Pattrick

Svěží, vtipná, smutná komedie : ).. České filmy mě snad nikdy nebudou bavit, ale tady jsem se nasmál, dokonce i mnou neoblíbený Macháček mne sral míň, než mne sere v jiných filmech.. Trojanovi mají talent ()

P/\/EL

jako, jasně, můj táta byl v tý době zrovna ve věku těch kluků, holky, západní desky ho asi zajmaly taky, do Jugošky jeli s babčou až na začátku 80. let, ale samozřejmě si taky užili svý...babička měla v zaměstnání často pobodný patálie. NO, film, já nevim, docela mě překvapil, čekal sem to horší, docela sem se i bavil, Geislerka mě překvapila. Bohužel některý věci jsou trošku přehnané, možná stylizované, možné né dost dobře zahrané, či zrežírované. Co se týče autenticity, film teda je takovej jako retro vybledlejší, ale ta doba jela spíš docela dost pestré barvy - móda. Řada věcí - rekvizit je asi původní a bohužel to na mě nepůsobilo uplně nejlíp, táta čte nesmyslně zažloutlé noviny a i časáky......to jsou prostě detajly, které....zbytečně.........ale jasně, na českej film mco pěnez neni a tohle je vyloženě nízkorozpočťák. Řada scén je zbytečně dlouhá - např. scéna ze sborovny, zbytečně dlouhá, vyhrocení je dobré, ale.....fakt zbytečně natahované. No, hlavní vypravěč mě trošku vadil......já nevim. Přecijen, i přezevšechno.......takovéto Vyprávěj je vlastně autentičtější.......o tu dobu jsem se docel adost zajmal a myslím, že to určitě není tak moc antikomunistické a propagandistické(zase opak...že jo...), ale přecijen Pelíšky jsou Pelíšky. Dobře to vystihuje vyprávění rodičů a prarodičů - komunistickej režim byl dlouhej a všichni si z něho dělali legraci, prostě né tak strašnej - jen začátek 50. let a pak určitě dost 68 a normalizace a to teda převážně pro různé "nepřizpůsobivé", nemůžu si pomoc, ikdyž nesympatizuju příliš s levicí, tak mi ty kluci připadali hloupí a naivní......ale jinak klukoviny dělala většina....to vlastně nijak s režimem(s politikou) nesouviselo...prostě.......problémy s rodičema...maj děti v jakymkoliv systému, tak bych nerad, aby si to někdo vykládal nějak nesmyslně.......co se týče hudby, OK, ale taky jí mohlo bejt víc....přecijen.........mě zatím víc bavily ty německé záležitosti o životě v DDR...............zeptám se táty, určitě nebyl a neni vůbec pro levici až socialismus, ale vsadim se, že pokud to viděl, nebo si to pustí, tak řekne, že to byla spíš nuda...........jako ten film....ach jo...já bych to nezdůrazňoval..tolik tu politiku....ale dneska jsou lidi pitomý....myslí si, že těch pár různejch hipísáků a podobnejch byli ti nej frajeři a všichni ostatní zbabělci a udavači a......né, byli to normální racionální lidi....většina...........ach jo...zas až tak ízy přetrhat všecky vazby, opustit vše a jít za kopečky nebylo.......byl to risk.......cesta do neznáma...teda samozřejmě...ten případ tý rodiny(vrchol filmu), tak byl trošku extrémní..no.......jo..to byl přece jeden výbornej seriál na tohle téma....už nevim, jak se menoval.........jako jasně....nebyla vůbec moc super doba...s těma školama...to bylo blbý..............ježiš.....vlastně.....samozřejmě...že prarodiče kolikrát mysleli na emigraci, ptal sem se jich, ale řikali, že asi nějaký příležitosti byli, ale bylo by to komplikovaný jako celá rodina..no........nechat tam děti...trošku extrém.......babička mi povídala cosi o jejích rodičích, to už sem chápal méně........ale........jasně...ten film mi obsahově neva...jen zpracování.....no () (menej) (viac)

RAPTTTOR

Omlouvám se všem milovníkům českého filmu… ale za sebe musím říct, že už mi ta dramata lezou krkem!!! Český filmový průmysl v posledních letech netočí v podstatě nic jiného než dramata, pokud možno válečná a díla zaobírající se érou komunismu. Ano, chápu jsou to silná témata(prožil jsem), ale já už jich mám vážně plné zuby. Opravdu moc toužím po tom, aby se u nás začalo točit něco jiného, třeba bláznivé komedie jako za dob Buriana, Wericha nebo Kopeckého a Sováka. Samotný film Občanský průkaz určitě nezaslouží označení komedie… je to prostě drama a navíc alespoň z mého pohledu drama tuctové… ještě jednou se omlouvám. ()

babuca

Pekný film, na ktorom sa nedá nezasmiať, ale zároveň sa musí človek a zamýšľať. Chvala bohu, že sú tie doby preč. Mali by si to pozrieť všetc,i čo na dobu totalitnú spomínajú iba v dobrom a už zabudli aké to bolo naozaj.....a pritom to bola poriadná pakáreň. ()

Rangerek

Moje osobní hodnocení se blíží k 70%, ale nemůžu tomu dát čtyři hvězdičky, protože chyběl silnější příběh. Jinak ale skvělá atmosféra a spousta vynikajících scén - veselých i „hustých“. Častokrát jsem se i zasmál a dobře se na to dívalo, takže si to podle mě pochvalu zaslouží. ()

soulless

Film, který zřejmě nejvíc ocení ti, kteří danou dobu prožili (a aspoň kousek té buzerace s ní). Pro nás, kteří v té době byli "na houbách," Trojan podává excelentní, vtipný a mnohdy i smutný pohled na život v "rezervaci," krátce po nastolení normalizačního procesu. Film mě dokonale pohltil, všechny role byly napsány tak věrohodně, že jsem jim ty "pačesy dlouhý" fakt žral :-) Kdyby češi takové filmy točili častěji než jednou za 5 let, jistě by se nikdo nezlobil a možná bych na českou kinematograrii začal psát ódy častěji :) ()

benkos

Jedna hviezdička za myšlienku ale bohužiaľ nie príliš dobre spracovanú. Slabí herci, predvídateľné a príliš neuveriteľné. ()

aquarkko

Rozhodně jeden z těch lepších filmů, ALE: zaprvý si nemyslím, že to je komedie, za druhý se dalo celkem dost předvídat, jak se příběhy postav budou vyvíjet. Jediným výrazně nadprůměrným momentem pro mě bylo odhalení máničky Čambory. ()

Igwar

Občiansky preukaz je dosť porovnavaný s Pelíškami alebo Pupendom, no nejde presne o ten typ filmu a preto ani zmienené porovnávanie nie je podľa mňa celkom na mieste. V prvom rade OP neobsahuje sériu gagov, ktoré majú potenciál neskôr doslova zľudovieť a lá scény s Pelíškov a Pupenda. Tento film je síce vtipný, ale mierne odlišným spôsobom ako uvedené dva predchádzajúce. V tomto prípade je to viac Šabachovský smiech cez slzy. OP som si pôvodne pustil aby som sa zasmial, ale priniesol mi viac dojatie a zimomriavky na chrbte z obdobných spomienok z môjho života. Aj ja som navšetoval rovnakú socialistickú základku a tiež som sa trápil na blbej ruštine s četyridsatij a sorokovoj (:)). Ale najmä ma oslovili scény s prechodu hraníc, ktoré som síce zažil nespočetne krát tiež pri našich cestách na dovolenku, no našťastie zďaleka nie až v takej brutálnej podobe ako postavy vo filme. Musím však povedať, že tie colníčky sa vydarili, pretože boli presne (vizážou, chovaním) ako tie, ktoré si pamätám. ()

shagisson

Je mi nablití z toho, co se v té době dělo....nablití z těch z****ých lidí, kteří tady pořád mezi námi jsou a ještě si to tady užívají! Výborně zpracovaný podklad, skvěle zahráno mladými, kteří ani netušili, jaké to všechno bylo - musel jsem to asi v půlce stopnout a vyřvat se, protože jinak bych to asi nezkousnul. Díky, bylo to krásné. ()

Calvus77

Škoda. Ten film nádherně vykresluje dobu a život mimo stádo, ale je tam toho narvaného až příliš a mnohdy dost okatě (prakticky je tam zachyceno vše co bylo na té době nechutného a prohnilého - morálka, donášení, fízlové, odvody a vojna...). A chvílemi je to hodně přitažené za vlasy a mě vadil i ten amatérismus většiny herců. Chápu, že to mělo být co nejcivilnější, ale odsaďpocať. No a rozhodně to není komedie, takže mi těch pár fórů přišlo až poněkud nepatřičných. Jedna hvězda je určitě za krásnou paní učitelku (nebo spíš soušku) Kristýnu Bokovou, taky jsme měli jednu takovou... ()

Honey007

Trojan/Šabach je zárukou dobré filmařiny. Tento snímek je toho důkazem - důsledně vykreslené postavy, narativní děj, dobré téma zpracované bez velkých experimetů. A to je možná trochu chyba - po Pelíškách a Pupendu sice přichází zpracování Šabacha jaksi v "novém" kabátě, ale nemůžu se ubránit dojmu, že kabátě již značně vybledlém. Děj nemá ten správný spád, ten správný emotivní swing, který by vás celou dobu držel přilepené na plátně. A přitom příležitostí je tam k tomu hned několik. Ale i přesto mi po shlédnutí tohoto filmu zůstala kkomoušská pachuť v puse. Byla to hrozná doba a je důležitý si to pořád připomínat, ať už s českým lvem, nebo bez něj. 70% ()

El_Barto

Konečně se objevil nějaký dobrý český film. Myslím, že to je jeden z nejlepších českých snímků za posledních 15 let! Divím se, že nezískal ani jednoho lva.. Minimálně za výpravu by si ho zasloužil ta byla úžasná. Buzerace těch rudých ku**v z toho úplně leze. Po shlédnutí jsem rád, že jsem to nezažil a nemusel jsem si natrhávat stranu 15! ()

On_Matej

Rozhodně jeden z nejlepších tuzemských filmů posledních deseti let; s jistotou nejlépe natočený film zabývající se socialistickou minulostí této země. Byť se Jarchovského scénáře motají ve velice podobném duchu, Trojanovi se podařilo vymanit se z nostalgické sračkovosti, k níž scénář spadává. Několikrát jsem zaslechl názory typu: Super, ale mohlo to být drsnější. Přijde mi to také, ale například zátah na máničky v podchodu nádraží je na české poměry hodně daleko. Bavil jsem se, byl jsem napjatý (prohledávačka při cestě do Jugoslávie - pecka!), dojatý,... Jediné co mě celou dobu dost tahalo za uši, byly herecké výkony neherců, které určitě přispěly autenticitě, často ale zapříčinily spadnutí řemenu. Přes to: 85% Občanku si nenechte ujít!!! ()