, nejvíce mě překvapila Helena, že umí zahrát. Příběh byl velice zajímavý, hlavně co se týče prostředí a představení života s handicapem. Koktání je velice omezující zvláště pak pro následovníka trůnu. Na pět hvězdiček to však není, protože mi chybělo vtáhnutí do děje a "ono něco" co by mě dojalo nebo jiný způsobem dostalo. ()

LabySo69

No, tak nevim... Klidně mě kamenujte, ale mně to teda nepřišlo tak strašně skvělý, jako většině lidem tady. Podle mě je to hodně přeceňovanej film. Ano, herecký výkony Firtha a Rushe jsou hodně dobrý, dokonce i H.B.Carter asi začala navštěvovat kursy herectví, ale nic víc. Ještě bych vyzdvihl krásný prostředí, ve kterým se film odehrává, ale toť asi vše. Přišlo mi to totiž hrozně táhlý a strašně ukecaný. Nemám nic proti filmům, který jsou hlavně konverzačně zaměřený, ale musí mě to nějak pohltit, což se prostě Hooperovi nepovedlo. A nezachránila to ani poslední 20-ti minutovka, která sice byla pěkná, ale 20 minut je prostě na dvouhodinovej filmek málo. Takže podle mě Akademie zase přestřelila, co se týče nejlepšího filmu a režie. Viděl bych to na Arronofskyho a Černou Labuť! :) ()

Gezi94

Opravdu nevím co bych vytkla. Dokonalé herecké obsazení, nádherná hudba, dojemný příběh okořeněný skvělým humorem. Jeden z mála filmů, který mě skoro rozplakal. ()

lubomir91

Nádhera to určitě je. Pevotřídní a výborně zpracovaný snímek, avšak nejlepší film roku? To se mi zdá trošičku přeceňované. Rozumím, že Oskara za nejlepší film roku nemůže získat cizojazyčný film, ale i tak se mi to zdá trochu přitažené za vlasy. Každopádně herecké výkony Colina Firtha a Geoffreyho Rushe jsou bravůrní! ()

bianca19

Nádherný jednoduchý příběh, plný emocí, o přátelství mezi budoucím králem a "obyčejným" člověkem. Bertie (Jiří VI.) není připraven na kralování, ale okolnosti a těžká doba si žádá své a musí se rychle k této skutečnosti postavit čelem. Výborné herecké výkony zejm. Colina Firtha. ()

dodona

Ani neviem ako, ale 2 hodiny v spoločnosti koktavého Bertieho a excentrického Lionela ubehli a ja som len čumela s otvorenými ústami. Neviem čím presne ma film nadchol, ale bude to pravdepodobne kombinácia skvelých hereckých výkonov (Colin Firth si toho Oscara rozhodne zaslúžil), dobrého scenára, kamery, výpravy a hudby. Chémia medzi hercami funguje na jednotku, obdobie 40tych rokov v Anglicku je zachytené verne. Film citlivo, miestami vulgárne , rozpráva ako sa z koktavého Alberta, mladšieho syna kráľa Juraja V., „obyčajného“ človeka (s kráľovskou krvou) bez veľkých ambícií, stal kráľ Juraj VI., síce stále koktavý – už menej, ale milovaný celým národom. Na konci filmu mi nielenže ukápla nejaká tá slzička, ale som silno závidela, že nemáme charizmatického kráľa milujúceho svoj národ. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)