Dokumentární cyklus o historii a úspěších vysokohorského lezectví nejen na Slovensku. (sator)

agassi68

Nie som žiadny horolezec ani fanúšik, ale tento dokument ma vrátil do času, keď dobrodružstvo ešte bolo možné. S konopnými lanami, v klasických ponožkách a páperových bundách sa liezli najvyššie štíty bez kyslíku. A žena v sukni so závojom sa už takmer pred 100 rokmi dostala nad 7000 metrov aby tam zanechala posolstvo o rovnoprávnosti žien. Bežne sa amputovali prsty po omrzlinch a snežná slepota nebol len pojem z wikipédie. K tomu uhrančivý Kvietikov komentár a ja som cestoval v čase.. ()

Arbogast

Z tohto seriálu sa mi podarilo zatiaľ zohnať iba 9. časť - Krutá výzva. Jedná sa o dokument s mnohými vzácnymi zábermi o legendárnom prvom výstupe slovenských horolezcov na Mount Everest na jeseň roku 1984, pri ktorom na vrchol vystúpili naši horolezci Jozef Psotka a Zoltán Demján spolu so šerpom Ang Ritom. Nanešťastie, pri zostupe Jozef Psotka zahynul. Tento dokument fanúškom slovenského horolezectva jednoznačne odporúčam zhliadnuť. ()