Televízna inscenácia talianskeho autora. Vrcholné Pirandellovo dielo. Podstatnou zložkou prístupu k problémom je relativita všetkých vecí, nemožnosť vzájomného pochopenia, antagonizmus medzi jednotlivcom a spoločnosťou. Scénická situácia postáv zobrazuje vnútorný konflikt autora, uvažujúceho o povahe divadla a jeho vzťahu ku skutočnosti. Život postáv na scéne sa dostáva do konfliktu so životom skutočných postáv. Ich "skutočný" príbeh je však len vonkajším prejavom vnútorného napätia, jedným z pólov ich paradoxnej existencie, v ktorej na jednej strane žijú vlastný, autonómny život, a na druhej strane zostávajú závislé od vôle autora ako výtvory jeho fantázie. (RTVS)

Autogram

Divadelná hra na divadelných doskách s filozofickým presahom o nesmrteľnosti divadelného umenia a dramatických postáv. Podľa toho sa aj herci v titulkoch delia do dvoch skupín: „Osoby hry, ktorú treba vytvoriť“ a „Herci divadelného súboru“. Tí druhí sú len komparzom, aj keď sa tam nájdu zvučné mená. Výborná Zöllnerová, Dibarbora a Blaškovič v hlavných úlohách. –––– My, prosím, hľadáme autora. Keby ste ním, chceli byť vy! –––– Keby človek mohol predvídať, čo zlého sa zrodí zo skutkov, ktoré robíme s dobrými úmyslami. –––– Radšej s čertom hrať mariáš, ako skúšať s autorom. Nikdy mu neuľahodíte. ()