Samson a Dalila žijí v komunitě původních obyvatel Austrálie v Bohem zapomenutém kraji uprostřed pouště, kde je každý den stejný jako ten předchozí, vše se cyklicky opakuje a zůstává neměnné a nezdá se, že by to někomu vadilo. Samsonovi je patnáct, rád loví, čichá lepidlo a benzin a také miluje hudbu. Dobrosrdečná Dalila žije s babičkou, která jednoho dne zemře. Rodina si myslí, že je to Dalilina vina, a dívku potrestá. Pak Dalila potkává Samsona a rodí se velká láska. City zůstávají nevyřčené, jelikož slova nejsou tím hlavním prostředkem, jímž spolu Aboriginálové komunikují. Samson a Dalila se vydávají do města, ale jelikož nemají žádné peníze, živoří spolu pod mostem. Začínají s drobnými krádežemi a z Dalily se pomalu stává jiný člověk. Mladí lidé zjišťují, že život mimo jejich komunitu může být velice krutý. Ve filmu s úchvatnou kamerou a působivým soundtrackem excelují neherci Rowan McNamara a Marissa Gibsonová. Režisér Warwick Thornton, který sám má aboriginálské kořeny, si za tento nádherný netradiční milostný příběh odnesl z festivalu v Cannes prestižní Zlatou kameru, cenu za nejlepší debut udělovanou napříč všemi sekcemi. (MFF Karlovy Vary)

eLeR

Zo sračiek, do ešte väčších a zase naspäť. Netradičný film o dvoch stratených existenciách, ktorým celý čas držíte päste, nech sa na nich usmeje šťastie. Film o dôsledkoch utláčania pôvodného obyvateľstva, ktoré sa ocitne na hranici chudoby a na okraji spoločnosti, a pritom vo svojom pôvodnom prostredí, by nikdy neboli stratení. ()

JANARYBA

Kdybych hodnotila týž den po shlédnutí, určitě bych dala o hvězdičku míň. Ale tenhle zvláštní film téměř bez dialogů, prakticky bez nějakého vyústění na mě dost silně zapůsobil. Do té doby jsem měla o aborigincích přeci jen lehce romantickou představu vyvolanou knihou POSELSTVÍ OD PROTINOŽCŮ. Tady spíš jde o univerzální vyjádření pocitu beznaděje bez vyhlídek na jakoukoli lepší budoucnost a zároveň mé první téměř osobní setkání s čichačem omamných látek. ()

Slarque

Tichý příběh dvojice mladých australských domorodců, na které nikomu nezáleží. Proto jejich útěk z vlastní komunity do takzvané civilizace nemůže skončit úspěchem. Výborná kamera i velice přesvědčivý výkon obou představitelů hlavních rolí. Možná vám jejich hrdinové nebudou sympatičtí, ale budete je moci pochopit. ()

thommas

Celovečerní debut Australana Warwicka Thortona je důkazem, že sociální drama z chudých oblastí nemusí být strohé, chladné a nekonečně nudné. Realisticky tragická romance režiséra, který sám sebe označil za beznadějného romantika, se může pochlubit geniální kamerou a především naprosto nepřekonatelnou prací se zvukem a hudbou. Jeden z nejosobitějších filmů roku. "At one of the screenings, an old man – and we’re talking old as in 50, because we don’t live very long anymore – he came up to me with tears in his eyes. He said ‘that’s my story, that’s what happened to me.’ He said ‘I was a sniffer, a petrol sniffer, and I went to town and got in a lot of trouble and then I had to go right out bush to my country to get my soul strong and my head straight.’" ()

gogo76

Samson toho veľa nenarozpráva. Za celý film z neho vyšlo iba "S-S-Samson..."Oveľa lepšie mu ide fetovanie paliva z nádrží áut a v demolovaní je tiež dobrý. Dahlia ho veľmi nemusí, ale postupne sa medzi nimi vytvorí niečo, čo by sme mohli nazvať láskou... Problém filmu som videl v tom, že to, čo chce vyrozprávať, rozpráva pridlho. V prvej polovici sa toho veľa nedeje, navyše dialógov aj kvôli takmer nemému Samsonovi, tu je veľmi málo. Atmosféra dnešného neľahkého života je ale vykreslená dobre a to pokľudné tempo spôsobilo, že som pri nečakanej autonehode poriadne podskočil na gauči... 60%, ()