Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

katalog

Bez nejmenších pochybností dávám plný počet, tak krásná souhra kamery, interierů, kompozic a hereckých výkonů si to rozhodně zaslouží. ()

Milwa

Herecký koncert zejména Geoffryho Rushe, ale i Colina Firtha. Skvěle napsaný scénář a jako vždy precizní britská dramatická práce. Tento film funguje skvěle jako celek, šlape jako dobře namazané švýcarské hodinky. Miluji minimalistické Geoffryho herectví...doufám, že dostane sošku a přeji mu ji o trošku více než favorizovanému Colinu Firthovi, to ale neznamená že by Colin odvedl méně kvalitní práci. ()

Lukin413

Slibně se rozvíjející film ztrácí ve druhé polovině na tempu a vyvrcholení je bohužel takové nijaké. Vsuvka s neexistujícím vzděláním pana Logueho působí velmi rušivě, stejně tak celý "válečný" závěr filmu. Trochu nepochopitelná je pro mne nominace za hudbu, u které sem měl permanentní pocit stokrát slyšeného a také nominace za roli H.B.Carter, která zde odvádí "pouze" svůj standart a ani nemá příliš prostoru. Co je na druhou stranu velmi pochopitelné, jsou nominace pro dva hlavní hrdiny, kteří v mých očích drží film nad hranicí propadáku. Jejich vzájemné dialogy jsou vynikající. Colin Firth nominaci doufám potvrdí ziskem sošky, G. Rush u mne bohužel o fou prohrává s Ch. Balem, přece jen, jeho postava je takový typicky mentor, co vše ví nejlíp, a nakonec má ve všem pravdu. I když je výborně zahraná. EDIT: Na druhé pokoukání mnohem lepší pocit, hodnocení zvedám o hvězdu, ačkoliv výtky zůstávají v podstatě stejné. ()

Pavlinenka

Naprosto úžasný film! Colin si Oscara vážně zasloužil - myslím, že takhle by měly vypadat všechny oscarové role. Atmosféra filmu, kamera, hudba, výprava, a Goeffrey Rush byli nepřekonatelní. Zmínila bych i možná lehce opomínanou Helenu Bonham Carter. Její role sice patřila k těm menším, přesto do filmu vnesla trochu ženského ducha. Celý film prostě seděl až do posledních titulků!!! ()

KlárkaD

Na tento film jsem se dlouho těšila, hodně jsem od něj očekávala a taky jsem hodně dostala. Colin Firth v roli krále Jiřího VI. byl nepřekonatelný, tahle role mu sedla přímo na tělo, přestože v jiných filmech občas mívám s tímto hercem trochu problémy-zdá se mi, že role typických britských gentlemanů a „sucharů“ z lepší společnosti hraje pokaždé stejně, ovšem pro tuhle roli byl styl jeho hraní přesně ten pravý. Příběh o koktavém králi, který se přes počáteční neshody spřátelí se svým logopedem, který pochází ze zcela jiné společenské vrstvy, film inspirovaný skutečnými událostmi, odehrávající se na počátku druhé světové války vás chytne za srdce. Mě tedy chytil, musím říct, že při jeho závěrečném proslovu jsem mu držela pěsti, aby se nezakoktal -no- zvládl to šikula jeden :) Oscar více než zasloužený!!! ()

sNeDy

Čekal jsem hodně, dostal ještě víc. Geniální humor; inteligentní scénář, který (trošku překvapivě) nepotřebuje velká slova k tomu, aby byl přesvědčivý a lezl pod kůži; herecké výkony, ze kterých jsem místy opravdu nechápal (na tradičně skvělého Rushe jsem si už skoro zvykl, Carter je na to málem prostoru opravdová královna a Firth se mi vryl do paměti na pěkně dlouhou dobu); bezchybnou režii, která filmu vtiskla neskutečné tempo i přesto, že se v něm "jen" mluví. Ale hlavně jsem dostal film, který je v emocionálně vypjatých momentech tak opravdový a účinný, že jsem si na konci přál, aby měl kolem tří hodin a každý den vycházel nový díl. Potlesk pro Pana režiséra i celé osazenstvo a gratulace k Oskarům (nezískat ho Firth, tak je něco hodně špatně). ()

TheTrox

Chápu, že se tento způsob filmů mnoha lidem líbí, mě osobně taky nevadí podívat se na nějaký životopisný/historický drama. Tohle je ale vážně nuda ... vydržel jsem u něj zhruba 15 minut za nichž jsem stačil přetočit celý film. Opravdu nuda ...Celkové hodnocení: 25% ()

Money_too

Z ne moc atraktivního historického tématu o konzervativních angličanech lze udělat celkem svižně natočené, herecky geniálně zahrané a nenudící drama. Colin Firth si oskara jistojistě zasloužil. 80% ()

RickyFitts

chybělo mi víc detailů ze života královský rodiny (scéna, ve které se Colin konečně začne svěřovat, byla tak slibná...), větší dusno před válkou, více psychoanalýzy... drama je příliš malé, hudba příšerný klišé... příliš malý film na ten humbuk, co způsobil, 2+ ()

blazenka

Jedním slovem-úúúúúúúúúúúúžasné. Jemný humor, který k britským filmům patři, se nikdy neohraje. Ze závěrečné řeči mě mrazilo v zádech a každý sval v mém těle napjatě sledoval Colina na plátně. Po skončení projevu jsem se měla co držet, abych nezačala spolu s herci ve filmu nadšeně tleskat. Diváci v sále by to možná nepobrali :-). Za sebe dávám 90%. ()

El-Barto

Film se mi líbil, hlavně vztah Lionela s Bertiem od začátku vypadal jako něco, co se hned tak nevidí. Po celou dobu lehce plynoucí děj provázející nás soukromou válkou jednoho královského synáčka, který se v sobě každou důležitou větou, kterou ze sebe musí vytlačit, zklamává čím dál víc. Výborný scénář a tři herecká esa v čele s fenomenálním Colinem Firthem v zatím životní roli. Byl jsem docela rád, když jsem v menších rolích viděl kvalitní herce jako Guye Pearce a překvapivě i "potterovské" herce Michaela Gambona a Timothyho Spalla. S Oscarem za film souhlasím, ale i tak by se našel na plešouna za režii minimálně jeden lepší (ale asi ne vhodnější) kandidát. Snad Hooper nezapadne a příštím filmem ukáže, že Králova řeč nebyla jen náhoda. ()

goniss

No vlastně, co o něm napsat. V celku je to obyčejné a na první pohled moc nezaujatelné téma. V závěru to ale umí dojmout. V závěru mi došlo, že celý film je tak dobře natočen, a tak dobře zahraný, že jsem se místy s lítostí a místy s velmi dobrým pobavením bavila během celého filmu. Jenom mě občasně štvala hudba. A celkově znám lepší filmy, které mě daleko víc dojali. Ale nebudu porovnávat s jinými filmy, tenhle je dá se říct 'samorost' :-) ()

Martinvon

Ve “filmu o léčbě koktvavosti” jsou trochu paradoxně ze všech filmových výrazových prostředků nejsilnější dialogy. Právě skrze dialogy se noříme do vztahů mezi vévodou z Yorku (později králem Jiřím VI.) a jeho logopedem, a mimoděk nahlížíme do vztahů uvnitř královské rodiny. Vnější prostředí - královský palác a další rezidence, pompézní kostýmy - to všechno ustupuje do pozadí a tvoří pouze nutnou kulisu pro vykreslení jinak velmi niterného dramatu. Režisérovi (Tom Hooper) i střihačům se podařilo bezvadně držet rytmus příběhu a perfektně načasovat dojetí. Když ještě navíc porovnáme závěrečnou královu řeč s autentickou historickou nahrávkou BBC, nezbyde než uznat, že Colin Firth zvládl roli s naprostou dokonalostí. Geoffrey Rush coby logoped Lionel Logue hraje přesvědčivě, nenuceně - tak jakoby sám na sebe pohlížel jaksi s odstupem. Vévoda, šestiletý chlapec, král - všichni jsou pro Lionela stejně důležití. Protože všichni (urození i neurození) mají stejně důležité problémy. Celým filmem procházejí silné okamžiky, kdy na sebe naráží právě sebevědomá a skromná osobnost logopeda Lionela (“Poor and content is rich and rich enough”) se silnou a letitou tradicí britského královského rodu - tradicí urozenosti, dvorních zvyklostí, zkrátka nekonečného formálního balastu, a z něj pramenící síla a seběvědomí vévody a vévodkyně z Yorku, pozdějšího královského páru. Právě klíčové dějové momenty stojí na tomto dynamickém rozporu, který vychází najevo už při prvním setkání Lionela s vévodkyní (pozdější Královnou Matkou). Jejich první rozhovor můžeme zcela jasně číst takto: vážím si vašeho zájmu, mohu vašemu manželovi pomoci, ale mám svá pravidla. Vztah Lionela s vévodou prochází také vývojem, který se neustále zmítá mezi dvěma póly. Na jedné straně vidíme reálné výsledky neortodoxních a kontroverzních metod (což nejsou právě oblíbená slova paní vévodkyně) a skutečný, přátelský zájem o osobu vévody Alberta. Přátelství a hlavně otevřenosti se snaží Lionel docílit i neformální polohou rozhovorů a také tím, že neustále navrhuje oslovování křestními jmény. Na druhém pólu stojí tradice, formální předpisy (protokol) a také fakt, že Lionel není oficiálně uznaným, studovaným doktorem ve svém oboru. Posledně jmenovaný fakt sehrává nejdůležitější roli v posledním vyhroceném dialogu. Pár okamžiků před velikým finále dostáváme pocit, že král už má všeho dost a definitivně se s Lionelem rozejde. Místo toho se ho zastává před Arcibiskupem. Děj je tak zachráněn a připraven na první válečný proslov krále Jiřího VI. za doprovodu druhé věty Beethovenovy Sedmé simfonie. Jaksi mimoděk potkáváme cestou k tomuto mohutnému - ovšem nikoli svévolně patetickému - závěru britské politické špičky včetně Winstona Churchila. Film, který začíná pohledem do čerstvě zrozené rozhlasové kuchyně BBC, můžeme interpretovat také jako apoteózu rozhlasového vysílání. První, kdo ve filmu promluví, je přeci rozhlasový moderátor ve studiu tradičního londýnského sídla BBC v Bush House. A největší poklonou, kterou může král sklidit od tehdejšího šéfa BBC Wooda, je lakonické “Gratuluji Vaše výsosti, jste rozený hlasatel”. Ovšem komplexní dějinné souvislosti (například skutečnou míru kontaktů s nacisty u paní Simpsonové) a také pohledy do vystupování jednotlivých členů královské rodiny (podle protokolu královské rodiny se prý určité okamžiky nejpíše odehrály jinak) přenechám odborníkům. () (menej) (viac)

jasanka

Kdyby mi někdo řekl, že se mi bude takle líbit film, ve kterém se vlastně vůbec nic neděje, pojednává jen o tom, jak se koktající král snaží mluvit plynule, a navíc jde o film z období před druhou světovou válkou, nevěřila bych. Bylo to ale opravdu výborné, emotivní, úsměvné, ale zároveň smutné. A máte společně s králem radost, kdykoli se mu povede souvislejší řeč. Colina Firthe zrovna nemusím, ale ten mě mě nadchnul taky. ()

Dominol

Králova řeč mě ponořila do let minulých a dala mi ochutnat atmosféru 40. let minulého století. Tento film hodně sázel jak na estetiku (výborná kamera - vetšina záběrů ve zlatém řezu, skvělá výprava a pěkná hudba), tak na herecké výkony. Trio hlavních hrdinů zahrálo skvěle. Rozhodně zasloužený Oscarový snímek. ()

piranha

Ha, já jsem to uhodla! Ve třetí minutě, řekla bych, mi došlo, že to vlastně směřuje k závěrečný skutečně impozantní řeči, ale abnormálně geniální si proto nepřijdu! Řeknu vám, není to žádný štěstí sledovat film a neustále se těšit na konec, abyste se ujistili, že to skončí tak, jak předpokládáte, a že Geoffrey Rush je skutečně Geoffrey Rush. Na druhou stranu oceňuju určitou originalitu, protože zaměřit se na královu koktavost a vést tou linií celej film je dejme tomu... netradiční a slavit své osobní vítězství v neradostných poměrech začínající války je dejme tomu... hezké. ()

Chundys

Pěkná hudba, pěkný film, pěkný příběh sice to na plný počet neni! ALE: výtečný herecký výkon Colina Firtha a Geoffreyho Rushe! Neni třeba řikat nic dál. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)