Za tajemstvím jménem Ferrari

• Česko Ferrari Fiorano 599 (viac)

Na světě je řada prvotřídních sportovních vozů. Jsou rychlé, luxusní a závratně drahé. Jedna z nejznámějších značek, která v sobě spojuje kvalitu provedení a jedinečný design, nese jméno Ferrari. Sídlo firmy je v severotitalském Marranellu. Tři tisíce zaměstnanců zde vyrábí jak závodní auta, tak sériově produkovaná vozidla. Zakladatel firmy Enzo Ferrari byl sportovec celým srdcem a výrobu silničních vozů zahájil proto, aby mohl financovat svou vlastní, veleúspěšnou stáj Formule 1. Spolu se štábem amerických filmařů se podíváme do supermoderní továrny a budeme sledovat jednotlivé fáze vzniku nejvýkonnějšího sériově vyráběného vozu Fiorano 599. Ten, kdo za něj zaplatí dvě stě tisíc eur, se s ním může projíždět rychlostí 330 kilometrů za hodinu... (oficiálny text distribútora)

subic

Dokument hlavně pro chlapy o tom, jak se dávala dohromady dřívější ikona Ferrari 599 Fiorano, kterou nahradila v roce 2012 Ferrari F12 Berlinetta. V podstatě jde o umělecké dílo moderní doby se všemi těmi postupy a technologiemi. Akorát mi není jasné, proč a pro koho to dělali Američani. Nutno říct, že Amíci udělali dokument v době, kdy byla 599 horká novinka a to byl zároveň taky mezník ve Ferrari, než se ze značky stal spíš marketingový kýč na golfové čepice, klíčenky a trička, což teď nosí kde jaký Lojza. ()

Jimbodini

Od malička miluju Porsche 911. Více či méně všechny jeho modelové řady. Jediné, co mě zklamalo bylo u verze 996 upuštění od kulatých světlometů. Vše zpravila verze 997. Nejúžasnější je 911 GT3 RS. Černá s oranžovými nápisy a límci kol. Aú. Ale. Když jsem se díval na dokument o výrobě Ferrari 399 GTB (dokument mapoval celý postup od syrového kovu až po rychlost 300 km/h), tak jediné co mě napadlo bylo, jestli je legální bigamie v lásce k automobilům. Pánové z Maranella nám názorně předvedli, jak se tvoří umění. ()

Autogram

Nie som nadšenec jazdenia ani formuly a pri autách som iba bežný spotrebiteľ. Ale trošku so zanietením do techniky všetkého druhu, takže pohľad do výroby auta zvnútra ma potešil. To auto je však Ferrari a tak ho majú už od výroby motora skôr za umelecké dielo a tak k výrobe aj pristupujú. Treba zabudnúť na kilometrové montážne linky veľkovýroby a v hlavnej úlohe je ručná práca. Ručne by snáď aj natreli karosériu, keby sa to dalo s presnosťou hrúbky laku na tisíciny milimetra. Fanúšikovia Ferrari si to asi nemôžu nechať ujsť. ()

U.Tarare

Musím uznat, že to bylo zajímavý. Zvlášť mě zaujal borec s hadříkem, co to auto pořád leštil a pokud se někde neblejskalo, tak ho poslal zpět do lakovny... Jenomže, není tohle už tak trochu reklama než dokument? ()