Exever

Celkom novy cesky filmik na ktory som sa aj tesil, no aj ked ja som tie casy uz moc nezazil, hodne viem z rozpravania rodicov a ich znamych. Kazdopadne mne sa tento film nejak extra nepacil, cely cas som cakal ze sa nieco stane ale bolo len take nijake. U mna 2* ()

tomkat

Tohle pravidelně promítat na středních školách, aby další a další lidé věděli, z jaké temnoty jsme v roce '89 vyšli - a taky, že i tu dokázali někteří snášet s humorem. Velmi uvěřitelný a "všednodenní" film - tady je to moc, moc důležité. Díky, tvůrci! ()

mfanta

60% - Film zajimave ukazuje nektere aspekty fungovani komunistickeho rezimu. Hned nekolik lidi je existencialne/psychicky zniceno. Postavy mi ale prijdou ponekud cernobile, trochu nerealisticke. Dalo se na to koukat, ale nyni, po dvou mesicich si horko tezko vybavuji hlavni okamziky filmu. ()

mr_radek

Miluju Šabacha a miluju filmy o životě v tehdejším režimu, kdy neexistovaly technologie jako nyní, a kdy k sobě měli lidé blíže, spojovala je hudba, názory a s tím spjatý nekonečný boj proti jednomu nepříteli. To už je v dnešní společnosti nereálné. Občanský průkaz řadím mezi jeden z nejlepších filmů o letech dávno minulých, ne-li nejlepší. Ono jistě, Pelíšky jsou Pelíšky, ale tohle je takové jiné, ukazuje to všechna zákoutí. Život dospívajících, jejich rodičů, kteří se pokoušeli vzepřít systému, naději, lásku, zklamání, ztrátu ideálů. Pelíšky jsou hodně založeny na výborných hercích a jejich legendárních hláškách, kdežto OP je o příběhu. Neznámí herci tomu dodávají autentičnost. A jak už jsem zmínil, Šabach je moje srdeční záležitost, od knižní předlohy se film v některých věcech liší, aby dodal filmu pospolitost, ale příběhový základ je stejný. Viděl jsem to už minimálně 5x a pořád mě to baví, a to je známka pětihvězdičkového filmu. ()

Mate0

Tleskám O.Trojanovi ! Opravdu hodně povedený film kde mnozí zavzpomínají na svá mladá léta ....Do toho skvělá hudba a ukázání jak byla tehdy hudba nástrojem vzdoru proti systemu !Jo hold doba kdy nebyl každý denně jen na FB .....Buďme rádi že jsme měli mládí kdy se chodilo ven a hrál fotbal apod..... ()

PersilVanish

Mráz po zádech běhal celej film. Skvěle pasovala komediální strana a chvíle, kde by jste vysmrkali tunu kapesníčků, vyrvali židli a poslali jí do klubu KSČ. A tohle je v málo filmech. 5* a je smutné, že nejlepší české filmy jsou o komunismu -Pelíšky a průkaz. ()

ACE 2007

to točil někdo, kdo má modrou knížku a o socialismu ví úplný..... Takový Kameňák posbíraný posloucháním bezdomovců z Holešovic... ()

Wolf28 odpad!

Další odpad co vystavuje na obdiv součastnou kleptro fašistyckou společnost a za maximálního nasazení se snaží pošlapat a zostudit vše co bylo před pravdoláskařském pučem ožralce a nic neumětela havla a znovu se vám to nepovedlo....slabé a trapné prostě odpad ()

GaP

Film jsem viděla v české televizi, tuším, že to bylo ve svátek...Když je ten svátek, tak se mrknu na něco českého ;)...Film začal a já se nestačila divit!!!! Viděla jsem už mnoho filmů s tímto tématem, ale tento byl neskutečně syrový a surový!!! Upřímně mi z něj bylo zle i druhý den!!!! Film povinně do škol!!!! ()

metalmaus

Poslouchám teď v autě audioknihu Občanský průkaz a přestože mi film nepřišel špatnej, pomalu při poslechu zjišťuju, že Jarchovský s Trojanem z Šabatovy knížky udělali nezávadnou, tak nějak vtipnou komedii pro publikum multiplexů. V letňáči v Chomutově nebo Žatci by ho vypískali. ()

Brambory

Celý film pôsobí neprirodzene, dojem kazí najmä to, že takmer všetci namiesto hrania len recitujú, navyše tí chalani nevedia artikulovať, takže im nie je rozumieť. Škoda, inak by to bol zaujímavý film. Ale čo vraveli pred premiérou, že to bude lepšie ako Pelíšky (tým len zhoršili už aj tak pokazený dojem, lebo som mala väčšie očakávania), je poriadny nezmysel, pretože tu nie je vtipná ani jedna scénka, skôr je celý film len prehnane tragický (i keď verím, že zobrazenie života v danej dobe je realistické, ale ani vtedy predsa nemal bežný život iba negatívne stránky a chvíle). ()

katikka

Po druhom vzhliadnutí musím povedať, že bodaj by bolo takých českých filmov o tomto období viac. Na Pelíšky to síce nemá, ale rozhodne sa približuje. ()

Péča

Parádní film! Tu dobu znám pouze z vyprávění od rodiny a známých, naštěstí ze strany normálních lidí a né bonzáků. Je vidět, že ta doba byla fakt tak prolezlá bonzáctvím, udáváním, a křivostí každý svině co chtěla lízt do zadku (nejvíc mě nasral u konce Čambora - L. Latinák). Bohužel byly případy, kdy k bonzáctví byli lidé donuceni a to jsou zase hnusnější příběhy. Film je opravdu výborně provedený. Zkušení i začínající herci zapadají každý do své role perfektně. Nejde tu vytknout sebemenší chyba, prostě nahlédnutí do doby, jak to zde ''krásně'' fungovalo. Víc takových filmů v české kinematografii! Filmy co stojí za shlédnutí z této doby: Pouta, Konfident, Hořící keř, Pelíšky. ()

Esty

Skvělá česká komedie s výborným obsazením. Ti starší si mohli připomenout své mladé postrevoluční časy a my mladší jsme mohli vidět, jak to bylo úžasné mít něco pro co jste mohli žít, i když vám to vláda zakázala nebo vás poslali na vojnu. Byl také promíchán spousty rozdílnými emočními situacemi, smutek, štěstí, ale i zklamání. A vylíčení prožitků hlavního hrdiny neměly chybu. ()

Widlicka4

No nevím, nakolik to je, nebo není komedie. Je to vlastně poměrně smutný film o době, která už je naštěstí pryč. Dobře napsané, dobře zahrané, dobrá hudba. Překvapivě dobře funguje kombinace mladých hereckých začátečníků a jejich rodičovských hereckých matadorů, nominace na ČL pro Myšičku i Geislerovou zcela oprávněné. V podstatě není co vytknout, byť atmosféry Pelíšků tů nedosahuje, ()

pyromantik

Ďalší pokus o socialistické retro á la Pelíšky. Na tie sa OP však zďaleka nechytá. Neviem si pomôcť, ale jediné filmy, z ktorých je NAOZAJ cítiť tú atmosféru socializmu sú tie, ktoré boli za socializmu aj nakrútené. Takže asi tak. Toto je už znásilňovanie, v ktorom si proste každý všímavý človek všimne tie neautentické vyblýskané zrenovované automobily (mimochodom že by Lady v 70tych rokoch behali po uliciach... no neviem..) a kostýmy sú príliš pestré na tú dobu a dalo by sa pokračovať.. Mne osobne neustále zobrazovanie hipíckych vlasatých zasranov, ktorí uvedomele provokovali komunistov pripadá totálne trápne a nerealistické. V tom čase mali decká rešpekt a strach. Viem, že v tej dobe by ich kantori osobne vyšmýkali nožnicami priamo v škole. U nás bola za dlhé vlasy na základke 2ka z chovania. Aj to 100x opakované zhadzovanie a zosmiešňovanie vtedajších esembákov už málokoho baví. Mladá sexi učiteľka je tiež trochu z inej doby, skrátka, nevyšlo to a ja som to Trojanovi nezožral. Vyzdvihol by som len herecké výkony, tie boli presvedčivé. Až na to, že film bol vlastne o ničom. Bez pointy. ()

RizzieRock

Velice povedený film, přirozené herecké výkony a dialogy k nezaplacení :D - doslova ze života. Dobu jsem nezažila, ale myslím si, že film má své poselství i mimo kontext doby (třebaže jeho hlavním záměrem je dobu přiblížit, to nepopírám) a že pro mladé lidi není těžké se s hrdiny ztotožnit, jelikož některé věci se ani v přetechnizovaném světě 21. století prostě nikdy nezmění :). ()

JohnnyV

Velice smutná komedie. A nádherná je především podkladová Dylanova píseň Most Of The Time, i když je o 15 let mladší, než doba, ve které se film odehrává. Takovéto filmy by se měly neustále pouštět zejména těm zabedněncům, co si neuvědomují, v jak svobodných časech žijí. ()