Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

Brousitch

"Není to nijak temný film, naopak je pozitivní. Jde o takovou metaforu pro lásku, při které přeci taky tak trochu ztrácíte svoje smysly." - Eva Green ()

Rokle

Jedna hvězda za McGregora, druhá za Evu Green a zbylé dvě za dokonalou hudební složku, která svou naléhavostí spouští dojímání a ježí chloupky. Perfect Sense nepojímá nákazu z globální hlediska jako jeho bratříček, nicméně intenzitou mi je o malý kousek bližší. Silné 4*. ()

owwidius

Tema rovnaka ako pri podobnom filmiku Contagion, ale tuto je to malinko z ineho pohladu. Menej sa riesia zalezitosti typu ako by sa zmenil bezny zivot (pricom ja prave to mam celkom rad na katastrofickych filmoch). Toto je viac filozoficke, plus teda dramaticka zapletka jedneho pariku ale vobec to neni od veci. Nakoniec tomu prospieva, ze sa film ani nesnazi podrobne vysvetlovat co sa to deje a prist s nejakym riesenim.. Napad s nakazou je velmi zaujimavy, do toho celeho hra velmi dobra muzika a zaverecna niekolkosekundova katarzia to nakoniec dviha na 9/10 a za zanechany dojem z filmu piaty brmbolec :) [#34/2012, kino#16] ()

matkoulko

Hmmmm... Musim sa priznat ze pocas premietania filmu v kine som sa uplne nechal vniest do deja a prezival vsetky situacie naplno. Popri tom som rozjimal o svete a zivote v suvislostiach, ktore postupne prinasal dej. Ten nebudem prezradzat, ciastocne prijemne prekvapoval, ciastocne som ho predvidal. Vydrzal som az do uplneho konca a vychutnal som si i zaverecne titulky. Pre mna jeden z najsilnejsich zazitkov tohto roku. ()

Zajdo

Originálny námet, skvelé herecké obsadenie, chémia medzi hercami, hudba dokonale dotvára atmosféru filmu, výborne vymyslené vypuknutie straty určitého zmyslu ... záver filmu ma dostal, zimomriavky po celom tele. ()

Ben Nevis

Další příspěvek do škatulky filmů s katastrofickým námětem. Tady neútočí meteorit nebo naštvané přírodní živly, ale záhadná nemoc. Film neřeší vědu, i když hlavní hrdinka je z oboru, ale bezmocnost obyčejných lidí a snahu pokračovat dále, i když postupně odcházejí další smysly. Lidstvo se svého práva na život jenom tak nevzdá. Geniální je nápad ukazovat zrovna na nóbl restauraci, jak důležitý je pro lidstvo čich nebo chuť. A jak taková záhadná nemoc ovlivní vývoj začínajícího vztahu? Film je velmi působivý, čemuž pomáhá nezaujatý vypravěč i symfonická hudba, ale neútočí na slzné kanálky. O herecké výkony zde tentokrát nejde. ()

Fridecka

Co se to stalo s námi? Co se stalo se světem? Čím jsme si to zasloužiii? To jsou otázky lidí z celého světa v tomto příběhu. Jedná se o temné meditativní dílo s náznakem apokalyptické vize v netradičním pojetí. Lidé celého světa přicházejí o čich, chuť i sluch, čemuž vždy předchází emoční raptus různého charakteru. Film nabízí nespočet otázek na téma lidského bytí, prožívání, našeho vztahu ke světu, přírodě i ostatním lidem. V popředí stojí otázka priorit, které se dostanou ke slovu až po ztrátě důležitých smyslů. Příběh je hodně ponurý a temný, ale rozhodně ne depresivní. Mám pocit, že přináší naději, návrat k půvdním hodnotám a smyslu lidského života. Jedná se o ten typ filmu, který těm co to dovolí, zaměstná mozkové závity a donutí je zastavit se a a moment popřemýšlet..Quo vadis? ()

BOURQUE

Veľmi zaujímavý príbeh o tak trošku „zvláštnom“ nákaze (a možno zániku) ľudstva – všetci ľudia postupne strácajú chuť, sluch a zrak. Správnosť poradia scén a ich réžia svedčia o jemnej a presnej ruke pána režiséra. No to, čo pridáva filmu vo svojej kategórii titulok „nadpriemer“, je dokonalá herecká dráma dvojici E. Green a E. McGregor, ktorí trafili do čierneho. Myslím si, že sa dokonale stotožnili s charakterom svojich postáv. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Páně

Civilní minimál, jenž kvůli pár nedorazům tak trochu zůstal na půli cesty mezi výškovým táborem a vrcholem. Materiál tohoto druhu přeci jen volá po specifičtějším a hlavně o mnoho lepším realizátorovi, pakliže má být bezezbytku využit. Nic proti Davidu Mackenziem, ale tohle chtělo tedy o něco větší koule. Co naplat, i tak se jedná o příjemnou komorní náladičku s leskem hereckých es a z toho hlavně oduševnělá krása Evy Green mě už delší dobu velmi baví. Na konci ze mě netryskaly pražádné emoce, ale i tak se dostavil pocit určitého uspokojení ze zhlédnutí svébytného a zajímavého díla. ()

char_t

Perfektně vygradované a hodně emotivní. Na začátku jsem si říkal, jaká je to promarněná příležitost, když relativně zajímavou globální záležitost film sleduje jen zpovzdálí a na pozadí nezajímavého příběhu. Ale někde mezi druhým a třetím stupněm (kdo viděl, rozumí) mi došlo, jak to autoři mysleli, a že to vlastně perfektně funguje. Škoda jen onoho "nijakého" a předvídatelného konce, který sice perfektně zakončí emotivní stránku filmu, ale... Ale o nic jiného vlastně Perfektnímu Smyslu nešlo, takže v pořádku. ()

M.Myers

I když má film hodinku a půl, nepříjemně se vleče. Nicméně je představa, že by takhle mělo lidstvo skončit, depresivní až hrůza. Zvláštní to kontrast na konci, kde pocit lásky vystřídá totální beznaděj v podobě ztráty dalšího ze smyslů. Depresivnější apokalypsa než toto neexistuje. ()

hazaba

Zajímavý film o postupné ztrátě smyslů a co to s lidmi udělá. Relativně minimalistický, bez výrazných vizuálních efektů, o to však naléhavější. Nemohu si pomoci, ale neseděla mi tu Eva Green. ()

BeranSon

TAK DOBRÝ A ZÁROVEŇ NEDOKONČENÝ NÁMĚT, A TÍM PÁDEM TAKOVÉ ŠKODY... Měli to trošku více prubnout a bylo by to víc oživené! 2* ZA námět a 1* za Gregora. 5/10 ()

Warlukyn

Tohle mi přijde, jako nejhorší možnej způsob konce světa....teda až po zrození verbala to bylo horší, jinak celkem solidní zajímavej film. ()

brumbrum odpad!

Dokonaly nezmysel, nie zmysel. To aby som to neslusnejsie nemusel napisat. Hrozna chobotina. Potetovany tipek, profik pretahovac, babu posuka a vysmari z bytu. To je jeho standard. Takto spozna emydemiologicku, a kedze je kuchar, osuka aj ju, a uz su zalubeni (potial "romantika"). Pointa filmu je, ze stracaju cuch a dostavaju zachvaty smutku a zravosti. Ked babenka zozrala kyticu v garazi (to je "sci-fi" cast), pochopil som, ze to bude uz len furt horsie (a to je prave ta "drama"). ODPAD jak svina. ()

7ynek

Za prvé, oficiální text distributora opravdu asi psal někdo, kdo to ani neviděl nebo to prospal a zbytek si domyslel. Za druhé, přívlastek "romantický film" vás opravdu nemusí odradit tak jako mě. =) Dějová linka okolo romantiky a lásky mezi dvěma lidmi je spíše náhledem na surovou existenci s potřebou mít blízkou osobu než růžovými brýlemi na rozkvetlé louce plné motýlů... Film jsem dostal naservírovaný a postupně jsem mu podlehl v osobní sugestivní atmosféře, kde si (pokud ho máte) s empatickým cítěním opravdu připadáte, že děj na plátně je epos o lidskosti a její ztrátě (v podobě vnějších vjemů), která se týká každého z nás. Neřešte proč a jak a nechte se pomasírovat na citlivých místech k tomu bodu, že po skončení snímku budete chtít být na sebe hodnější a budete si vážit toho co máte, protože o to můžete lehce přijít a nemusí to být neznámým virem... ()

Hapretor

Herecky ani dějově mě to nezaujalo. Co tím chtěl básník říci ??? To je mi fuk. Další rádoby filozofický blábol. Rádoby "artového" režiséra a scénáristy. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)