Jonatána

Dvě slova: výborný film. V některých momentech (a bylo jich dost) mi šel mráz po zádech a měla jsem strašlivý vztek a chuť někoho zmlátit. ()

markotter

Řekl bych typický film dvojice Šabach-Jarchovský s tím, rozdílem, že točil Trojan a ne Hřebejk. Vše ostatní se mi zdálo podobné - střídání komických a méně komických (někdy i hodně vážných) situací, jednoduché hlášky, z nichž některé určitě vstoupí do historie, Ańa Geislerová a Jirka Macháček, soundtrack s dobovými písničkami, atakdále. Akorát Hřebejka už mají asi všichni dost a Ondřej Trojan je jaksi neokoukanější, tak má lepší hodnocení. Film mi byl hodně blízký, protože sám jsem o trochu později prožíval něco podobného i poslouchal podobnou muziku, ale na 5 hvězdiček bych to neviděl, hlavně díky absenci hlubších emocí. jedna opravdu silná scéna z podchodu na celý film nestačí. ()

BDMarty007

Film, který je hodně podobný filmům z dílny Hřebejk - Jarchovský, ale s tím drobným, avšak podstatným rozdílem, že tam chybí takové to "milé" až smířlivé, minimálně takové to hořko-sladké vidění té doby. Ono se určitému sentimentálnímu pocitu bohužel úplně ubránit nelze. Přece jen to byly mladé krásné holky a kluci, úžasná muzika, duch hippie, společný komunistický nepřítel dával lidi krásně dohromady, alespoň dokud o moc nešlo. Tady je ale přece jen dobře vidět, jak to jelo na hraně a velmi snadno to sklouzlo z příjemného mejdanu do pěkné katastrofy, nemluvě o strašlivé hrozbě v podobě vojny - buzerace v komunistické armádě. Scéna s rukou na záchodě mě drásala, právě proto, že dva moji kamarádi to opravdu udělali. Film samotný má trochu slabší nástup. Úvod je hodně popisný a trvá docela dlouho, než se začne něco dít. Pak už to ale odsejpá slušně a člověk si ani nevšimne, že film má více než 2 hodiny. Casting a herecké výkony se mi líbily moc. Také jsem ocenil, že ani v jednom momentě nepropadl režisér pokušení a nesáhl po žádné laciné komediálnosti či lascivnosti, jakkoliv by příběh dával k obojímu obrovský prostor. Předpokládám, že nás ušetřil příběhů a ukázek sexuálního zasvěcení hlavních hrdinů právě proto, aby nezvyšoval sentimentálnost a atraktivitu doby. Samozřejmě výborná muzika a závěrečné titulky. Jediné co bych asi vytknul je, že možná přece jen obludnost režimu je trochu upozaděna lehce romanticko-rebelantským sentimentem. Ale ono to asi koresponduje s osobním prožitkem spousty lidí, mě nevyjímaje. ()

barajda

Ačkoliv mě na začátku kluci trochu vyděsili, tak jsem si nakonec zvykla a vžila se do filmu. 137 minut uběhlo dost rychle, dlouho jsem se v kině nesmála nahlas, ovšem pak zase následovala řada mrazivých momentů. Skvělé, jak rostly vlasy... ()

zaam

Ano, ano, ano! Málokdy se stává, že se mi líbí český film, a tenhle se mi líbil opravdu hodně! Vtipný to je, a to není všechno. Převážně anglicky zpívaný soundtrack je vybraný také skvěle. A nejlepší role? Já volím básníka. Denně nosit pětky domů,/ nemusí být zlozvykem,/ zvlášť když přihlédneme k tomu,/ že je nosíš pod trikem. ()

waska

Popravdě, tenhle snímek patří až do druhé kategorie máničkovských filmů. Tohle už tady bylo, navíc s ne příliš dobře vybranými máničkami - kromě Myšičky a Geislerové prakticky nikdo výrazněji nezaujme, u Pelíšku jsem doslova řval smíchy, tady rozesměje ( sice dobře ) jen pár scén. Ne, že by to byl špatný film, to vůbec ne, ale když se točí film o komunismu, zvykl jsem si na nadprůměrný standart a tenhle film tam bohužel nepatří. Ale vidět za to stojí. ()

Tamten

Zajímavé události kolem pár kluků z bolševického období, občas srandovní a občas smutné (často oboje zároveň, poskládané do filmu. Vlastně tu není žádný pořádný dějový příběh, ale vůbec to nevadí. Tak nějak se pěkně kouká, jak to celé volně plyne od nikud nikam (asi jako doba samotná). ()

Candid

Z mého pohledu těžko hodnotit... příběh na mě zapůsobil docela silným dojmem (až aspoň trošku zapomenu na film, určitě si přečtu knížku), celou dobu mi ale film kazily výkony herců. Například Kristýna Lišková je vážně krásná ženská, ale hrát opravdu moc neumí, stejně tak i hlavní klučičí postavy mě zrovna dvakrát nenadchly, výlev bratra, který se vrátil z vojny nebyl vůbec uvěřitelný a tyhle pocity mě provázely celým filmem... na druhou stranu těžko trávím dlouhé filmy, ale tady mi to uteklo jako nic. Mám hodně rozporuplné dojmy. Dvě, tři nebo čtyři hvězdičky? Asi ani jedno... ()

sehe

Zažila som dobu komančskej rezervácie, i keď iba ako dieťa,tak film Občiansky preukaz ma neoslovil natoľko ako Pelíšky.Príbeh 15 ročných teenegerov preberajúcich svoj červený občiansky preukaz až po snahu vyhnúť sa vojenčine pomocou modrej knižky,má niekoľko vtipných situácií,ale skôr to bol pre mňa na neúnosnú dĺžku roztiahnutý a o množstve postáv vypovedajúci priemerný film z čias socializmu. ()

Shakaar

Jsem mírně zklamán. Přecejn na to že na to byly vcelku pozitivní ohlasy a že jsem i shlédl besedu s tvůrcem tohoto snímku jsem čekal možná víc. Přecejen po úspěšných snímcích jako jsou Pelíšky nebo Pupendo jsem byl natěšen že něco podobného zažiju i tady, tedy přinejmenším kombinaci. Film mapuje necelých 5 let života ve kterých 4 kamarádi dostávají občanku, zažívají co to je hněv tehdejšího režimu, do toho zažívají osobní problémy a vesměs se otevřeně staví proti komunismu...přecejen jako myšlenka pro děj dobrá, nicméně zpracování mizerné. Od nezkušených herců po hudbu, která neustále oslavovala Boba Dylena (jako bych ho neznal z kazet od mamky). Pokud si režisér chtěl zavzpomínat mohl to udělat lépe. Knižní předlohu neznám, ale po zkušenosti s Hovno Hoří od stejenomeného tvůce musím říct že z průměrné knihy se dá udělat dobrý film. To bohužel není případ tohoto snímku, jako u většiny filmových adaptací knih. Ovšem podobně dobře byli udělány Báječná léta pod psa. Sám nevím co filmu chybí k dokonalosti, snad kdyby se ubralo zbytečných pasáží a trochu rozšířilo okruh hlavních postav aby si divák nepřipadal že ti 4 jsou středem světa. V konečném důsledku tak dávám lepší 3*...prostě zmařený potencial. ()

Lasombra

I když jsem tuto dobu naštěstí nazažila, dokázala jsem si všechno živě představit. Myslím si, že podle názoru pamětníků, byl film naservírován s velkou přesností reality za socialismu v Československu. Herci hráli výborně. Hlavně ten hippies brácha, který se transformoval z lásky a míru na nenávist a válku, v jeho záchvatu zuřivosti jsem se lekla i já. Učitelka Pivoňková - úžasná filmová postava!A kluci puberťáci - skvělí. Opravdu mě film velice překvapil, na české poměry velice moc! ()

E lan

Povedený film ze sedmdesátých let, kterému by rozhodně slušely ostřejší střihačské nůžky, o něco výraznější herecké výkony a nějaká ta celková myšlenka příběhu. Přesto zobrazení oné doby je provedené velmi dobře a proto se jedná o nadprůměrný počin... ()

Theker

80% ....v čechách to ide... to obzeranie za dobou nie tak minulou. Na slovensku okrem Muziky nevzniklo vlastne nič. Film ktorý sa tvári ako komédia /smial som sa dosť často/ no v zápätí vás zmrazí dávkou socialistickej morálky. ()

Mathiue1994

Já tohle období nezažil, ale i tak na mě filmy podobného rázu působí neuvěřitelnym způsobem. Koukal jsem na to s člověkem, který si tímto prošel a pocházel právě z Prahy a nejhorší na tom všem bylo, že mi tohle celé potvrdil, jako tehdejší skutečnost, která nebyla ojedinělou výjimkou, ale každodenní záležitostí. Síla charakteru byla k ničemu, fyzická už úplně zbytečná a slova neměla váhu. Jsem zkrátka rád, že žiju, kde žiju. Nejedná se samozřejmě jen o drama, ale i o komedii a i v tomto směru jsem byl spokojen.Neuvěřitelně se to přiblížilo filmu Pelíšky, a proto jasných 5*. ()