Hra o trůny - Série 5

(séria)
USA / Veľká Británia, 2015, 9 h 5 min (Minutáž: 48–60 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington, Charles Dance, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Sophie Turner, Owen Teale (viac)

Joffrey, Tywin, Oberyn, Shae. Tyto čtyři násilné smrti dramaticky zamíchaly kartami na konci čtvrté řady. V zemi vládne podivný klid, kterého se pokusí zneužít ve svůj prospěch každý, kdo v Západozemí či v Essosu něco znamená. Na Černém hradě se John Sníh pokouší sladit požadavky Noční hlídky s příkazy od Stannise Baratheona, jenž se prohlašuje za právoplatného krále Západozemí. Cersei se mezitím ze všech sil snaží udržet v rukou otěže moci v Králově přístavišti, kde kličkuje mezi intrikami Tyrellů a sílící náboženskou sektou vedenou tajemným Nejvyšším vrabčákem. Jaime se vydává na tajnou misi. Zatímco Arya hledá za Úzkým mořem starého přítele, Tyrion je na útěku. Nebezpečí v Meereenu narůstá a Daenerys z rodu Targaryenů zjišťuje, že si její oslabené postavení žádá kruté oběti. (HBO Europe)

kiddo odpad!

Sere kormidelníku, nastavte laskavě kurz směrem Řiť. Ježišikristemarjapanocotokurvabylo. Nikdy by mě nenapadlo, že dokážu takhle rychle přejít od „bombááá“ k „podpalte to napalmem“. Věřte, tohle není fňukot milovníka předloh, který se nemůže smířit s tím, že barva Sansiných šatů v páté epizodě neodpovídá knižnímu protějšku. Bůh ví, že v rozporu s rozšířeným názorem se seriál od knih v těch skutečně podstatných věcech silně odlišoval už od samého počátku. Vadí to? Ne, dokud je výsledkem podnětné a zábavné dílo. A přesně tím pátá série být přestala. Nad adaptačními rozhodnutími producentů zůstává rozum stát – skoro jako by se D&D vypravili na lov veverek s puškou na slony. Každá, i ta nejfilmovější knižní linka byla v rámci zkracování a zjednodušování bez výjimky vykuchána, připravena o nejzákladnější děj, kontext a obsah, kvůli čemuž nezbylo v seriálu nic, na co by se dalo koukat. Neblahým následkem tohoto je, že zdánlivě i na první pohled komplexní linky působí při bližším prozkoumání extrémně chudokrevně, zcela ignorují dřívější charakterizaci, včetně elementární logiky, a plně závisí na rozporuplném, charakterově nesmyslném chování postav, jejichž motivace i uvažování se mění kolikrát scénu od scény. A co hůř, pátou sezónu přepadl zjevně smrtelný záchvat debility. Nepřeháním, nejchytřejší, nejprotřelejší a nejmazanější postavou je odteď Hodor, neboť všichni ostatní se chovají, jako by jejich mozek napadl šedý lupus. Lze tu letošní píčovinu jménem Sansa, Malíček, Roose, Stannis (!), Jon, Brienne, Cersei, Jaime, Varys, Dorne či Daenerys nějak, jakkoli obhájit? No nelze, protože hlavním platidlem Hry o trůny již oficiálně nejsou témata, příběh či postavy, nýbrž samoúčelný šok bez kontextu a logiky. K adaptování čehokoli zastávám extrémně liberální přístup, ale do prčic, jestli účelem tohohle sračkofestu bylo přimět mě znovu se do té rozmáchlé knižní obludnosti ponořit a zjistit, jestli jsem posledním dvěma knihám náhodou nekřivdila, tak úkol kurva splněn. ()

dr.horrible

Logika hadr. Postavy detto. Sorry, ale Kiddo má pravdu. Beriem pomalú gradáciu deja, a aj cez dve vynikajúce akčné epizódy, ikonickú prechádzku uličkou hanby, aj štvorhviezdičkový pocit v závere, sú niektoré veci skrátka neobhájiteľné. Je to epické, je to úžasné, ale ten seriál za niekoľko rokov prišiel o 90 percent kvalitných dialógov a zhruba polovicu rozumu. ()

darthvader77 odpad!

Po předchozích sériích plivanec lávy do obličeje všech diváků. Už předchozí série trpěla určitými symptomy začínající choroby, ale tam to zachraňoval Oberyn. Pátá řada a působí jako úder blesku z čistého nebe. Všechny postavy se chovají nesmyslně a tvůrci je vykastrovali snad o všechno, co na nich fanoušci milovali. Spousta scén působí jak vystřižených z levné komedie a ty otočky v názorech o 360° a obracené psychologie jsou trapnější než trenky vlající nad Pražským Hradem. Do toho si připočtěte, že tvůrci mají v logice tolik děr, co jich má sýr a jedinou věcí na kterou se dá koukat jsou herci a sem tam dobré dialogy, které zrovna neskřípou blbostmi a nejsou pouhou vatou. Chápu, že tvůrci to mají těžké s předlohou, na druhou stranu měli mít všechno promyšlené od začátku, ne plánovat za pochodu (a měnit počet sérií). A tvářit se strašně drsně a akčně seriálu se seriálovým rozpočtem též nesvědčí. Krom Králova přístaviště, Tyrionovi cesty a Aryiina výcviku bylo všechno ostatní scéně něco příšerného. BTW: Jsem rád, že došlo k tomu rozdělení na série, protože se mi nechce snižovat rating celého série kvůli jedné sérii, ale zároveň nemůžu z úcty k předchozí povedené čtveřici nezdůraznit propad páté. ()

Likan7

Šíleně nudné 2/3 série, kde se prakticky nic neděje. Někde tady jsem nad GOT zlomil hůl. A pak přišel Tvrdodomov, který mě neskutečně napálil zase dopředu. Moje pocity jsou z pětky tudíž značně rozporuplné. Na jednu stranu fantastický vizuál a konečně přicházející nemrtvý, na druhou stranu nudná vata, která trvá drtivou část celé série. ()

Kaka

Pátá série je vizuálně rozhodně nejpodmanivější ze všech. Nejvíce působí jako vysokorozpočtový blockbuster spíše, než jako temný fantasy seriál ze středověku. Bohužel ale logicky tím pádem přes všechnu svojí opulentnost a eye-candy look ztrácejí postavy a především tempo celé série, které se nebetyčně drolí především uprostřed a je obrovsky znát, že tvůrci tak trochu vaří z vody a snaží se načechrávat něco, co by standartně bylo vyřešeno během 4-5ti epizod. A to ještě k tomu dost nešikovnou formou (religiózními prvky apod.) Závěrečné tři epizody zachraňují tuto sérii od zážitkového průměru. ()

• Název této epizody pochází z motta rodu Martellů, odkazujícího na skutečnost, že Dorne nebyl nikdy úspěšně dobyt: během dobývání Westerosu Aegonem Targaryenem Dornishové úspěšně odolávali jakékoli okupaci prostřednictvím partyzánské války, takže se Targaryeni nakonec vzdali. (mikki089)
  • Tato epizoda obsahuje první flashback v historii seriálu. (mikki089)
  • Lena Headey (Cersei) byla v době natáčení v pátém měsíci těhotenství. (Duoscop)