Epics

Horka komedie z komunisticke minulosti se stala fenomenem ceske filmove tvorby. Fenomenem, ktery mne ale zacina uz docela nudit, nebot neprinasi vubec nic noveho a stal se pouhou recyklaci vseho, co uz bylo napsano a natoceno! Nemohl jsem se ubranit pocitu, ze koukam na Pelisky v jinem kabate a s jinymy (ne)herci, jejichz herecke 'schopnosti' mne nechali uplne chladnym, coz podporil jeste fakt, ze filmove postavy samotne mi prisly jednoduse neverohodne. Kdyz pridam az pohadkove nazorne rozdeleni na dobro a zlo, absence jakekoliv alespon trochu hlubsi a slozitejsi postavy a hloupou az absurdni negramotnost jednoho z prislusniku VB, nemohu se nejak rozplyvat nad tim, co jsem shledl a na co uz se nejspis nikdy nepodivam. Urcite nepodivam.. Zajimave komentare: Flipper, dobytek ()

onevoice

Hneď na začiatku sa mi vynorili spomienky na detstvo. Červené trenky a biele tričko na telocviku. Iskričkovské a pionierske schôdzky, ktoré ma neskutočne nudili ( vyhlásený ako hanba socialistickej mládeže). Nosenie dlhých vlasov, ktoré sa považovalo sa neprípustné a rebelské(metalista od detstva). Film nádherne poukazuje na svetlé i temné (bola ich väčšina) stránky komunistického Československa 70 rokov. Skvele zahrali všetci ale musím vyzdvihnuť výkon Geislerovej a Myšičky. Na jednej strane kopu úsmevných príbehov chlapčenskej partie a na strane druhej strach s vojny a smrť u Vás vyčaria úsmev i zlosť zároveň. Aj keď trochu z inej doby ale veľmi mi to pripomínalo Obecnú školu. Bavil som sa výborne a úplne súhlasím s Malarkeym, že najlepší český film od dob PELIŠIEK. Plný počet jednoznačne. ()

defender110

Absolutně nesdílím nadšení ostatních . Film se mi zdál přehnaný a příliš černobílý. Chudáci utiskovaní hoši a proti hnusný režim. Nejsem komunista ba naopak jsem rád , že je v trapu , ale toto ne.Také postavení naprostých neherců vedle hereckých špiček mě vůbec nenadchlo a ač je to zajimavá myšlenka výsledek byl hrozný. Chování některých postav bylo naprosto hloupé a bezduché. Některé osudy postav byly "rozjety" a .. nic . Konec mi přišel přitažený za vlasy a velké plus má snad jen hudba, ovšem to je dík božímu Dylanovi, a pod. Jeden z mála filmů kde jsem k hlavnímu hrdinovi zjískal odpor místo kladný vztah. Jen doufám , že tu někoho nenapadne to srovnávat s Pelíšky. V případě , že je OP uváděn jako komedie nesahá jim to ani po paty, v případě , že na Op budeme hledět jako na "drama" se silným protikomunistickým nádechem pak tyto dva filmy ani srovnávat nejde. OP totiž absolutně chybí sebemenší špetka nadhledu a úžasného povznesení se nad věcí, kterým Pelíšky (jako komedie)oplývají. ()

Novik

Na český počin vynikající. Výborné obsazení hlavní čtveřice a dalších. Trojan dobře zvládá navodit atmosféru 60-70 let a hlavně to dokáže podat vtipně. Kdyby to však ukončil půl hodiny před koncem, bylo by za 5*, takhle to ale bylo zbytečně natahované. Viděno v kině. ()

tuberaq

skvělá, česká komedie navazující na tradici úsměvných veseloher o době totalitní - v klidu a bez pocitu viny srovnám tento snímek do řady za Pelíšky i Pupendo ()

mylhaus

Po kinu jsem film viděl s odstupem na DVD. A té původní "pětky" nelituji. Naopak. Všichni neherci jsou takřka dokonalí, reálie, stísněnost doby. Byl jsem o něco málo mladší než hlavní hrdinové, ale spoustu věcí se mi ihned vybavilo. Film vůbec není zidealizovaný, naopak ukazuje, jak málo stačilo, aby měl člověk útrum. Jak kdejaká uklízečka nebo kuchařka, který byla dostatečně soudružsky aktivní mohla ničit kariéru učitelům. jak kdejakej blb mohl beztrestně mlátit mladý lidi. A že tu někdo psal, že neexistovaly party takových kluků? Že byly děti stejní zmetci jako dnes? Zřejmě se pohyboval na nesprávných místech. Právě na to jediné - parta kluků, co se scházeli na svých místech a snažili se zpříjemnit si tu hroznou dobu, se dá vzpomínat v dobrém. K danému tématu jeden ze tří nejlepších filmů. ()

romariost

Doba zachycená v tomto díle a styl vyprávění příběhu působí dojmem , že se to opravdu stalo.Film nemá vyloženě slabé místo a je ukázkou že i v dnešní době se dá vytvořit kvalita.Boková,Myšička,Geislerová se svých rolí zhostili skvěle, ale ani ostatní herci nezůstávají pozadu. ()

Fanys

Filmy podle knižní předlohy pana Šabacha jsou tradičně povedené. Ale v tomhle případě se mi knížka líbila mnohem víc a proto mi ve filmu chyběly některé důležité pasáže. Ale jinak dobré. 80% ()

Edge_666

Skvěle realistický pohled na dobu, kdy nám vládli komunisté. Film mě mile překvapil. Čekal jsem komedii a přišlo drama. Občas mi chodil mráz po zádech. ()

4Sima

Krásná doba dětí květů a mániček. Slovo krásná se dá říct ale jen v tom případě, že jste v této době nežili. Občanský průkaz je velice kvalitní film, svým obsahem mě blízký. Co dodat? Black Sabbath!!!!! ()

QuietRioT

Jeden z najlepších českých novodobých filmov. Film ma bez varovania vtiahol do deja a nepustil až do záverečných titulkov. Hudba vytvárala skvelú atmosféru hlavne režisérov obľúbený Bob Dylan. ()

subo.psycho

skvel zachytený film..kedy sa aké koľvek rebelstvo trestalo....z tohto filmu som mal väčší pôžitok keď som naňho čumel s mojími fotrovcami. keď mi dôkladne popísali ako to vtedy chodilo :) ()

MACROPUS

Filmová jednička, vzpoměl jsem si na své máničkovské vlasy a slídění STBáku mého Otce . Ta mladá čtyřka to ve filmu sehrála skvěle. Já byl ve škole podobný rebel, ale řekněte nebylo nám hezky? Fotříci nás posílali pro pivo s džbánem v kterém samozřejmě cestou z hospody ubylo, no jako ve filmu Občanský Průkaz jsem zhlédl 11x a stále je co objevovat ()

borboleta

Kombinace periferně komického filmu, který díky svým hláškám odlehčuje vážnou podstatu, je podle mého docela typická pro českou kinematografii (alespoň pro tu kvalitnější část z ní) a asi i pro českou povahu obecně, a musím říct, že Občanský průkaz do toho schématu přesně zapadá. U některých hlášek jsem pomalu vyprskla smíchy („Polib mi prdel, Daňku!“ nebo „Doma máme hroznej bordel, táta si totiž práci nosí domů.“), ale v zásadě se Občanský průkaz se svými vlastníky moc nemazlil, ostatně jak se to v těch nelehkých dobách často stávalo, a mě tím jen mile překvapil, protože jsem původně čekala, že jdu do kina na nepříliš oduševnělou taškařici. I přes svojí délku a absenci nějakého systematického děje plyne film nenásilně a příjemně (což má ostatně společné i se svojí knižní inspirací – záměrně neříkám předlohou) a podmalován songem Most of the Time, který se mi zde líbí natolik, že Trojanovi odpustím i to, že není dobový. Jinak si ale myslím, že dobu vystihuje Občanský průkaz celkem věrně, alespoň soudě podle mojí maminky, která co chvíli komentovala, že tohle si takhle taky pamatuje a tamto zas že měli doma úplně stejně. Jen ty kluky z ústřední čtveřice mohl někdo naučit líp mluvit. ()