merlinovic

Rozhodně to lepší co vzešlo z českých luhů a hájů za posledních několik roků. Sice ty doby nepamatuju, ale mám pocit, že to bylo přehnané. ()

klo11bouk

nemám rád český filmy.většinu.mám rád vše od pánů smoljaka a svěráka.nyní přidávám občanský průkaz.ostatní filmy popisující doby socialismu mi připadají jako obhajoba zbabělosti a snahy o zdělení "však nebylo tak zle a proti komoušům jsme byli všichni.pouze dva filmy jsou realným ztvárněním té doby.1.-"a bude hůř".reálný příběh jednoho z lidí,kteří si nenechali vzít čest,hrdost a důstojnost a svým způsobem života dávali najevo pohrdání a výsměch společnosti do země zadupaných otroků sloužících bandě zlodějských vrahů.2. - "občanský průkaz ".desítky příběhů vyjádřené příběhem jedním velmi jemně podaným(který vpodstatě zažil každý z těch drobných).a to příběh o úžasné schopnosti komoušů stvořit z naprosto apolitických lidí zapřísáhlé neřátele komunismu. ()

Judy24

Nevidím Ondřeji Trojanovi sice do hlavy, ale mám takový zvláštní pocit, že mě měl ve svém filmu pokaždé tam, kde mě mít chtěl. Dokonale jsem se bavila dialogy těch čtyř "uch" (nenapadá mě lepší slovo...) a zvlášť těch básniček, naprosto mě mrazilo při scéně s "dovolenou" a z Jiřího Macháčka mi bylo zle, jako už dlouho ne. Ten film se mnou mával a posouval mě přes všechny možné pocitové sféry sem a tam a pokaždé naprosto přesně. Narodila jsem se až pár let po revoluci, takže o to víc umím ocenit to, jak realisticky a možná až krutě realisticky předvedl komunismus v plné síle (ta pánská trojgenerační skupinka v čele s "Daňkem"...). Úžasný počin! P.S. Jo a ten malej Matěj, byl úžasnej. ()

Lukaso1

Na to že českým snímkům dávám menší příležitost mě dostat, tak tady se, to jednoznačně povedlo. Opravdu klobouk dolů před natáčením, na české poměry opravdu úžasná kamera a výběr herců (neherců) v hlavních rolích opravdu skvělá volba! Na klucích je opravdu vidět jak v průběhu natáčení o ten natáčecí rok stárly a to snímku přidá na atmosféře. Jednoznačně palec nahoru a víc takových. ()

Don82

Celkem věrohodná ukázka normalizačních poměrů, očima mladých lidí. Líbila se mi ta autentičnost, se kterým se jednotlivé postavy projevovali, žádné zjevně vynucené výroky, žádné klišé "o těch špatných". Příběh je zajímavě pospojován z více rovin, což dělá film divácky atraktivní pro všechny věkové generace. Určitě dobrý začátek, jak nám, mladším vysvětlit, jak to tehdy bylo... ()

Monty2729

Poutavý příběh o čtyřech mladících "máničkách", na jejichž osudech je ukázána absurdita a krutost totalitního režimu, kde největší starostí lidí bylo, aby náhodou jejích hlava příliš nevyčnívala z davu. Ukázat odlišnost či cokoliv jiného než souhlas se stranou bylo považováno za rozvracečství. Toto všechno snímak ukazuje a dokonce zbyde prostor i pro trochu humoru. Výborné. ()

Pistacie

Mnoho hlubokých témat z doby komunismu, avšak občas příliš povrchně zpracovaných a rozehraných na malém prostoru. Když už má v popisu komedie/drama, mělo by také nabídnout něco více připomínajícího komedii/drama. Navíc nevýrazní a umělí herci. ()

Šňůra

Komedie, při níž si člověk vzpomene na tu šílenou absurditu, ve které jsme žili a na což už, možná bohužel, možná naštěstí zapomínáme. Až je z toho pak smutno. Ondřej Trojan toho netočí moc, ale to co natočí vždycky stojí za to. ()

Marty7CZ

omylem a náhodně přepnu na HBO a tam běží nějakej Občanskej průkaz a já u toho zkejsnul až do samýho konce... To je u mě velká vzácnost vs. cz film!!!! Velmi dobře natočeno ()

Sandler

Moc jsem toho v životě zatim nepřečet, ale Šabachův Občanský průkaz jo...a byla to skvělá knížka. Film taky vynikající, ale přece jen to nebyla taková jízda jako knížka...:) ()

Tatianistka

Film dobovo ladený do čias ,,totáča" dosť živo pripomína veci, ktoré sa reálne odohrávali v tomto období a o ktorých som ja už len počúvala. Scenár celkom dobrý, pobavila som sa a tak, ale niečo mi tomu chýbalo...proste film sa skončil a ja som rozmýšľala aká bola dejová línia, prišlo mi to také útržkové. ()

vetsinezobri

Další z českých komedií z komunistického prostředí určitě nazapadne mezi průměr. Je velká škoda, že ve vtipných scénách nepokračovali tvůrci až do konce, protože se jim dařili a byli originální, ale zase chápu, že chtěli, aby to vyznělo jinak. Brácha hlavního hrdiny byl správnej frajer a já až do poslední minuty čekal, jestli se tam znovu neobjeví paní učitelka. Dobře si Pavel Liška vybral, moc dobře. ()

Atia

Film je takové pěkné učesané retro, u kterého člověk neřve smíchy, ale taky mu je jedno, co se v něm bude odehrávat. V časovém rámci cca čtyř let na příbězích čtyř mladíků jsou zachyceny pokud možno všechny atributy tehdejší doby plus jako bonus načrtnutí, jak bylo pro některé mladé hochy životně důležité získat modrou knížku a jak se to dělalo. V podstatě žádné drama, žádný konflikt, jedinou skutečně zajímavou postavou je otec Petra. Tak snad už to bude poslední dílko z dob "normalizace". Že už žádný padesátiletý režisér/producent nebude mít potřebu natočit si svoje semdesátky/osmdesátky. Trojanové a Hřebejkové, vašich retro komedií už bylo dost! ()

godspeed

Jako suchý popis zkurvený doby, fajn. Nicméně dějová linka se tak nejasně odvíjí, herci jsou dost mdlí, hlavní postava, která by to nějak táhla a dalo se s ní identifikovat = nula. Ta vypravující mánička to rozhodně nebyla, ten herec byl snad ze všech nejhorší. Kolem a kolem, dalo se to buď natočit jako větší drama nebo jako lepší komedie. Tohle je taková soup opera pro zestárlý máničky. ()

Slidger odpad!

Tohle už snad ne. Nejhorší nový film ze špatné doby. Proč se k tomu pořád vracet, když jsme bojovali za to, aby skončila??? Nechápu. ()

PanPaniscus

Film s teenagery, který není o sexu, nicméně je tam toho mr*ání podstatně víc než normálně. Ač nejsem z let komunistických, atmosféra na mě dopadla neskutečně a Jarchovskému bych rád poděkoval za roli Petrova otce, to bylo geniálně dokonalé. Samozřejmě k atmosféře patří i hudba, která vše krásně dokreslila (asi jen tak nezapomenu na písničku při masáži v podchodu u nádraží). Jediné, co mi brání dát tu krásnou pátou hvězdu jsou mladí herci v krizových scénách, jinak se svých charakterů zhostili schopně. ()

smajliss

Nejsem generace, která tohle období zažila. Proto děkuji těmto filmům, které mi ukazují realitu, jaká byla. Komedie to byla jenom zĺehka a místy, ovšem drama to bylo skvělé. ()

sima275

Jelikož jsme se začali dívat na film Bláznivá, zatracená láska, neměl jsem o tomhle filmu ani ponětí. Tak jsme se začali dívat, ale asi po 10 minutách jsme se ségrou přehlasovali taťkův názor, že tenhle film je prý bezvadný (nám se zdál spíš divný). Tak jsme hledali film, na který bychom se mohli teoreticky podívat. Ségru a taťku zaujal film Občanský průkaz, i když mě to připadalo jako pitomost.Ze začátku jsem si udržoval výraz typu: Já vím, že to je pitomost. Jak ale film postupoval, ponořil jsem se do něho jako kdybych se potápěl někde v Mariánském příkopě uprostřed Tichého oceánu. Jak přišla scéna, kde jede naše parta na Plastiky, bylo mi jich doopravdy líto. Po skončení filmu jsem si uvědomil, že to bylo opravdu dobré. Děj byl u tohodle filmu bezvadnej a herecké výkony byly taky super (nejvíc se mi líbil asi Petrův taťka). Co mě obvzlášť pobavilo, to byly Alešovy básničky (nejvíc ta, která byla v občance:-) Čekal jsem pitomost, ale místo toho se mi dostalo krásné polo-komedie. 75% ()

Haller

Nevidět tento film, přišel bych o výstižnou definici jurty. A - což by mě mrzelo nepoměrně víc - o příjemný film s působivou atmosférou. Konečně pak o důkaz, že Jan Hřebejk není jediný, kdo zdařile převádí knížky Petra Šabacha na plátno. ()