Záhada DNA: Po stopách Adama

(TV film)
  • Česko Záhady DNA: Hledání bájného Adama (viac)
Veľká Británia, 2004, 48 min

Odkud všichni pocházíme? Mohli bychom být všichni potomky Adama? A pokud existoval, kdo to byl, kde žil a jak vypadal? Přední genetik Spencer Wells se pokusí zjistit, zda někdy žil Adam, ze kterého vzešli všichni lidé. S využitím nejmodernějších technologií analýzy DNA nás vezme na pozoruhodnou cestu po celém světě, během níž půjde po stopách rodokmenu lidstva. (oficiálny text distribútora)

rt12

Jakmile se začnou motat vědecké metody s hypotézemi a fantaziemi, nemůže z toho vzniknout nic převratného natož vědecky solidního. Po celou dobu Wells pokouší přesvědčit diváka o tom, že najde Adama. Lítá po celé zeměkouli, testuje muže různých ras (což mu vůbec nevadí) a snaží se přesvědčit o tom, že všichni mají jednoho jediného předka. Pokusy DNA mu jeho teorii nepotvrzují, spíše utvrzují v opaku. Mě tedy o správnosti jeho teorie nepřesvědčil. ()

Caesius S.

Příliš sporadické než abych to přijal jako fakt. S indukčními důkazy je ta potíž, že skutečně můžeme prověřit stovky nebo tisíce DNA a může z toho vyplývat, že všichni muži mají stejného předka, ale objeví se jeden, který tuto mutaci nemá, a celá teorie se zhroutí. Při zhotovování podoby "Adama" se autoři pohybují již na poli čiré fantazie a nikoli exaktní vědy, mimochodem ty řeči o bibli si taky mohli odpustit. ()