Brain-D

Chápu, že film zobrazuje dobu komunismu, kdy vše bylo strašně těžké. No ale tak nátáhlé a nesympatické. Prostě jsem se u filmu cítil jak kdybych nebyl zvaný a ani jednoho z té bandy kluků jsem si neoblíbil. ()

Compadre

No jo, komunismus, to je ve filmech zlatej důl, několikrát se to potvrdilo. Nevyčerpatelné téma, řekl bych. V Občanským průkazu je tak nějak všechno, co se odehrávalo v "...A bude hůř," (muzika, průsery, chlast, emigrace..jen všechno v menším měřítku), ale tyhle máničky jsou teda o dost takříkajíc měkčí a navíc..a to hlavně..vůbec neumí hrát. Na ten jejich hereckej projev jsem si dlouho zvykal, až jsem si nakonec nezvyk. Oceňuju vizuální stránku, opravdu komunismus až za hrob. Jinak je to takový celkem dobrý, věrohodně vystihující onu dobu, ale k popukání to moc neni. ()

sheldonka.

Tohle období mám na filmovém plátně opravdu ráda, ale ne každý film ho zachytí dobře. Tím nadšenější jsem byla, když jsem zjistila, že Občanský průkaz je hrdou výjimkou. Vůbec mi nevadilo, že zde hráli neherci, ba naopak. Líbí se mi, že je film zaměřený na mladé lidi a na to, jak dobu a vše kolem toho vnímali právě oni. Určitě se na tento film podívám s chutí ještě mnohokrát a vždy si budu v hloubi duše přát, abych aspoň na jeden den žila v té době a s klidem v duši, s nejlepším kamarádem vedle sebe popíjela pivo v rozbitém autě kdesi na louce a nikdo by se nestaral. ()

Sany33

Film zachycuje obraz danej doby, doby komunizmu, súdruhov a červených trenírok. Príbeh zachytený pohľadom teenegerov v tej danej dobe je zaujímavý, pútavý a občas aj nostalgicky vtipný. Občas mi vadil brutálny slang, ktorým sa rozprávalo ale nakoniec som to vedel ustáť. Film mi ale do života nedal nič nové a bol pre mňa iba príjemným oddychom. Teda 50%. ()

lucascus

Tě péro...je to ale dobrý film. Dávám plný počet, miluji tyhleto české hořkosladké filmy, s nátěrem dob minulých (díkybohu). A už teď vyhlížím nový Trojanův film. (Jinak sestry Bokovic jsou perfektní, Aňa jako obvykle skvělá, Myšička rovněž, mladí puboši neštvou, Švorcová v roli ředitelky bezkonkurenční, Taclík v roli typického Čecha taky válí). Ať žije český lev, ať žije český film. ()

lykan9

Velmi dobrý a hlavně vtipný český film. Herecky skoro skvěle obsazený. Důležité je slovo skoro. Občanský průkaz má totiž jedno velké mínus a to jsou herecké výkony čtyř hlavních protagonistů. Očividně jsem asi jediný, ale tito čtyři herci hrající mládež v době totality, byli příšerní. A přitom nebýt těchto čtyř jednalo by se o skvělý film. Škoda. Příště snad Ondřej Trojan sáhne po někom lepším. ()

fabecc1222

Takové to tehdy bylo? Tady bych tomu věřil, že přesně takové to bylo. Výborně načrtnutý dobový příběh, který působí velmi přirozeně, že se s ním každý pamětník podle mého dokáže ztotožnit.  Klasicky silná předloha od Šabacha opět nezklamala, a tvůrci tak na základě jeho díla dokázali stvořit další dobovku, která patří k tomu nejlepšímu, co u nás v posledních letech vzniklo. Mladá parta lidí, snažící se protloukat životem, a na pozadí toho všeho tehdejší režim, a všechny útrapy a rizika s ním spojené. ()

cpt.Lynch

Pecka!!! Retrofilmů je unás točeno jak piv v nádražním bufetu, většinou mají podobnou kvalitu ja ono pivo. Tenhle je jiný, hodně dobrý. Nevtírá se, nejede v laciných hláškách. Nasmál jsem se požehnaně a přitom se jedná o film hodně vážný, až drsný. (škoda že se nazačalo promítat před volbama, možná by ti zkurvení komanči dostali o trochu míň hlasů). Herecké výkony skvělé, přirozené. Cestou z kina mě napadlo, že by nebala špatné natočit dvojku, klidně bych osudy hlavních hrdinů sledoval dál :). Tleskám, zas po dlouhé době výborný český film. ()

ghatos

Nechodím na české filmy do kina. Naposledy jsem v roce 1999 navštívil (po naléhání otce) fenomenální Pelíšky. Po 11 letech jsem se rozhoupal a s matičkou jsem zašel na Občanský průkaz. Dopadlo to nad očekávání dobře. Nemá to cenu komparovat s jinými podobnými filmy. Jde si to vlastní cestou. Herecké výkony jsou velmi slušné. Na to, jak to trvalo dlouho...má to myšlenku, humor a styl. Závěrečná písnička u titulků je super. To, že to je dobrý film ocenilo publikum v kině. Skoro nikdo neodešel dříve, než dohrál závěrečný song. V sále vládla spokojenost. 80%. ()

Deniel

Co říct o filmu, který mě prakticky celých svých 137 minut bavil? Asi jen to, že je Český! Produkci Českého filmu moc nemusím, ale ukazuje se, že v poslední době vylézají na povrch dost obstojné české projekty. Od Protektora přes Kukyho a Pouta a teď tohle! Krása jen tak dál. Akorát jsem ze startu filmu nemohl přijít na chuť hlavním hrdinům celého filmu, ale po nejaké té pulhoďce si člověk zvykne a už se jen nechá unášet vtipnýma hláškama, občas nejakou tou emotivní scénou a prostě vším co ke kvalitnímu filmu patří. Jasných 5* ! ()

horacko

Môj vek, mi nedovolí si tento film pozrieť tým nostalgickým spôsobom, keďže v 70. rokoch som ešte ani na svete nebol. No aj ako mladému divákovi, ktorý si toto obdobie nezažil, sa mi Občiansky preukaz veľmi páčil. Film prekvital humorom, do poslednej minúty, no riešil aj závažné témy, ktorou socialistický režim určite bol. Zaujímavá, tak trochu nezvyčajná hudba, ktorá sa mi však k filmu dokonale hodila. ()

J-o-k-e-r

Slyšel jsem samou chválu na tento český film. ´Nejlepší film od dob Pelíšků´ apod. U mě se teda nálada po shlédnutí nijak nezlepšila. Já ani nevím co bych zde vyzdvihl...vůbec jsem neměl ten pocit, že jsme v 70. letech! Opravdu mě nezaujala ani jedna z hlavních postav, teď je tak děsně moderní vybírat rádoby mladé talenty, ale mě to přišlo tak nechutně umělé, ani jednomu jsem to nevěřil. Jediné výkony které stojí za zmínku je p. Myšička a p. Macháček...já byl hluboce zklamán... ()

Guzo

I přes vysoká hodnocení a po Českých lvech jsem nečekal, že se mi Občanský průkaz bude tak líbit. Na dnešní dobu dost originální po všech směrech a ačkoliv jsem si po začátku myslel, že se bude vyvíjet trošku jiným směrem - konkrétně za třídní učitelkou, i tak skládám pomyslnou poklonu. Na plný počet to sice není, ale už tomu zase tolik nechybělo. ()

Magniel

Pro mě jako člověka, který této době o generaci unikl a zná ji jen z vyprávění je to chytlavé, plné atmosféry a zároveň i úsměvné. U jednoho shlédnutí pravděpodobně neskončím. Perfektni scéna je "Kde jsou do prdele mí Stouni?!" ()

strelenaL

Půvabně přepracovaná předloha. Film má všechno co by měl mít a co jsem si i v nejdivočejších snech nedokázala představit. :-) Skvěle vybraní herci, ústřední čtveřice Petr, Aleš, Popelka a Míťa mezi profíkama byli úchvatní. Jan Vlček obzvlášť získal mé sympatie (SPOILER: za pěkné jamování na klavír a když chudinka Míťa musel přežít mráz...) ()

Kosmik 1

Výborný český film. Co víc dodat, tuhle dobu jsem nezažil (v něčem bohudík, v něčem bohužel), přesto si dokáži představit jaké to muselo být v ní žít. Viděl a slyšel jsem toho hodně, abych si mohl udělat obrázek a tenhle film mi ho jen potvrdil. Přesně tak, jak jsem si to představoval. Jde vidět, že český film má pořád něco do sebe. ()

blackJag

Snaha byla, Trojan s Jarchovským zůstaly ale za očekáváním. Nepodařilo se jim obsazení hlavních rolí (kluci jsou asi typově přesní, neumí ale hrát) a tam, kde se zadařilo (třeba Macháček), tam zůstala stopáž macešsky skoupá. Celý film je navíc tak rozepizodovaný, že ani při nejlepší vůli nedrží pohromadě. 60% ()

drackula

Klasické otázky, ktoré si položilo už mnoho českých filmov z tohto obdobia avšak zase z trochu iného uhla pohľadu. Pelíšky zbožňujem, tento film sa im svojsky priblížil, aj keď porovnávanie nieje úplne na mieste. Kopa hlášok, apelov na nelogickosť systému a dokumentácia dopadov či už malého alebo veľkého vzdoru. Opäť jeden podarený český film, ktorý si niekedy neskôr pozriem s radosťou opäť. 85% ()