JohnTheOne

Rozhodně jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Naštěstí jsem nedal na první dojmy z trailerů, kdy mi to přišlo jen jako další z mnoha filmů o totáči. Opak je pravdou. Nejzajímavější mi na filmu přišla ta opravdu tíživá atmosféra a nemožnost úniku. Za vyzdvihnutí stojí také výkony neherců, především Matouš Vrba, vůdce party je opravdu výrazný. ()

Kybela

Povedeným fórům jsem se pěkně nasmála a ten zbytek mi dal svou odpornou realističností pěkně zabrat ještě ve snech noc po shlédnutí filmu. ()

Czudas

Nějak se mi daří chodit do kina poslední dobou, kde prožitek je přece jenom jiný. Občanskému průkazu dávám "pětku", protože jsem se u něho smál i plakal. Ocitl jsem se v sedmdesatých letech a broil proti zhovadilému režimnímu aparátu spolu s těma klukama, natrhl jsem si 15.stránku v občance, nechtěl jet do Jugoslavie a ani jít na vojnu, za to jsem se těšil na Plastiky, ale seřezali nás fízlové, vyplakal se na rameno starého bigbitiáka a záhy zjistil že je to estébák....opravdu byla to zajímavá a pestrá doba ikdyž se někdy jeví jako šedivá ()

Raz2

Musím říct, že po dlouhé době jsem viděl český film, po kterém jsem neodcházel z kina zklamaný. Na plátně jsme svědky opravdu zajímavého a vyváženého mixu na jedné straně mladého, dravého, radostného a nespoutaného mládí, na druhé straně dodýchavajícího, zatuchlého, deprimujícího a společnost svazujícího komunistického režimu. Z tohoto filmu si odnese každý něco. Starší generace si zavzpomíná na předávání občanky, plastové sáčky od mléka, fronty na maso a další drobnosti. Ti mladší se snadno ztotožní s hlavními hrdiny, jejichž ideály tvrdě narazí na společenskou realitu a všudypřítomné udavačství a fízlovství. Pouze dvě věci bych tomuto filmu vytkl. Tou první je jakási nesourodost. Tak trochu mi připadalo, že se jednalo spíš o sled scének z totality než o ucelený film. S tím souvisí i podle mě zbytečně dlouhá stopáž. Podle mě tam byly scény, jejichž vystřižení by filmu neuškodilo, spíš naopak. Tou druhou jsou herecké výkony hlavních představitelů. Je hezké, že byli vybrání mladí neokoukaní neherci, ale jejich neokoukanost si bohužel vybrala svou daň na úrovni jejich hereckého výkonu, který místy pokulhával. Na jejich možnosti to byl sice úžasný výkon, ale při srovnání se zkušenějšími hereckými kolegy to občas bilo do očí. ()

Danaak

První jsem četla a až potom viděla. Ještě teď jsem ovlivněná komorní atmosférou co byla v kině a především tou hudbou co tam zněla! A tak říkám, že se mi to líbilo moc. A nelituju! ()

rigby

Hodně jsou z toho cítit Pelíšky, ale jinak se jedná o velmi slušný film. I když hodně idealizuje a přikrášluje a nenechává prostor pro fantazii diváka. Na domácí tvorbu posledních let mírný nadprůměr. ()

veverysiak

Za najväčšiu slabinu tohoto filmu považujem snahu tvorcov zobraziť čo najviac symbolov nešťastných sedemdesiatych do relatívne malého formátu, čo sa odzrkadlilo na takmer klipovitom výsledku diela, pri všetkej úcte, aj 137 minút je žalostne málo na to, aby sa v nich dalo čo len spolovice vyčerpávajúco podať tú blbú dobu so všetkými jej absurdnosťami a drámami, preto si myslím, že film na prvé pozretie nebude príliš zrozumiteľný mladej generácii, ktorá na jeho vychutnanie bude potrebovať výklad a vysvetlivky tých skôr narodených, pre tých druhých ide o koncentrovaný výťažok toho najtragikomickejšieho z onoho obdobia podaný na veľmi vhodne typizovaných hlavných hrdinoch, ktorí na rozdiel od ich masových kolegov chtiac či nechtiac prešli na menšinovú stranu odporcov režimu, absolutórium si zaslúži dôraz na dobové kulisy prepracované do najmenších detailov, obe strany Moravy strašne potrebujú takéto filmy, lebo starší zabúdajú, mladší netušia, a čo je ešte horšie, jedni s druhými sa o tom ani nemajú čas porozprávať, takže 70%. ()

Hawaitypek

Autentickosť hodnotiť nemôžem pretože v tom čase som mal asi -20rokov ale z celého film vyžarovala pohoda no občas som si povedal že v tej dobe by som asi žiť nemohol.....4* (Latinák mal asi 2 minúty slávy) ()

Element2

Pokud člověk vyrůstá na Hollywoodu, tak na český film musí vyloženě dozrát. Jsem rád, že se mi toho dostalo. Po Románu pro muže, jsem nevěřil, že "jsme" schopni natočit dva skvělé filmy v jednom roce. ()

wesker

Sladkobolná tragikomedie u které trochu mrazí při vzpomínkách na ty "báječné časy" kdy o nás rozhodovali jiní.Kdo nezažil nepochopí. ()

jopal

Viem, ze to nebol dokument, ale vadi mi, ked sa dnesna mladez stretava len so samymi jednostrannymi pohladmi na komunisticke obdobie. Ano, bolo vseliako, ale v kazdom rezime existovalo nieco pekne a nieco spatne. Ani teraz to to nie je inac. Ale film ma uplne vtiahol do deja a opat som pocuval tie "moje" pesnicky, videl tu "moju" partiu. Akurat mi chybal ten strach, lebo ako pubertaci sme si vsadepritomnost estebakov este neuvedomovali... ()

Lethe

Další film, který se připojí k beztvaré pelíškopupendoidní-retrohumorné kaši. Jednou mi bude hodně zatěžko rozřadit jednotlivé scény do jednotlivých filmů na motivy knih Petra Šabacha, takže do Videostopu se pro jistotu hlásit nebudu. Úděsná je hlavní chlapecká čveřice, neumějí ani hrát ani mluvit a tím mi absolutně kazí jinak skvěle zahrané role tatínků(M.Myšička,M.Taclík,J.Macháček). Narozdíl od Hřebejkova pojetí vhledů do minulosti si Trojan dal za cíl ukázat VŠECHNO a ze VŠECH stran. Je tam příliš silných postav, příliš vyhrocených situací, příliš silných momentů, takže se to, co by jinak mělo šanci vyniknout, ztrácí. Já bych se bez Občanského průkazu určitě obešla. ()

Honzad007

Stále mi vrtá hlavou, proč se český film obecně tolik plácá v neoblíbené minulosti? Proč se filmaři nadále vrací k něčemu, o čem už bylo natočeno příliš. Motivace vzpomínek, poučení a přiblížení současné generaci není na místě. Takovéto snímky totiž výsledný pohled dost zkreslují. Kladu si otázku, jaký rozměr má vlastně Občanský průkaz mít? Jde o story party puberťáků, jež vyrůstají za normalizační doby a prostě nás chce pobavit a lehce i poučit tehdejšími podmínkami ukázané na půdě promítaného města? Nebo jsme se snad dostali někde úplně jinam, do společensko hodnotící situace zaobírající se StB, policií, květinovými dětmi a nesvobodou? Výsledek je možná kvůli nejisté odpovědi rozpačitý. Celou dobu snímek zůstává někde mezi těmito světy a nemůže se rozhodnout, na kterou stranu se defnitivně rozjet. Tvůrci dali důraz na precizní a uvěřitelnou výpravu, předloha Petra Šabacha zřejmě taky nabízí kvalitní půdu k rozehrání slušné podívané, ale místy vyloženě trapné a kýčové situace všechno opět srazí o stupínek dolů. Navíc, práce Ondřeje Trojana s herci mě vyloženě zklamalo- představitelé ústředních rolí působili během celého filmu tak nepřesvědčivě, že jsem jim žádnou větu ani emoce prostě nevěřil. Film tak staví na relativně známých a stabilních tváří, Aňa Geisleroá i Martin Myšička zvládají své party na výbornou, ovšem že by celkově převládalo našení? Ani náhodou, těšil jsem se na další příjemné zjevení v českém filmu, dočkal jsem se solidní jednohubky s další dávkou normalizačního patosu. ()

miza

Dlouho mi tento film připomíná mé mladí.Ono to opravdu tak bylo.Prosnulá stránka č.15.Boj s příslušníky VB a boj i s ruskými okupanty.I já slyšel slavnou větu a tom,že odejdou až budeme žrát trávu.Byl to kus našeho života a bylo to kruté,ale krásné.Konečně film o naší generaci.A velice dobrý. ()

valachmar

Nerealne.V podstate je to kapitalisticka propaganda.V 75' som mal 16 rokov a bola to doba uplne ina.Na realne zobrazenie tej doby si budeme musiet este pockat.Ano, aj policajti sikanovali mladych, ale vacsinou opravnene, ked sa diali vytrznosti.Osobne som chodil na nelegalne punkove koncerty a aj ked to zoparkrat fizli rozohnali, nikdy nikoho nebili ani nezatykali.Strasne vela blbosti je v tom filme. ()

david666

Konečně zase jeden z lepších českých filmů. Ač se (opět) řeší komunismus (fakt by mě zajímalo, kdy už se s tímto obdobím filmaři vypořádají nadobro) tak je to podáno stravitelným způsobem. Někdy je to sranda ale většinou se i pod tou komediální slupkou skrývá hrůznost tohoto režimu v celé své "kráse". Čtyřka hlavních postav je sympatická (u mě tedy kromě básníka) a hlavně se jedná o neokoukaná tváře. AŇA opět výborná v roli maminky - ze začátku bych neřekl, že jí tuto postavu budu věřit ale stalo se. jinak geniální scéna je "kde mám svoje džíny a kde jsou mí stouni" - tam je obsažena asi hlavní esence tohoto filmu. ()

Plysliska

Obrovské zklamání. Celé mi to přišlo jako velmi nepovedená karikatura knižní předlohy. Zase další film, kde jsou komunisti zobrazováni jako komické postavy. Proč? ()

Georgeus

Film ve mě vyvolal strach a jakousi beznaděj která byla v době komunismu. Moc z této doby napamatuji z důvodu mého nízkého věku, ale věřím, že to bylo přesně tak jak bylo zfilmováno. Děj je zaměřen na partu náctiletých delkventů kteří příliš nesdílejí komunistické smýšlení a smysl pro předpisy, příkazy a zodpovědnost. ()

KeiGe

Film, který mě na plakátech zaujal a nakonec zklamal. Byla to nuda. Dobrý film je podle mě takový, od kterého se nemůžu odtrhnout. Od tohoto jsem odešla snad pětkrát a viděla vlastně po kouskách. Snad bych měla o trošičku lepší názor, kdybych to viděla jako celek, ale… abych řekla pravdu, tak o to nestojím. Nebyl to špatný nápad – hodně z toho dřívějšího režimu a párkrát mě to i pobavilo. Ale prostě 3*. Na víc to prostě nemá. ()