Zomrieť ako chlap

(festivalový názov)
  • Česko Umřít jako muž (festivalový názov) (viac)

Zomrieť ako chlap je melodramatický príbeh Tonie – transsexuálnej ženy v stredných rokoch, ktorej život sa rozpadáva pred jej vlastnými očami. Jej status hviezdy drag show je ohrozený kvôli mladším súperkám, jej priateľ Rosário ju tlačí k tomu, aby konečne podstúpila operáciu na zmenu pohlavia, aj keď vie, že pred Bohom bude vždy mužom, a jej syn, ktorého opustila, keď bol ešte dieťa, sa vracia plný nenávisti. (MFF Cinematik Piešťany)

Bluntman

(CINEMA MUNDI 2011) Queer film UMŘÍT JAKO MUŽ byl mým prvním setkáním s tvorbou kontroverzního tvůrce Joãa Pedra Rodriguese, o němž se traduje, že je solitér, jehož díla nejsou podobná nikomu a ničemu jinému, i když je jim vytýkána samoúčelná explicitnost, zdlouhavost a nepochopitelnost. Ona nepodobnost v tomto případě tak úplně neplatí, jelikož se pracuje s fassbinderovskou estetikou, jak ostatně stojí v anotaci Mezipater, a polemizuje se s almodovárovskou poetikou (queer problematika v uvědoměle brakovém podání), která je zde prezentována jako úniková. Ačkoliv se začíná sexuálně explicitní scénou, která by se mohla zdát samoúčelná, protože nás pouze zavede k ústředním postavám, ukáže se nakonec, že ve vyprávění sehraje svou úlohu. Zdlouhavost divák pocítí, ale nechápal bych to jako zápor, protože jednak postavy pořádně neví, co chtějí, jednak jde o road-movie, kde má hlavní hrdin(k)a nalézt sebe sama. Symboly, které jsou zde užity, mi přijdou univerzálně pochopitelné, a tak jedinou potíž spatřuji v zatěžkanosti fillmu velkou řadou motivů a problémů (drag queen, změna pohlaví, drogová závislost, armáda vs. homosexualita, homosexualita dětí homosexuálů...). Každopádně po Rodriguesově předchozí tvorbě se časem poohlédnu. ()