Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

qvark

Snímek vtáhne úchvatně jednoduchým konceptem a případné zklamání z nevyužitého potenciálu vyplyne spíše z nenaplněného žánrového očekávání diváka....mě osobně chladný britský přístup vyhovoval a absence sofistikovaného vysvětlení reálií a hybných dějů stejně jako velkých katastrofických scén mi umožnila plně procítit tu pozvolně blížící se zkázu....ta pozvolnost je samozřejmě scenáristicky vykonstruovaná, ale obsahuje několik zajímavých podnětů k přemýšlení....__Čich je tradičně pokládán za ,nižší´smysl a není náhodou, že člověk patří vyjma ptáků k živočichům s nejvýraznější dominancí zraku nad čichem..je to smysl archaický a ,nečistý´ (říci někomu, že smrdí je větší urážka, než že ,špatně vypadá´)..stejně tak můžete neznámý ale přitažlivý protějšek očima ,vysvlékat´, ale očichávání by z vás udělalo uchyla (čich je spojený s animálností a partnerskou intimitou )...je to jediný smysl, který úspěšně vzdoruje novověce vědeckému uchopení tím, že kvality jím vnímané nelze jednoduše převést na kvantitativní údaje a proto je také ve filmu použit jako první, protože jeho ztráta se audiovizuálním prostředkem nedá dost dobře vykreslit a nezpůsobuje zdaleka takovou hrůzu jako smysly následující...vlastně by mě ve výsledku zajímalo pořadí smyslů, kdyby ústřední bytostí snímku nebyl člověk, ale třeba kočka nebo pes... ()

GudMen

Málokterý film se může pyšnit námětem tak silným, že debatovat se o něm dá celé dny. Zbraň vskutku dvousečná, a tak Mackenziemu a jeho lehce povrchní režii zcela vážně hrozilo, že zůstane daleko za očekáváním. Naštěstí se tak nestalo. Docela možná i díky zvolené posloupnosti, která umožnila stupňovat napětí až do nesmiřitelné nicoty. ()

Sundance.cz

Začalo to hezky... ááá, nějaká nákaza, bude se na co koukat...ouha. Léčba nákazy se vůbec neřešila. Je to opravdu pouze drama a nejhezčí na filmu byly snad kozy Eva Green. Fascinuje mě i to, že ona je epidemioložka, ale ve filmu skoro vůbec není ve své práci, aby se snažila na příčinu nákazy přijít. Mohla být klidně popelář, pro tento film by to bylo jedno. 35 % ()

BrianStorker

Patrně zde všichni viděli asi jiný film. Já se snažil, opravdu a moc. Snažil jsem se, aby mne film něčím zaujal, přitáhnul k sobě a já jej mohl sledovat celý... Nevydržel jsem to a po 43 minutách vypnul. Nezaujal mne absolutně ničím. Ta jedna hvězda jen proto, že zde má snímek takové vysoké hodnocení... jinak vážně nevím proč... ()

denulik

Nádherná metafora zmyslu života a podstaty ľudskosti ako takej na pozadí veľmi extrémnej situácie. Výborné herecké výkony, originálny príbeh a dokonalá hudba Maxa Richtera. ()

dkas

Milostné drama na pozadí rostoucí apokalypsy. Chvílemi příliš utahané, chvílemi bravurní. Třeba scéna, než všichni ztrácí chuť... Celkově trochu lepší tři hvězdy. ()

Ewík

Zvlastni film vyvolavajici spoustu emoci-spoustu jsem jich i nechapala. Asi to porozumeni prijde casem a prozitymi situacemi. Nejvic se mi libila myslenka, ze lidstvo proste najde cestu, jak jit dal a vyuzivat jine smysly a metody. Eva Green mi pripadala az moc zapskla-hlavne tim svym nemenicim se vyrazem. Ale kdybych mela (nebo spis nemela) to, co ona, asi bych taky neskakala radosti. ()

frozen1

Dve dejové linky linka z nákazou bola super ale linka s romantikou no teda chodte za babou vypytajte si cigaretu , potom jej ešte dajte najesť zo zbytkou z reštaurácie a hneď sa zamilujete...Tá romantická linka na začiatku to tam ničila ()

arkis

Film si od začiatku do konca zachováva skľučujúcu a bezútešnú atmosféru, ktorú zvýrazňujú chladné farebné tóny a nástojčivá, nie veľmi košatá hudba. Keďže ide o „európsky film“, nemôžeme sa spoliehať ani na spásny happy end. Aj keď táto znepokojivá apokalypsa s ekologickým apelom plynie zdanlivo flegmaticky a v niekoľkých pasážach je nemastná-neslaná, prekvapí originálnym nápadom, širším metaforickým záberom a pôsobivými kontrastmi. Minimalistické poňatie vôbec nie je na škodu, ba práve naopak, dostane sa pod kožu oveľa intenzívnejšie, ako keby na plátne vybuchovali ohňostroje zbraní a tiekli hektolitre krvi. Bohužiaľ, snaha o zobrazenie všeobecného emocionálneho chladu potlačila do úzadia ústrednú romantickú líniu. ()

S_t_e_a_d_y

Začne to skvěle, ale postupně se to změní na odpornou slátaninu. Do původního stavu se to už nevrátí, protože film v tu chvíli skončí. ()

Asdas

Hlavná dvojica a námet ok , horšie je to s nudným prevedením a filozofovaním skoro každých desať minút , ten filozofický podtext tomu filmu viac škodí ako prospieva. ()

jafuska

na tenfo film jsem se hodně těšila, už kvůli herci Ewanovi McGregorovi, který je můj hodně oblíbený herec, ale tak nějak mi film připomínal podobný žánr nákaza, jen s tou výjimkou, že se vše odehrává v jiné zemi, a tak trochu je upraven žánr, ale jinak mě to přijde, že je to na stejný brdo, no nevím, tenhle film měl daleko větší potencionál, než jaký je scénář, a hodně věcí je nedotaženo, což je velká škoda, mohli si s tímto filmem daleko více a líp pohrát, pak by film měl daleko větší šance na úspěch, ()

miligretchen

Občas zapomínáme vnímat hodnotu některých věcí a nebo je prostě jen začínáme brát za samozřejmost...vidíme, slyšíme, cítíme, milujeme a především: JSME NAŽIVU! ....A to je ta nejhodnotnější věc, co máme.Važme si jí.... ()

Mr.Roman

Zaujímavý a pre mňa celkom depresívny film, hoci sa očividne snaží aby nebol. Avšak s tak bravúrne zvládnutým prenesením pocitov postáv filmu na diváka, to inak ani nešlo. To mu potom človek dokáže odpustiť nedostatky v podobe nedotiahnutia niektorých príbehových línií do konca a nejasnosti pointy filmu. Výborný herci tiež neboli na škodu, no žiaľ už teraz mám taký pocit, že si na Perfect Sense o pár dní len ťažko spomeniem. ()

Pochtli

Co k tomuto filmu dodat, je o "kdyby", strašlivějším než hordy zombíků či rychlé a smrtící epidemie a to o pomalé trýznivé smrti hladem či žízní. Hodně námětů k přemýšlení o tom, kdybych přišel o ten či onen smysl, ale přijít o všechny? Seženu někde nějakou pistoli a proženu si hlavou kulku.. ()

miki68cz

Neni o viru, není o nákaze, lécích či léčení. Cítím tu jiný smysl, prožívat každou minutu, užít si sebemenší pocit, cit, vjem, vnímat každou maličkost všemi smysly a děkovat přírodě za vše čím nás obdařila. Fantastická Eva Green i ten pan herec McGregor předvádějí koncert na nejvyšší úrovni. Muzika podbarvuje celý film a je dalším hercem. Kamera se povedla Tento film vřele DOPORUČUJI a neberte jej na lehkou váhu. ()

sannyve

Myslela som, že film o apokalypse, akých tu už bolo, nedokáže už ničím prekvapiť. No Perfect sense je predovšetkým o tom ako žiť bez vôní, chutí, sluchu i zraku. Zrazu sa priestor komunikácie obmedzí na dotyky; slzy, jamky na líci, úsmev v podobe rozšírených pier. Koniec sveta očami dvoch milujúcich sa ľudí, ktorí sú v závere odkázaní len na svoje dotyky prinúti uvažovať nad celkom bežnými vecami. A to je zámer dobrého filmu; nechať v ľuďoch priestor pre reflexiu. Navyše dvojica Green a McGregor je uveriteľná a spolu im to sekne. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)