Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

mato331

Dlho som odolával tomuto seriálu, vtipom na 9GAG-u nerozumel, až prišlo skúškové a ja som zrazu nemal čo robiť. Z rozprávania a zo spoilerov a bár čoho ďalšieho som vyrozumel, že sa jedná o veľmi vydarený mix porna, krvavého bijáku a fantasy drámy. A predpoklad sa naplnil. Postavy dochnú ako muchy a nahé ženské sú opakovane prítomné v každej časti (hoci, ak to porovnáme s čisto pornom, videl som aj lepšie ). Navyše je seriál skvele obsadený, zahraný aj sfilmovaný a je to jeden z mála počinov, ktorý si plne zaslúži rating 18+ (za čo som rád). Takže dávam 5* a čakám, kto zhebne ako ďalší v poradí. Edit: Posledná séria je pichovina, ale nebudem znižovať rejting, lebo prvých 5 sérii je fakt geniálnych. ()

BR23

Seriál som začal pozerať už dávno, ako sa vraví.: ked to ešte nebolo moderné. Niektoré epizódy sú fajn, niektoré viac ako fajn, ale niektoré sú nuda a rozťahovanie času. Dôvody prečo je seriál tak obľúbený všeobecne: 1. sympatické postavy, 2. nepredvídateľný dej (kedže sa to neriadi úplne podla obsahu kníh, ktoré aj tak všetci nečítajú kedže je ich viac než by bolo potrebné... btw: prečítal som všetky), 3. erotika, 4. intrigy, 5. mediálna masáž a z toho vzniknutá davová psychóza.. Avšak tomuto stádovitému hnutiu som sa začal v poslednej dobre dosť úspešne vyhýbať. Ten seriál je veľmi dobrý ale až tak výrazne dobrý zasa nieje. Takú sledovanosť a obľúbenosť by si zaslúžili iné seriály. ()

vera.nemcova

Děj seriálu na motivy knihy George R.R. Martina nás přivádí na kontinent, kde roční období trvají celá destiletí, a kde zima znamená dlouhé roky, někdy i celý lidský život uprostřed tmy a sněhu a mrazu. V Západozemí je spojeno v jeden svazek Sedm království, sedm mocných rodů, z nichž každý vládne svému území pod vedením krále, sídlícího v Rudé Baště v Králově přístavišti. Sever je vysokou zdí oddělen od světa, ve kterém žijou kmeny Divokých a odkud hrozí příchod nemrtvých. Na zdi slouží svou hlídku muži, kteří se pro tento úděl někdy rozhodnou dobrovolně, někdy je tam vyšlou jejich rodiny, jindy je to jejich trestem či vyhnanstvím. Děj seriálu začíná za vlády krále Roberta Z rodu Baratheonů, jeho ženou je Cersei z rodu Lannisterů. Vládcem se stal po občanské válce, a zabití Aerona z rodu Targaryen tzv. Šíleného krále příslušníkem své královské gardy, Jaimem Lannisterem ( bratr Cersei ) Jeho dvě tehdy malé děti Viseryse a Daenerys Targaryen věrní zachránili a odvezli za moře. Viserys jako dospělý provdá svou sestru vůdci silného kmene divokých nájezdníků Khalu Drogovi, aby si tak zajistil jeho pomoc při dobytí Sedmi království, kde chce získat zpět trůn svých předků. V Sedmi královstvích Robert Baratheon ( spoiler ) umírá na lovu a na trůn má usednout jeho následník, mladý princ Joffrey, kterého také čeká manželství se Sansou, dcerou Neda Starka, strážce Severu, jenž se má stát jeho pobočníkem. Stačí však málo a věci se zvrtnou, bitva mezi rody začíná a je plná vášní, intrik, nečekaných smrtí i nečekaných spojenectví. Zatímco za Úzkým mořem se Daenerys Targaryen narodí 3 draci a její příběh se začne odvíjet ( spoiler ) po smrti bratra i muže úplně jiným směrem, stále však s vidinou, že získá armádu, která jí pomůže dobít Západozemí a usednout na Železný trůn, rody západozemských lordů mezi sebou vedou urputné boje a zrazují se navzájem, a ze světa za Zdí zatím přícházejí Nemrtví a dlouhá, neúprosná zima se blíží. Spletitý příběh, který oproti knihám seriál nabízí v osekané verzi, kdy sledujeme především osudy Daenerys, a postav z rodu Baratheon, Lannister a Stark a případně vedlejších postav, s nimi souvisejících. Drsné fantasy kde nikdo si nemůže být jistý ničím se po 4. sérii trochu mění v často bohužel až příliš zjednodušený příběh s občas naprosto nelogickými zvraty, zvláště v 5. a 6. sérii, kdy už se scénář neřídí přesně knihou a autoři improvizují. Oproti knižní předloze tak často umírají postavy, které jsou v knize ještě živé a či se zcela mění jejich dějová linka. Bohužel některé nelogičnosti ubírají seriálu na dramatické reálnosti a syrovosti, kterou oplýval v prvních sériích a někdy ( např. linka Aryi Stark ) působí až směšně. Stále je to ale rozhodně seriál, který nenudí a má ještě hodně co nabídnout. ()

adams701

Mainstream, ktorému som sa kvôli jeho precíznej výpravnosti, dejovosti a detailnosti nevyhol ani po zdĺhavých odmietaniach. Keď som sa konečne odhodlal a pozrel prvých desať minút prvej časti, vedel som, že som v tom. Hra o tróny je niečo ako seriálový kokaín a bude tu proste kraľovať, dokým z nej HBO nevydojí poslednú kvapku. Alebo piráti nevyseedujú aj posledný torrent. A to nemyslím v zlom. Koniec koncom si to (vďakabohu) nemyslia ani produkční... We march to victory or we march to defeat, but we go forward only forward. ()

enderr

Seriál s vekým S. Seriál, který mě již několikrát nadzvedl ze židle a to svým nekopromisním odstraněním postav, které si divák oblíbí. Když už si ale myslí že všechny dobré postavy jsou v koncích přijde 5 a 6 série, která rozdmýchá vztek vůči těm "sviním" a oslavuje nového krále severu a v srdci řve s ostatními "KING OF THE NORTH". Asi jsem se nechal unést tímto serialem, ale jsem nadšen pro něj a pro tvorbu HBO, kterou již několik let si platím a to nejen kvůli tomuto seriálu. ()

Vsoft

Seriál kde sa šokuje každou ďalšou scénou plný zvratov a akcie. Kto nevidel určite musí túto chybu napraviť a ak sa vyhovára na mainstream nech sa na to vykašle pozrie si to pekne od začiatku celé a určite nebude ľutovať a možno sa bude aj trošku hanbiť, že si takto fantastický seriál nechal ujsť. Za mňa bez chybičky a na pár slabších epizód úplne kašlem ako celok je to bomba. ()

MythbusterCZ

To si takhle vezmete HBO produkci, přidáte jednu z nejlepších knižních fantasy sérií, přidáte pár velmi dobrých herců a posypete to dost velkym rozpočtem. A seriálový hit je hotov. Pravdou ale je, že s každou novou sérií kvalita lehce klesá. Nejvíc je to vidět na scénáři. ()

kiva

Někde kolem třetí řady jsem to přestala porovnávat s knihou, těch odlišností od předlohy přibývalo, ale to nic nemění na tom, že je to vyjímečný seriál. Od té doby, co se začal vysílat, jsem knihy půjčila asi čtyřem lidem, kteří by o fantastiku nezavadili ani prstem, a "naučila" je tak číst i něco jiného než je kllasická literatura. Pamatuju doby, kdy byl žánr scifi a fantasy brán jako něco podřadného, nehodný dospělého a vyspělého čtenáře, dost známých se na mě dívalo jako na exota, že něco takového vůbec čtu, tak mám z toho posunu myšlení velkou radost. ()

killer1992

Jakožto člověk, který Martinovu Píseň ledu a ohně četl jsem k seriálu přistupoval se značnou skepsí a začal jsem ho vlastně sledovat až v okamžiku, kdy byla na světě třetí série a musím říct, že jsem rozhodně zklamán nebyl. Seriál se držel knižní předlohy více než jsem čekal, vizuální zpracování je super a herci mi na jednotlivé role sedli. Spíš mě zaráží některá kritika směřující na tento seriál. Mám na mysli konkrétně časté výtky vůči absenci velkých bitevních scén (jakkoliv je tento seriál populární a má jistě rozpočet, jaký mu většina ostatních seriálů může závidět, tak je to pořád seriál a je naivní očekávat v každém díle bitvu alá obléhání Minas Tirith) a dále mě zaráží kritika určitého nemorálního rozměru tohoto díla, hlavně sexuálně explicitních scén, násilí a pak také časté srovnávání třeba s Tolkienem. Nechci říct že to nechápu, samozřejmě je spousta lidí, kterým tento styl nesedí a nemá ho rádo, nic proti tomu, nicméně to je snad podstatou samotného díla ne ? Autor chtěl psát o tvrdém nemorálním světě plném syrového násilí, nechtěl napsat tolkienovskou hrdinskou fantasy, kde je jasně stanovené dobro, jasně stanovené zlo a mantinely, ve kterých se bude pohybovat, aby nikoho nepohoršil a jeho dílo si mohli přečíst třeba i děti. Jak by to vypadalo kdyby každý psal jako Tolkien ? Já mám dílo Tolkiena nesmírně rád, ale nemyslím si, že by měl patent na fantasy a všechna díla v tomto žánru by měla být psaná na stejné bázi jako to jeho a ani si nemyslím, že by každé dílo v žánru mělo být srovnáváno s tím jeho, obzvlášť pokud jde o něco tak diametrálně rozdílného jako je GoT. ()

Asgard

"Další fenomén... To už tu bylo... Nenechám se znova napálit... Určitě to je zas nějaká nadhodnocená kravina..." Běželo mi hlavou vždy, když Hru O Trůny někdo nadhodil v konverzaci. Později jsem zjistil, že prej se tam svlíkaj i pěkný buchty a že to zkrátka za to shlédnutí stojí... (hehe.. chápete, stojí.. ať žije pubertální humor) A tak jsem pustil první díl, a druhej a druhou sérii, a další a pak další... ...Pět dní. PĚT! DNÍ! PĚT DNÍ mi stačilo na 4 série čítající 40 hodin krve, sexu a zklamání že další tvůj oblíbenec umírá. Těch pět dní jsem prakticky nežil. Jen jsem jedl a spal. A co bylo na celém seriálu nejhorší? Že když jsem dokoukal čtvrtou sérii, pátá se teprve točila, nemluvě o šesté. Když o necelý rok později vyšla pátá série, dělalo mi velkej problém si ji pustit aniž bych si sjel celé čtyři předchozí série znova. Pátou mám za sebou, šestá mě čeká. Zatím mně to nezklamalo a drží si svých pět hvězd! ()

PsenickaR

Vynikající fantasy seriál natočený podle knih, který nakonec knižní předlohu předstihl. Ano, v mnoha bodech se seriál s předlohou rozchází, ale pokud máme věřit autorům, kteří vše s Martinem diskutovali, tak oboje povede ke stejnému konci. Ano, knihy jsou obsáhlejší, detailnější, krvavější, nechutnější než seriál, ale to vůbec nevadí, protože tak jako tak dostáváme tolik postav a tolik dějových linií z jednotlivých koutů království i z oblastí mimo, že mít jich ještě více, tak těžko budeme schopni vše stíhat. Zajímavé je, že postavy postupně ubývají, na jejich místo však přicházejí nové, ale celkově úbytek převyšuje, tak jsem zvědavý, kdo nám na konci vlastně zbyde. Na TV tvorbu je jinak seriál opravdu výborný, je vidět, že stojí HBO dost peněz, ale zase je obrovská škoda, že rozpočet není vyšší, protože pak jsme ochuzeni o věci, které nám poté chybí - např. Bitva bastardů - proč tam nebyl i Duch ? Protože autoři neměli dost peněz na obra a zároveň Ducha, tak zvolili jen obra, což je škoda...Jinak sám za sebe mám na seriálu nejraději konverzační scény, kde hraje prim politická lstivost a nejvíce v tom exceluje Malíček, ten by se neztratit nikde...Těším se na poslední série, věřím, že kvalitu udrží a jsem zvědavý, jak vše dopadne. A po skončení 6.série musím uznat, že Arya se profiluje velmi zajímavě. ()

snezenka01

Pro me rozhodne nejlepsi serial vubec, co jsem snad kdy videla. Proc? Protoze to ma vsechno. Od propracovanych efektu a kostymu az po eroticke sceny, bez kterych by to asi neslo. Pribeh nekdy az dech berouci a nepredvidatelny, coz serial dost oddeluje od ostatnich. Kazda postava ma svuj pribeh a behem serialu se postupne dozvidame, proc jednaji, tak jak jednaji. Kazdy z nich ma jine cile, kterych chce dosahnout, bohuzel ne kazdy ma to stesti jich behem serialu dosahnout. Velke plus take za zaporne postavy, ktere i kdyz nesnasime, tak je vlastne milujeme a delaji serial takovy jaky je. Herci hraji vyborne, ze se mi nestalo, abych si u nekoho vylozene rekla, ze mu role nesedi. Zkratka, serial u vas vyvola veskere emoce, ktere potrebujete. ()

jiradvo

Všude jsem slýchal Hra o trůny, Hra o trůny...ale dlouho mi trvalo než jsem se na první díl podíval. A to byl začátek dlouhých nocí, protože jeden díl nestačí a pokaždé jsem se snažil noc natahovat do únosných hodin, abych druhý den mohl vstát do práce. Tento seriál mě pohltil svým dějem, zpracováním a obraty v průběhu. Nejsem seriálový typ, ale tento je opravdu skvělý. ()

pupopony

Škoda, že lze dát pouze 5 hvězd - pro mě naprostá bomba a ostatní seriály - napříč celým spektrem - jsou minimálně o třídu níž!! Ta perfektní atmosféra, prostředí, kulisy, scénář, prostě všechno. Jeden z těch filmů, seriálů, kdy vypnete všude světlo, musí být absolutní klid a po pár vteřinách vás děj na obrazovce neúprosně vcucne!! SPOILER - Nezapomenu na ten okamžik kdy se chystalo k popravě krále a já stále čekal, jak ho zachrání - meč zasvištěl a já strnul. Nevěřil jsem, nebyl jsem schopen slova natož pohybu A to se mi opravdu, ale opravdu nestává !!! ()

Wiceman

Není divu, že mně tenhle seriál dokonale učaroval vzhledem k tomu, že na celym světě je tak 1% všeho obyvatelstva, co to ani neviděli. Seriál, kde klaďasové umíraj jak na běžícím pásu, zatímco sráčům se daří dosáhnout všeho po čem touží, ale nebojte, taky na ně dojde. Nikoho asi nepřekvapilo, že fantasy seriál z produkce HBO, dopadl tak jak dopadl. Výborně. Celej svět Westeros je vyšperkovanej opravdu do sebemenšího detailu a vy se tu tak setkáte s tolika různorodejma postavama, jejich historií a zvyků až si řeknete, že to snad ani vymyslet nejde a ejhle ono jde. Oproti knížkám je to ale o trochu víc oplzlejší a sprostější, ale neřekl bych, že je to na škodu, ba naopak. Víc to sedí do těch podvodů, lhaní a řezání se všema možnejma druhama zbraní a jedů. Sympatičtí jsou nejen ti správňáci, ale i ti padouši, tedy až na Jofreyho protože to je, a to se musí herci Jacku Gleesonovi nechat, největší sráč všech dob :D Postupně se série posouvají z politických machinací do těch správnejch fantasy vod a vy už konečně uvidíte, co stojí za bílýma chodcema a dalšíma zrůdama, o kterých si všichni mysleli, že jsou jen ze světa pohádek. Výbornej seriál, výborný herci, výborná hudba (epickej theme song) WINTER IS COMING! Pět hvězd bez debat :D ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci