Jiljí odpad!

asi nejschematičtější film, co sem kdy viděl... z hereckejch výkonů jsem se studem propadal o několik pater, především tem dement v ponchu a jeho brácha vojcl byli až zoufale tragičtí. ()

Kam3L

Kdybych nečetl knižní předlohu, dal bych i 4*. Zpracování filmu je dobré, ale knížka je o dost vtipnější a to mi ve filmu chybělo. ()

joffreydepeyrac

Silné, velmi silné čtyři hvězdy. Skvělá atmosféra a v kapse se otevírající kudla na všechny ty kuurwy, dodnes žijící mezi námi. Bohužel znovu si čím dál tím víc vyskakující. ()

DavidAAAA

Velmi slušné retro a vzpomínka na časy, které byly a naštěstí už nejsou. Slušné herecké výkony, kvalitní děj, všechno fajn a příjemné. Jedna hvězdička ale dolů za bezostyšné vykradení několika momentů z kultovního díla Jana Pelce ...a bude hůř v druhé polovině filmu. ()

Semily

Já jsem starší ročník a tento film byl podle mě propagandou, ne vše bylo za komunismu špatné, takové věci se děly, ale v tomto filmu je to značně přehnané! ()

Antagonist

Výjimka potvrzující pravidlo toho, že se i v dnešní době dá natočit vynikající český film. Doporučuji všem zhlédnout a na chvíli zapomenout na neléčitelnou infekci typu Frasbuk, Tvítr, všechny ty chytré telefony, tablety a jiné zabijáky moderního společenského světa. Každá doba má své mouchy a každá jiného druhu. Dnes je normální, aby dítě ve věku nad 3 roky (troufám si říci, že i ty mladší jsou už nakaženi) mělo mobil a umělo na něm lépe než cokoliv jiného, dítě přestane naříkat, začne si pomalu zvykat na digitální svět a nevnímá, co se kolem něj reálného děje. Kde se stala chyba?! Která doba je horší?!… Toliko k filmu… ()

Morb

Za tenhle film by měl někdo dostat kriminál. Ještě nikdy jsem neviděl tolik rozporuplný film. Přijde mi, jakoby scénář psali dva naprosto rozdílní lidé. Jeden vytvářel výborné, nijak netlačené vtipy a hnal děj dopředu a druhý dělal přesný opak. Opravdu nedokážu pochopit, jak mě jeden a ten samý film dokáže v jedné chvíli mrazivě uzemnit (hranice, brácha doma z vojny) a o 20 minut později mě až rozesmát strojenými a někdy přímo trapnými dialogy. Právě ta strojenost téměř veškerých dialogů omladiny je natolik do očí bijící, že mě kolikrát napadala otázka "Ve kterém vesmíru, by tohle 18 letý kluk řekl?", což mě dost odtrhávalo od děje, do kterého jsem byl jinak naprosto vtažený. Atmosféra totiž byla vytvořená dokonale a už od prvních minut jsem se cítil, jako bych vyrůstal v 70. letech, ačkoliv jsem tou dobou ještě nebyl na světě. Film oplývá obrovským počtem hraničních situací, kterými se snaží danou dobu vykreslit. Filmu vůbec nevadí, že je vyprávěn právě z pozice dospívajících kluků a ačkoliv jim některé situace mohly být ukradené, člověku znalému tehdejších poměrů ukradené nejsou. Na můj vkus ale bylo těhle situací až moc, takže se mi po chvíli navodil pocit "a jéje, co se teď zase stane". Film se snaží ve dvou hodinách postihnout všechno, co se u nás dělo 40 let a to prostě nejde. Možná mohl některé situace vynechat a pořádně se opřít do těch zbylých. Otázkou je, které vynechat, protože silně působily všechny. Co mi na filmu ale vyloženě vadí je velký počet NEherců. Už ve Smoljakově Rozpuštěný a vypuštěný mi vadil neherec v roli Hlaváčka a ani odůvodnění, že to byl úmysl s cílem vyjádřit nezkušenost, mě neuchlácholilo. Spojení neherců v hlavní roli se zmíněnou strojeností dialogů někdy působilo přímo amatérsky. Obstojně zahrál (rozuměj "nevadil mi") Jakub Šárka, naopak vypravěčství v podání hlavního hrdiny mi bylo taky proti srsti. Na film jsem napsal spoustu kritiky, ale jen proto, že to mohl být naprosto skvělý film. Dějová linie je prvotřídní, film má své silné momenty, které se střídají s dobrými vtipy. A za to právě ten kriminál. Tenhle film měl na víc, než na 3* ()

schuffyk

Excelentní popis režimu minulého (zapomenutého), i když asi ne všemi hned pochopený. Po několikerém shlédnutí přicházím tomuto filmu víc a víc na "chuť". Pořád přemítám, zda "pomatení" mysli táta hraje, či nikoliv... Prostě naprostá pecka, škoda jen, že naše děti už úplně nepochytí sílu tohoto filmu. ()

LukasMaly

Vtipný film z dob komunismu poukazuje na život ,,začínajících mániček", které stojí proti režimu a opakovaně mají problémy s příslušníky VB. Každý den se scházejí na mládeži oblíbeném kopci, kde probírají všemožná témata a při tom popíjejí alkohol. Moc hezké byly krátké vtipné scénky. Třeba legendární ,,polib nám prdel Daňku" Opět důkaz toho, že i v u nás může vzniknout hezký film. 90% ()

stanslon

Občanskému průkazu dávám čtyři hvězdičky, což je u mne poměrně dost. Ani ne tak za herecké výkony, ale pro pravdivost. Já v té době žil a bylo mi také tak nějak jako klukům. Nebylo to jednoduché, ale já to hodnocení dávám hlavně režiséru a scénáristovi. Na rozdíl od našich politiků, podle kterých by hoši skončili v nějakém koncentráku, jsou jen v problémech, jako jiní revoltující a i v jiných režimech. Já to viděl jako takový malý český Hair. On to Forman tehdy v těch sedmdesátých také vzal trochu moc propagandisticky. Ale to jsem si uvědomil až na konci , kdy na hřbitově stojí stará parta, ovšem už bez Bergera. Jeho jméno George Berger (2. října 1945-6. dubna 1968) je vytesáno na kameni před nimi. Všichni zpívají závěrečnou píseň. Jenže on tam v tom Vietnamu byl George coby Bukowski a jako Bukowski tam i zahynul. A to je právě ten fór muzikálu Hair. ()

JWK

Občanský průkaz je filmem který jest jakým si přepólovaným extraktem a koncentrátem normalizačních seriálů. Rovnocenným soupeřem by mohl být snad jen Botostroj a další perly stalinské propagandy. Občanský průkaz je čistou propagandou, která přímo nelže, ale pokřivuje a vyhání do absurdna, pohledem skrze oči chátry, která by stejně jako tehdy tak i např. za první republiky byla chátrou. Film si na jakou si sondu do minulosti a snaží se nám ukázat že toto vlastně zažíval celý národ a taková a jedině taková byla minulost. Člověk by si skoro myslel že se v ČSSR žilo hůř než za Heidrichiády. Přesto je film kvalitně natočen. Ale to byl major Zeman taky. ()

malet

Kdo nezažil, nepochopí.... Od scény s novým jízdním kolem spolužáka Pačesa, záběrů ze SRPŠ, posezení s čůčem, ne-výletu k moři, negramotný příslušník Vlach, Plastici.. nemá smysl popisovat děj filmu. Ale nostalgicky jsem si připomněla slogany poplatné době, nábytek, oblečení, muziku, obušky... . Celá partička hrála výborně, Martin Myšička po zblbnutí suprovej.. a vlastně i ten konec je tak nějak dobovej. ()

Brunetgirl

Příjemný film, mělo by se lidem stále připomínat, co si naši rodiče a prarodiče za bolševika zažívali. Velice překvapivé je i obsazení "neherců" do hlavních rolí a také se potvrzuje mnou propagované tvrzení, že chlapům nejvíce sluší delší vlasy a dělají je zajímavými, viz. Popelka s dlouhýma/krátkýma vlasama - nebe a dudy:-) Obecně mi film přišel plný zajímavých osobností a doufám, že jim nějaký režisér dá ještě někdy prostor. Nebýt kluci tak mladí, tak se do nejednoho platonicky zamiluju:-) Aně Geislerové role vyloženě slušela, což podle mne nebývá moc často, také pokus o emigraci byl hodně překvapivý. Líbilo se mi to. ()

Dajman odpad!

No takže. Ako to povedať a nebyť vulgárny. Čo sa týka deja. Dlho som nevidel nič tak hlúpo spracované. Partia exhibicionistov bojuje tvrdo proti systému aby si mohla nadávať ako je to možné dneska. Vyzerajú ako stroskotanci ktorý sa podobajú dnešným Punk-áčom a ľuďom podobného typu. Jak stroskotanci čo nevedia čo so sebou tak len nadávajú na systém. Keby boli v dnešnej dobe tak fetujú a pichajú si drogy....... A teraz na kvalitu.... polovicu filmu som nerozumel lebo miestami mi to prišlo že si rozprávač (ten chlapec) mrlmle pod nos. Sem tam nejaká normálna veta inak vkuse len frľal. Ku koncu som kvôli tomu nerozumel kto jak skončil ibaže ten rus zomrel. Potom scénu jak našiel tomu motorkárovi občiansky v ktorom mal že je príslušník VB som nepochopil, prečo ich nepustili cez hranice tiež nechápem, veľa veci tam normálny človek nepochopí a musí rozmýšľať čo a prečo. 2 hodiny života ktoré mi nikto nevráti. Ešte raz ďakujem :) ()

tos94

Tak ačkoliv jsem měl obavy, musím film velice doporučit, pro nás co nezažili socialistický režim, nám dává velice komickou ale přesto hlubokou informaci o tom jak to chodilo. Musím uznat že je to vážně skvělý film. Smál jsem se víc než jsem čekal. I přes to že se občas zdá že herecké výkony jsou béčkové, občas pocit že horší, ale ostatní podání všeho ve filmu to dokonale vyrovná a člověk se pobaví. ()

fajntomas

Myslím že když už to postrádalo děj, zápletku, rozuzlení, nebo happyend, mohlo to být jen lehké retro nahlídnutí do roku cca 1977?. Ale od účesů a oblečení až po auta to bylo nesladěný. Líbily se mi výkony herců a poklidný rytmus. Málo vtipu nebo drama. Chybělo koření. 65% ()