showxman

Příjemná komedie pro celou rodinu saturovaná novými tvářemi a decentním humorem a hlavně velice dobře zpracovanými reáliemi té doby. 70% ()

hunterN

Nejlepší český film roku 2010 (za ním v závěsu Habermannův mlýn a Pouta), nejlepší za posledních 10 let a spolu s Pelíškama jeden z nejlepších porevolučních. S čím nemohu souhlasit, je názor některých zdejších mladších a nejmladších diváků, kteří popisovanou dobu nezažili, že se nejedná film určený pro jejich generaci. "Občanka" je totiž určena jak pro jejich rodiče, kteří období normalizace a komunistickou totalitu zažili a dospívali v ní, jelikož v nich zaručeně vyvolá pocity nostalgie, díky věrnosti s jakou ony léta popisuje, tak těm, kteří tuto dobu nezažili, nebo nestačili důvěrněji poznat. Právě jim je potřeba připomínat co to budováni socialismu a komunismu znamenalo a jaký mělo dopat na náš národ. Přiznám se, zpočátku mi nesedl mírný amatérismus hlavních představitelů, ale ten jsem záhy patřičně ocenil, protože právě na první pohled nedokonalé výkony mladých neherců dodaly filmu dokonalou autetičnost. A co se Martina Myšičky týče, tak ten si svým výkonem v tomto filmu řekl zcela oprávněně o Českého lva. ()

MareT.

Já musím přiznat, že celý ten film mě zaujal od první minuty, jak stylem vyprávění, tak i atmosférou doby, kterou jsem nikdy nezažil, ale ve filmu je podana právě tak, aby i my mladší porozuměli, jak to bylo všechno "jinak". A tím jsme s chválením končil, protože vše ostatní je vážně průměrné. Herecké výkony mladších neznámých tváří je na úrovní amaterského filmu (ale i přesto jsem rád, že v hlavních rolích byly neokoukané tváře a ve vedlejších excelovali Geislerová a spol.), absence uchopitelného děje mi celkem chyběla (byl to spíš popis trampot mladých kluků) a celé vyústění filmu tak šlo celkem do prázdna. Je to teda spíše 3 a půl, ale za ten pocit, který mi film dal se musím přiklonit k vyššímu hodnocení. Děkuji pane režisére. ()

Junglista

Teda co sem to vyplodil... předchozí verzi komentáře sem asi psal na tripu nebo nevim... každopádně hodnocení je jasný, protože OP je první film, co u mě překonal Pelíšky, i když se tady nedá moc srovnávat. Ondřej Trojan nezklamal v ničem a za to mu tleskám, samozřejmě i všem účastníkům "výletu do 70. let". Parádní zážitek. ()

Orthank

Tak takto sa mi to páči. Poctivé pripomenutie si totalitnej buzerácie v pravom tragikomickom svetle. Štipka osudovosti a verné dobové vsadenie charakterov do obdobia mi v klasických rovnako kvalitných kúskoch zakaždým chýbali. Konečne netreba pomrkávať na diváka v náznakoch a komediálnych metaforách. Možno až príliš časovo natiahnuté, bez poriadnej zápletky a pre niekoho až silne jednostranná agitka na chorý systém, ktorá môže v závere dokonca nudiť. Na druhej strane patrične inteligentné pripomenutie toho čo sme stratili, aby sme si konečne vážili toho čo máme. Nech zoberiem túto otrepanú múdrosť akokoľvek, myslím, že v dnešnej dobe je namieste sa nad ňou konečne raz poriadne zamyslieť. Povinnosť pre bezvýhradne oddaných obhájcov nášho nedávneho režimu, ktorých sa jeho temná ruka nikdy nedotkla, resp. pre všetkých čo už zabudli, aké to bolo celé zúfalo pomýlené. ()

Fantomas92

Největší chyba byla rozhodně obsazení neherců do hlavních postav. Jejich hraní mě štvalo a občas jsem se na film ani nechtěl dodívat. Podle mě špatně zpracovaný námět.... jen vedlejší herci hráli skvěle. ()

Nons3nse

Spolužačce: nosit pětky denně domů nemusí být zlozvykem, zvláště přihlédnout lik tomu, že je nosíš pod trikem“ Na rozdiel od niektorých, české filmy mám rád. Nič proti nim nemám. Keď som videl po prvý krát trailer na Občanský průkaz, pomyslel som si „toto bude skvelá komédia“, a tak som od tohto filmu veľa očakával. No musím priznať, sklamal ma. Áno, nie je to najhorší film, a dá sa pozerať, ale väčšinu filmu som sa nudil. Až na pár dobrých scén, pri ktorých som sa naozaj schuti zasmial. Ani príbeh nie je zlý, rozpráva o skupine dospievajúcich kamarátov, ktorý čelia nástrahám tohto nelahkého obdobia. Možno ma tento film tak nezaujal, pretože som toto obdobie nezažil. Každopádne som čakal viac, ako sa mi bolo ponúknuté... ()

divak84

až moc hořká komedie, která se nakonec přerodila do dramatu. podle mě trochu přepalená stopáž, někteří herci se jen tak objevili a zase zmizeli (hlavně super sexy učitelka). kvartet herců mohu ohodnoti pouze z půlky. žába byl v pohodě, popelka tak trochu přehrával s hlasem a dost mi připominal tu černovlasou herečku z "vrat se do hrobu", nejhorší však byl ten blondak, jehož nickname si ani nepamatuju. strašný zjev, nulová absence hereckého umu, nic. Míťa nedostal tolik prostoru, asi taky nicmoc hrát neumí, ale svou "roli" geeka zvládl. ač se mi to hnusí tak podle mě velmi dobrý výkon odvedl právě komoušský synáček. dost se mi libil a scena bonzování ve třídě, kdy si učitelka zašla mezitim vyplísnit vaginalní plíseň s tělocvikařem, měla vytěžit víc. příběh je až moc rozvláčný (osobně moc nemusím natahování děje v rámci let v jednom filmu), podle mě nedrží konzistentně. nabizi se malý prostor ke srovnání s "pelíškama", jejíž je tonto film jakysi sequel. pelíšky uměly rozesmát, ID umí precizně ukázat život v komoušské době. Trojan skvěle ukazal divákovi poměry, dialogy a koneckonců i výborné drama. jako komedii jsem si tenhle film moc neužil. poctivá práce ()

Hanys_

Jarchovský až moc vzpomíná na Pelíšky...někdy to je ku prospěchu filmu, nicméně vyčůranost a do jisté míry i umělost z tohohle snímku na mě mávají už z neskutečné dálky, a to tentokrát prostě nejsem schopný jen tak přejít. Takže žáden zázrak, ale jen dobrá komedie...6/10 ()

bloodline

"Pelíšky" z dôb normalizačných 70.rokov? Prečo nie. Ale bez sladko-trpkého satiricko-ironického humoru, ktoré boli puncom a neodmysliteľnou umeleckou značkou to nejde. Neopozeraní herci zatiahli diváka do originálnejších vôd, ale zároveň ani nežiarili ako zaslúžilí umelci, ktorí vedia herecky aj z atmosféry šachovej partie V. regionálnej ligy vygradovať atmosféru majstrovstiev slnečnej sústavy a blízkeho okolia. Pôvodne u mňa film zaknihoval 4* (ktoré si s prižmúrením očí zaslúžil, oproti českým ne/zmyselným filmom posledných rokov), ale postupom času vo mne pocity ochladli a ostala len ďalšia zanedbateľná spomienka na ďalší "strašidelný" film z rokov socialisticky minulých. Pre mojich rodičov a ich rovesníkov to bude ne/príjemná spomienka s výpovednou hodnotou, ale z môjho pohľadu by ma potešil (konečne) film z obdobia prvej ČSR a umelecký pohľad na jej atmosféru. ()

Kovaja

Konečně pořádnej kousek který nám mladým dokáže vykreslit dobu kterou známe jen z vyprávění!!!Moc se mi líbila atmosféra filmu.Výrůstat a žít v týhle době asi nebyl žádný med.Člověk měl spoustu ideí ale režim jej pěkně držel pod pokličkou.Famooozní zážitek!!!Děkuji!!! ()

tereza_p

LFŠ 2011: Nejvíc oceňuji to, že tenhle film byl jiný, než těch několik předchozích filmů na motivy Šabacha...konečně to bylo jiné a bylo to dobré. Ondřej Trojan se trhl včas :). ()

dopita

Po čase zase jeden dobře udělanej českej film. Myslím opravdu dobře udělanej. Je to film, u kterého jsem se několikrát od srdce zasmál, ovšem není to žádný prvoplánový humor, ale humor spíš smutný a absurdní. Zároveň je ale ve filmu několik opravdu silných dramatických scén, kterým dnešní cucácká generace snad ani nebude věřit. Komunisti prostě byli svině a cílevědomě ničili životy všem, kteří se dostatečně neohýbali. Filmu by se možná dala vytknout jen mírně natažená stopáž - třeba řežba před koncertem Plastiků byla skoro zbytečná. Ale jinak vše na vysoké úrovni. Ondřej Trojan natočil svůj nejlepší film. ()

Perry-

Herci dobří, zbytek filmu o ničem... proč se, proboha, u nás pořád točí něco z komunismu, bez příběhu... Ve výsledku film o ****. ()

cab

Vyborny pribeh ze 70.let totalitniho Ceskoslovenska, kde ctyri nejlepsi kamaradi se vsemi pozitivy a negativy tehdejsi doby s osobitym pristupem prochazeji dospivanim spolecne. Tentokrat se nejedna o veselou taskarici, ale o dojemnou az mrazivou stopu s horkym koncem, jak uz to ve spolecnosti chodi. Uzasne ve vsech smerech. Jeden z nej ceskych filmu poslednich par let. 90% ()

Scevola

To co sa podarilo Peliskam rozhodne nevyslo obcianskemu preukazu. Prislo mi to trochu ako recyklaciu nostalgie a krutosti minuleho rezimu ktore sme tu uz videli v inych filmoch. 6/10 ()

Ebon

Neuvěřitelně realistické ztvárnění komunistické doby se všemy sviňárnami, co předváděly. Film si naprosto nebere servítky, na pozadí dospívání chvilkama naivních mladíků, prožíváme jejich radosti i lásky a do toho se míchá naprosto brutální realita komoušů. Pro mě nejlepší český film poslední doby. ()

kukuuuc10

Asi si to budu muset shlédnout ještě jednou, jelikož na mě vzpomínka na "TĚ PÉÉÉRO" atd.. zapůsobila velice zívavým dojmem.. Nenašel jsem žádnou pořádnou zápletku. jestli šlo jen o příběh jednoho floutka z té kruté doby, kdy museli lidé čekat na příkaz příslušníka, pak si myslím, že Trojan měl být více tvůrčí. ()