Nevítaní

• angličtina The Unwelcome (festivalový názov)

Dokumentární mýtus - pět příběhů o cestě z jiného světa. Od začátku 90. let režisér sledoval a natáčel pět dětí, nyní již dospělých, které jejich rodiče odložili v porodnicích hned po porodu. Stát se o ně postaral a po materiální stránce jim nechybělo nic, jen stále žili v jiném světě. Obzvláště v komunistické éře byly děti, které byly jiné, než ostatní, pečlivě drženy v ústraní, schované daleko od zbytku společnosti a jejích radostí a strastí. Všichni protagonisté nicméně zdolali všechny překážky a vstoupili do našeho světa. Osamostatnili se, pracují, mají zdravé děti, rozvádí se a znovu žení. Někteří se dokonce setkali se svými rodiči. (Doc Alliance Films)

crjules

Dokument, na ktery jsem nahodou prepnul behem jeho prvnich deseti minut a u ktereho jsem se uz neodtrhnul az do jeho konce. Silne, obdivuhodne,odzbrojujici... ()

boombang

I na mne, který toho o problematice handicapovaných ví více než dost, byl tento dokument docela psycho - o to víc, že některé aktéry osobně znám. Vadila mi tu jen ta trošku chaotická forma. Ale za odvahu všech účinkujících musím rozhodně zatleskat. ()

p.i.t.b.u.l

Tohle byl nesmírně silný snímek, který ve mně zanechal spoustu stop a uvědomil jsem si, že moje maličkosti všedního života jsou nic oproti jiných neštěstí druhých. Film ve mně probudil něco, co jsem dříve bral na lehkou váhu. A o to asi i tvůrcům šlo. Nicméně smekám klobouk nad tímto dílem, který asi není pro každého jedince. Některé slabší povahy to nemusí vydržet, ale je to prostě pravda, a my se ji musíme postavit a uvědomit si, že jsou mezi námi lidé, kteří ač mají nějaký druh postižení, pořád mohou něco dokázat. Takhle silně působivý dokument jsem už dlouho neviděl, držím palce všem zúčastněným a nejen jim. Doporučuji vidět všem. Pokud máte zájem vidět tento skvělý snímek využijte tento odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/20856226885-nevitani/ ()

Sanr

Tohle by měli pouštět dnes a denně, aby si lidi uvědomili co je to život. Skvělé zpracování, hudba a chronologická posloupnost předtím a teď. Je málo takových dokumentů, které doukážou tak upoutat. Člověk si tím "může" uvědomit, že své starosti jsou oproti těm co měli aktéři dokumentu bezvýznamné. ()

Punkies

Opravdu obdivuhodné. Je až neuvěřitelné, že postižení aktéři v tomto dokumentu jsou lepšími rodiči, než ti "normální", kteří je zavrhli. Nejen po shlédnutí takovýchto dokumentů by si měl člověk uvědomit, co je opravdu důležité. ()

lacertacz

Časosběrný dokument, který jde až na dřeň, klade znepokojivé otázky a nechá nás poslouchat ještě znepokojivější odpovědi. Tak silné, že Třeštíkové dokumenty jsou oproti tomu po povrchu klouzající popina. ()

dobruca

Je jen trochu škoda, že se tento pozoruhodný dokument nedostal do povědomí veřejnosti a vidělo jej relativně velmi málo lidí (tady na csfd nemá ani 200 hodnocení). Přitom uměleckou úrovní by patří mezi nejzajímavější současné české dokumenty, podobně jako filmy od Třeštíkové, Klusáka a Remundy nebo Kouteckého. ()