Green Lantern: První let

• USA Green Lantern: First Flight

Před více než třemi miliardami let rasa nesmrtelných známá jako Strážci vesmíru, vytvořila tým hrdinů a dala jim za úkol chránit svobodu a právo ve všech galaxiích. Každý z nich dostal prsten s jedinečnou mocí, který umožňuje svému majiteli ovládat svět kolem sebe a omezují ho pouze fantazie a vůle toho, kdo jej nosí. V animované dobrodružné sci-fi se představuje pilot Hal Jordan, jemuž umírající mimozemšťan nabídne právě tento prsten moci a s ním i členství v hrdinské intergalaktické policii. Hal nabídku přijme a stane se tak prvním pozemšťanem v jednotkách Green Lantern. Brzy ale odhalí rozsáhlé spiknutí, které ohrožuje celou strukturu Green Lantern, a musí využít všech svých právě nabytých schopností, aby byl ve vesmíru zachován mír a řád. (oficiálny text distribútora)

MartinezZ

2.5.2010 ~ Filmové animované zpracování komiksu. Takového toho typického komiksu, hranatí svalnatí hrdinové, sexy pružné bitches, myslící a jako lidi chovající se postavy s bizarními nebo rovnou zvířecími tvářemi, padouch a kolem toho všeho nutnost ochrany... všeho. ~~~ Za prvé: Můj vztah ke komixům ~ Nikoho nechci urážet, nikomu neberu jeho záliby, každého věc, ale osobně mám komiksy jen a pouze za kreslené velkohubé příběhy pro rozjasnění dětských oček. Kreslené pohádky u nás vlídné a milé, tam za vodou akční a surovější (popřete to, popřete to!). A tak mi jde stále mimo mysl, že z těch kreslených sešítků někdo dělá legendy, modly a kult. Prostě mám stále komiksy, anime, manga a Čtyřlístek za jednu sortu. ~ Budiž, tam za velkou louží, v zemi neomezených možností, je prostě jiný svět a "jiný kraj, jiný mrav". Ale poslední dobou zdá se býti ve filmech poněkud překomiksováno. A zase říkám, budiž, má to svoje diváky, ne vždy je to úplně imbecilní, občas je to taková odpočívárna s vypnutým mozkem před spaním. ~~~ Za druhé: Samotný film ~ Jedná se tu o filmový přepis komiksu, nečekejte tedy scénaristické veledílo. Navíc podotýkám, že kreslenou papírovou původní verzi tohoto příběhu jsem nikdy nečetl, ani jsem do včerejška netušil, že nějaký "Zelený lampión" existuje. Netuším tedy, zda i v komiksu byl čtenář vhozen do příběhu a teprve dodatečně do něj pomalu uváděn jako ve filmu. Tady se totiž nikdo s nějakým hlubším přemýšlením nepáral. Hal Jordan testuje v simulačním hangáru nějakou raketu či letoun, když v tom je unesen a umírajícím emzákem je mu věnován zelený prsten nesmírné moci a nesmírné zodpovědnosti. Smiřte se s tím, že prsten si Hala vybral a více už to neřešte. ~ Hal se tak stává členem intergalaktického sboru ochránců práva a míru a to jako první člověk. Lidská rasa je (po právu) považována za póvl a tak si bude muset Hal důvěru nejprve zasloužit. K tomu bude mít brzy příležitost, protože i v intergalaktických mírových sborech se může najít hnida nehodná svého postu. ~ Příběh tedy elementárně jednoduchý jako facka. Frajer se stane hrdinou, získává moc, bojuje s padouchem a vyhrává. Následně, během spršky třeskutých hlášek, odlétá za dalším dobrodružstvím, přičemž za sebou zanechává zachráněné všechno a ponaučení pro zbytek vesmíru, že lidská rasa je prostě "The Best" a bez ní by byli všichni v díře. Černé. Hluboké. A bezedné. ~ Zvláštní ovšem je, že mi ten děj, ač primitivní, přišel zajímavý. Asi závan nostalgie z dětských let, asi vliv chvíle, kdy po prospaném dní na prášcích sledujete v jednu ráno komiksovou zápletku s vypnutým mozkem a tmou a tichem okolo vás. ~~~ Za třetí: Zpracování ~ Komiksové, infantilní. Nemůžu si pomoci, vidím to tak. Film je animovaný, přesně jako kreslený komiks. Tedy postavy mírně plují, kontury obličejů hlavních frajerů správně hranaté, těla vymakaná, ženské postavy vysoké s dlouhýma nohama jak jehly, štíhlé, útlý pas, pružné a v neposlední řadě proradné. Ostatní postavy jsou variací na zvířátka, máme tu tedy prase ála prasata z Duke Nukem, nějaké fretky, psíky, pištící veverky, chobotnice apod. Drtivá většina postav připomíná humanoidy ála Star Trek, sem tam se objeví nějaká kreveta. Nejmocnější stvoření vesmíru, vůdci Green Lanternů, jsou modrou velkohlavou variací mistra Yody a vlastně vůbec celý ten "svět" mi připomíná hybrida Star Treku a Star Wars. A to tak, že hodně. Nebudu polemizovat, co se čím inspirovalo, zda byly první Hvězdné války a Hvězdná flotila nebo zelený lampiónový průvod. S Green Lanternem jsem se seznámil až nyní, tedy srovnávám s tím, co jsem viděl dříve. ~ Další částí, a to poměrně hodně infantilní, je složení zbraní. Vlastně je tu jen jedna, prsten. Stačí nasadit, namířit a na něco pomyslet, prsten to už zařídí. Tomu říkám maximalistické zjednodušení. Žádné vymýšlení super sil a super zbraní, prostě si stačí vymyslet cokoliv a kdekoliv. Jednoduché pro autory, jednoduché pro dětskou mysl. Stačí se tedy zamyslet a z prstenu vystřelí síť, záchytné lano, pohovka, provaz, dělo, štít a perličkou je při bitvách baseballová pálka, kladivo nebo plácačka. Ta hraje prim při popichování se s hmyzími tvory setsakramentsky mi připomínajícími Warlordy z Unrealu. Sem tam se objeví standardní palné zbraně, ty používá prostě celý vesmír, a nakonec se dočkáme i zmenšené verze Hvězdy smrti (zase ty Hvězdné války). ~~~ Za čtvrté: Hudba ~ Co mě ale hodně překvapilo byla hudba. Taková správná hrdinsky heroická, alespoň ústřední motiv, a kdykoliv se tento rozezvučel při filmu, bylo jasné, že Hal je na tahu a nikdo mu už do toho nebude kecat. Jakmile jsem uslyšel právě ten ústřední motiv, přišel mi dost jiný než u běžných komiksových seriálů, byl filmovější a upřímně řečeno, hrát v tom nějaká standardní spatlanina, chyběl by téhle zámořské pohádce asi jeden rozměr. ~~~ Za páté: Verdikt ~ Pro mě, jako někoho, kdo si nad bláznovstvím okolo komiksů ťuká lehce na čelo, celkem překvapení. V případě, že si chcete naprosto odpočinout u něčeho absolutně nenáročného, je tohle správná volba. A když pohlédnu na to, co všechno Hollywood posílá do kin, tak jsem si během koukání na film a poslechu hudby říkal, že by tohle nemuselo být špatné zfilmované. jako s živými herci. A takovouto myšlenku vzhledem ke komiksu bych u sebe asi vážně nečekal. ~~~ Za šesté: Komix ve filmu, filmový komix ve filmu, film v kinech ~ No a vzhledem k výše napsanému pro mě tedy bylo dalším překvapením, když jsem zjistil, že on se hraný film na motivy tohoto komiksu vážně připravuje. Green Lantern s Ryanem Raynoldsem v hlavní roli a po boku s dalšími hereckými hvězdami. Plán zatím mluví o roku 2011 (Artwork několika dalších postav - Star Trek hadr). A vlastně mě překvapuje, že mě to vůbec překvapuje. Vždyť vlastníci komiksových práv chrlí posledních pár let do kin jednu filmovou předělávku kreslených sešítků za druhou a už se objevují i zprávy, že se různí hrdinové budou spolu potkávat v jednom filmu. Třeba se špitá o Green Lanternovi v dalším Batmanovi. To bude teprve komiksácký magvlajs. Tak schválně, jestli budu minimálně z poloviny příjemně překvapen jako z "Prvního letu". () (menej) (viac)

Němi

Ne, GL nedosahuje kvalit předešlých es režisérky Montgomery, ale pořád jde o komiksový film dost kvalitní na to, aby strčil některé své hrané sourozence do kapsy. Především postava Sinestra svou slušnou propracovaností zachraňuje jinak hodně přímočarý děj. ___ Animace opět jednodušší, ale svou "fyzikou" jasně ukazující na něčí talent. ____ Mé titulky najdete Z D E ()

Kaluž

Green Lantern jakoby vypadl z pera Stana Lee. Má všechny znaky marveláckého universa, je barevný (zelený) až hanba, nosí kouzelný prsten jako Arabela, disponuje schopnostmi z jakých se posadí na zadek leda dítě a s tou vtipností to taky není tak žhavé. Jenže tenhle Lucerňák pochází ze stáje DC. Já být Bruce Wayne, tak se Hala Jordana nedotknu ani násadou od koštěte. No snad ten film s Reynoldsem bude stát za něco, tohle mě totiž nepřesvědčilo o tom, že bych si měl přečíst alespoň jediný ‘zelený‘ komiks. ()

fmash

Docela slušně udělaný komiksový animák, který rozhodně neohromí propracovaností zápletky, nicméně dovede vzbudit napětí a chvílemi je i vtipný. Styl vyprávění, efekty a žerty jsou zjevně zamířeny na diváka z řad prepubescentů, kteří rovněž bez problémů přejdou již zmíněnou nedostatečnost komplikovanějšího příběhu. Trochu mě překvapilo, že navzdory tomu se ukázala skutečná krev, na jednom místě vnitřnosti zastřeleného emzáka a asi dvakrát rozlámané prsty na ruce. Tyto malé a spíše výjimečné exkurzy do dospělejšího pojetí nezapadly do jinak dětského filmu, kde se všichni hlavně velkoryse a s nadsázkou mlátí, až se bortí budovy. ()

Joe321

Montgomery opravdu umí. Její Superman a teď i Green Lantern je to nejlepší, co jsem z komiksových animáků zatím viděl. Akční po celou dobu (svižná hudba) a zároveň mě to vtáhlo hodně do děje, což se mi u ostatních komiksů moc nestalo. Lanterna jsem měl za takovýho šupáka se schopnostma, jak se zrovna hodí. Tady je ale velmi dobře zpracován a vše působí přirozeně. Navíc ten celovesmírný prvek mi hraje do sci-fi noty. Jinak tohle si dokážu představit pouze jako animák. Hrané tedy vůbec, protože těžko se někomu bude chtít natáčet "další" Star Wars. V tomto případě místo univerzálních mečů se všehoschopným prstenem. -"In brightest day, in blackest night, no evil shall escape my sight." ()